Jest coś takiego jak polskie country?

 

Na brzmienie słowa „country” przed oczami wielu słuchaczy zapewne stają obrazy rodem
z klasycznych westernów amerykańskich. Owszem, country wywodzi się z Ameryki, ale bynajmniej nie musi sprowadzać się wyłącznie do kowbojskiej stylistyki, jak również ograniczać się zasięgiem do Stanów Zjednoczonych. Na polskim poletku country funkcjonuje blisko 40 lat. Od roku 30 września obchodzony jest oficjalnie Polski Dzień Muzyki Country. Ze względu na dużą dynamikę zmian i plany na szerszą popularyzację gatunku zdecydowanie warto poznać polskich artystów countrowych – nowych i tych już kultowych. Z reprezentatywnymi utworami nurtu country w Polsce można się zapoznać, biorąc udział w zabawie „Lista Przebojów Polskiego Country”.

Muzyka country w Polsce zagościła około 40 lat temu, a jej „złoty wiek” przypadł na lata 80. i 90. Rodzime imprezy masowe związane z tym nurtem gatunkowym należą do czołowych wydarzeń
w Europie, a niektórzy artyści cieszą się renomą światową. Country przez lata przechodziło ewolucję
i wciąż ma wiele do zaproponowania, mimo znacznie mniejszego już zainteresowania mediów
i niskiej świadomości wśród polskich słuchaczy. Środowisko fanów country postanowiło przywrócić ulubionej muzyce dawny blask, czemu służyć ma ogólnopolskie święto – Polski Dzień Muzyki Country (30.09.), jak również wszelkie aktywności zmierzające do prezentacji artystów country – przedstawiania „nowych twarzy”, jak i prezentowania „na nowo” legend gatunku, których nie brakuje.
Na blogu Pociąg Do Country powstała Lista Przebojów Polskiego Country, na której w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania znalazło się blisko 300 utworów wpisujących się w szeroko pojmowane polskie country. Na Liście można codziennie oddać 3 głosy, a notowania prezentowane są co tydzień.

– Istotną zaletą Listy jest możliwość odsłuchania sobie dowolnego utworu, bez konieczności szukania go na innych stronach. Dzięki czemu, Lista stanowi całkiem wygodne narzędzie do eksplorowania gatunku, przy okazji zabawy w głosowanie – informuje Wojciech Sobczak-Wojeński, autor bloga.

– Na Liście nowicjusze, czy okołocountrowi artyści pojawiają się w towarzystwie znanych i lubianych, kultowych już dzisiaj wykonawców. Po wysłuchaniu dowolnych kilku utworów można skonstatować, że country jest wbrew pozorom nadzwyczaj różnorodne i przez to szalenie interesujące. To wszystko, moim zdaniem, pozwala na uzyskanie szerokiego spojrzenia na zagadnienie polskiego country, choć Lista nie stanowi, rzecz jasna, zbioru totalnego, czy wyroczni w tym temacie. To przede wszystkim zabawa i pewnego rodzaju mapa dla nowych country-fanów – dodaje.

Aby głosować na Liście Przebojów Polskiego Country lub zwyczajnie zapoznać się z jej zasobami, wystarczy odwiedzić stronę: http://www.pociagdocountry.pl/#!blank/zohw9

Od lutego w zabawie udział wzięło blisko 20 tysięcy słuchaczy country i folku, poezji śpiewanej
i innych.