„Klient w krawacie jest mniej awanturujący się”

Klient w krawacie jest mniej awanturujący się”

Polish News na wystawie krawatów z kolekcji Liliany Gajewskiej i Karola Matczaka

Klient w krawacie jest mniej awanturujący się”, jak dowiadaujemy się z filmu zatytułowanego „Miś” Stanisława Barei. W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, na wystawie czasowej prezentowane są zbiory krawatów z kolekcji Liliany Gajewskiej i Karola Matczaka. Dlatego też Redakcja Polish News, wybrała się na ten niecodzienny pokaz.

Ważny dodatek

Jak wiemy, obok samego ubioru ważnymi elementami, które właściwie tworzą styl danej epoki były wszelkie dodatki i akcesoria. ród wspomnianych wymienić należy krawat. Podobno, nie wszyscy panowie czują się w nim dobrze, ale odgrywa on niebagatelną rolę w procesie tworzenia perfekcyjnego męskiego wizerunku, chociażby na wyjątkowe okazje.

Historia krawata

Historia krawata sięga okresu III wieku p.n.e. a noszony był on wówczas przez żołnierzy chińskich. W epoce nowożytnej natomiast, ozdoby męskiej garderoby, które podobne były do dziś nam znanych krawatów, pojawiły się dopiero w 2. połowie XVII stulecia. Nosili je jak wiemy chorwaccy żołnierze najemni, którzy walczyli dla francuskiego króla Ludwika XIV. Król Słońce postanowił wprowadzić ten atrybut męskiego „wizerunku” na francuskie salony, nadając mu nazwę „le cravate” pochodzacą od rzeczownika „Chorwat”.

Moda ta rozprzestrzeniła się

W niedługim czasie, moda na noszenie krawatów zawędrowała do Anglii, a następnie do innych krajów Starego Kontynentu. Nie tylko wygląd krawata ale przede wszystkim jego nienaganne wiązanie, miało swoją rangę we wszystkich środowiskach życia ludzkiego. Stało się ono bowiem wizytówką prawdziwej męskości i prestiżu majątkowego. Umiejętność wiazania tej ozdoby, należało wyćwiczyć przed bierzmowaniem chłopca, a najpóźniej trzeba było jej nabyć przed pójściem młodego człowieka do ołtarza. Honoriusz Balzak twierdził, że … „rozum mężczyzny objawia się w umiejętności wiązania jego krawata”…

Szyto je w zakąłdach krawieckich

Krawaty szyto w zakładach krawieckich, a także, w niektorych domach mody. Eleganckie krawaty, musiały być wykonane z najwyższej jakości tkaniny, posiadając przy okazji unikatowe wzory. W roku 1868 w warszawskim Domu Mody Bogusława Herse, szyto na szeroką skalę tę nie tylko męską ozdobę. Od lat 30. ubiegłego stulecia, niezywkłe jedwabne krawaty szyto, w podwarszawskich zakładach rodziny Witaczków, a wiedzieć należy, że można je było nabyć m.in. w sieci eleganckich sklepów „Milanówek”.

Po roku 1945

Po okresie II wojny światowej, krawat a właściwie jego noszenie, było priorytetem w polskich biurach i szkolach. Przez kolejne dekady XX wieku, krawat przechodził stopniową ewolucję. Zmieniała się jego forma, rozmiary, inaczej dobierano też surowce, z których szyto te ozdoby, a także zmieniła się technika jego wykonania i wzornictwo. Nasza Redakcja Polish News, podczas oglądania wspomnianej wystawy w Opatówku, mogła dokladniej się przyjrzeć na przykład krawatom z epoki dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy to krawat nie tylko należał do ozdób męskich, ale chętnie po niego sięgały również panie, na przykład lubujące ubierać się w garnitury.

Wśród krawatów polskich, należy wymienić te krawaty produkowane, w łódzkim „Ortalu”, „Mirandzie” w Turku oraz w Państwowej Fabryce Konfekcyjnej w Bytomiu.

Ewa Michałowska- Walkiewicz