Jędrzejówki lub Andrzejki

 

Andrzejki, zwane też w różnych regionach Polski Jędrzejówkami, to czas wróżb przypadających na imieniny świętego Andrzeja w dniu 30 listopada. Święty Andrzej, jest patronem kobiet samotnych, pragnących swój los na zawsze złączyć ze swoim wybrankiem serca.

Koniec roku liturgicznego
Dzień ten, przypada na końcu ustalonego katolickiego roku liturgicznego. Zaraz po nim, katolicy obchodzą czas Adwentu, czyli oczekiwania na Narodziny Bożej Dzieciny. Jak zatem widać, Andrzejki są specjalną okazją do organizowania ostatnich hucznych zabaw.

..na świętego Andrzeja
nie mija pannom nadzieja
choć w kościele smutki, żale
pannom nie smutno wcale wcale….

Święto bankowe

Na Wyspach Brytyjskich, jest to święto bankowe, podczas którego obchodzony jest moment wszelkich zysków i oszczędności. Dnia 30 listopada każdego roku, Anglicy jedzą, piją i bawią się do białego rana.

Wiedzieć o swoim matrymonium

W dawnych czasach, wróżby andrzejkowe, miały zazwyczaj charakter matrymonialny. Brały w nich udział wyłącznie niezamężne dziewczyny i wolni kawalerowie. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a każdą wróżbę uważano wręcz za wyrocznię losu. Jednakże, w czasach późniejszych przybrały one formę typowej zabawy i rozrywki.

..wesel panno się w Andrzejki
pokaż chłopcom swoje wdzięki….

Jak to czynili Hellenowie

Pochodzenie andrzejkowych wróżb o zabarwieniu matrymonialnym, nie do końca jest znane. Historycy wskazują jednak, na starożytną Grecję. Tamtejszy wyraz Andreus, oznacza męski i odważny, zatem do bożka o tym imieniu, modliły się młode Greczynki, by ten utorował im drogę do rychłego zamęścia. 

…Andreusie mój kochany
znajdź panienkom ich połowę
zabierz wianek ich ruciany
biały welon daj na głowę…..

A u nas w Polsce

W Polsce, jest to zwyczaj bardzo lubiany, na którego czekają zarówno młodzi jak też i starsi wiekiem. Zawsze jest on jednak powodem do miłej zabawy i zacieśnienia relacji międzyludzkich.

Ewa Michałowska- Walkiewicz