Kolejne problemy w japońskiej elektrowni atomowej

Agencja Kyodo poinformowała, że chłodzenie utracił reaktor nr 6 w Fukishimie I.
Krótko przedtem informację o awarii systemu chłodzenia w reaktorze nr 3 podały Reuters, Associated Press i AFP. Doniesienie to potwierdziła japońska Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego i Przemysłowego (ABJiP).
Oznacza to, że należy bezzwłocznie zapewnić dostęp wody do reaktora – podał przedstawiciel agencji.
TEPCO ogłosiła, że o godz. 23.30 czasu polskiego rozpoczęła przygotowania do kontrolowanego wycieku pary radioaktywnej z reaktora nr 3. Rzecznik przedsiębiorstwa zapewnił, że dawka promieniowania, które wydostanie się podczas tej czynności, będzie niewielka i nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia.
Wzrost radioaktywności
Tymczasem według ABJiP nawet 160 osób mogło zostać napromieniowanych w wyniku eksplozji wywołanej trzęsieniem ziemi.
Dotychczas dziewięć osób wykazało objawy możliwego napromieniowania – podała organizacja na podstawie wyników testów przeprowadzonych przez władze miejskie oraz danych z innych źródeł.
Wg szacunków władz, liczba osób w podobnej sytuacji może wahać się między 70 a 160 – poinformował przedstawiciel Agencji na konferencji prasowej.
W elektrowni atomowej Fukushima I doszło do wybuchu wodoru. Informowano o wzroście radioaktywności wokół reaktora.
Wielka ewakuacja
Około 140 tysięcy osób ewakuowano już z terenów wokół japońskich elektrowni atomowych Fukushima I oraz Fukushima II po piątkowym trzęsieniu ziemi – podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), powołując się na władze Japonii.
W promieniu 20 km wokół elektrowni Fukushima I ewakuowano ok. 110 tys. osób, podczas gdy w promieniu 10 km od Fukushimy II – ok. 30 tysięcy.
“Akcja ewakuacyjna nie dobiegła jeszcze końca” – głosi pismo.
Za: http://www.rp.pl/