Maria Skłodowska-Curie wybrana Polką wszech czasów.

 

Maria Skłodowska-Curie to kobieta, której życiorys jest do zaakceptowania dla wszystkich. Nawet dla feministek – mówi Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski (MHP). – Przełamując stereotypy dotyczące kobiecości, osiągnęła więcej niż niejeden mężczyzna.

 

W poniedziałek ogłoszono wyniki plebiscytu na Polkę wszech czasów zorganizowanego przez MHP i magazyn historyczny “Mówią wieki”. Głos oddało w nim prawie 15 tys. osób, z czego na Skłodowską-Curie zagłosowało ponad 3,5 tys.

Jak podkreślał podczas uroczystości dyrektor muzeum Robert Kostro, życiorys laureatki – odkrywczyni radu i polonu, dwa razy wyróżnionej Nagrodą Nobla – wszyscy znamy jeszcze ze szkoły podstawowej. – To osoba, która dzięki swojej pracy zdobyła najwyższe laury. Osoba, która była znikąd, z jakiejś Polski. Musiała zmienić kraj na Francję. Tam zrobiła wielką karierę akademicką, dostała się do Akademii Francuskiej, zdobyła Nagrodę Nobla – przypominał. – Została zresztą pochowana we francuskim panteonie. Tak samo jak my Francuzi traktują ją jako swoją bohaterkę.
Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno Elżbieta Zawacka “Zo” oraz Irena Sendlerowa. Jak twierdzi historyk Jarosław Krawczyk, redaktor naczelny “Mówią wieki”, obie mogą zawdzięczać wysokie pozycje temu, że niedawno było o nich głośno w mediach.
Postać generał brygady Wojska Polskiego Elżbiety Zawackiej “Zo” przypominano, kiedy umarła w 2009 r. W czasie II wojny światowej pracowała jako kurierka Komendy Głównej AK i była jedyną kobietą wśród cichociemnych.

Z kolei zdobywczynię trzeciego miejsca rozsławił w 2009 r. głośny film “Dzieci Ireny Sendlerowej”. Niektórzy usłyszeli wtedy po raz pierwszy o kobiecie, która w czasie II wojny światowej pracowała w Radzie Pomocy Żydom “Żegota” i uratowała od śmierci 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Za swoje osiągnięcia dostała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
– Irena Sendlerowa została dla nas odkryta – podkreślał dyrektor Kostro.
A Kopczyński dodaje: – Na  początku myśleliśmy, że wygra Sendlerowa, bo ostatnio bardzo często była obecna w kulturze popularnej.
– Sendlerowa jest bliska mojemu sercu i na nią oddałam swój głos – zdradza “Rz” aktorka Grażyna Wolszczak, która ogłosiła wczoraj dziennikarzom wyniki plebiscytu. – Oczywiście, Skłodowska-Curie zasłużenie dostała tytuł – dodaje.

W styczniu organizatorzy plebiscytu przedstawili listę 14 kandydatek. Głosować mógł każdy – przez Internet albo wysyłając pocztówkę na adres redakcji “Mówią wieki”. Internauci mieli też możliwość zaproponowania własnej kandydatury. Skorzystali z niej, proponując 73 kobiety. Jedna z nich – święta Urszula Ledóchowska – zajęła nawet czwarte miejsce.

Celem plebiscytu, jak twierdzą organizatorzy, było podkreślenie roli kobiet w dziejach Polski. Jak mówią, chcieli zwrócić uwagę na działalność wykraczającą poza stereotypy dotyczące kobiecości.
– Wszystkie kobiety biorące udział w plebiscycie mają nieprawdopodobne życiorysy i celem konkursu było też to, żeby się z nimi zapoznać – tłumaczyła Wolszczak.

Pierwsza dziesiątka plebiscytu na Polkę wszech czasów
Maria Skłodowska-Curie
Elżbieta Zawacka
Irena Sendlerowa
św. Urszula Ledóchowska (1865 – 1939), założycielka zakonu urszulanek, szkoły dla dziewcząt, ochronki dla sierot
św. Jadwiga Andegaweńska (1373 – 1399) pierwsza kobieta na polskim tronie
Izabela Czartoryska (1746 – 1835), mecenas sztuki, pisarka, założycielka pierwszego polskiego muzeum w Puławach
Pola Negri (1896 – 1987), gwiazda kina
Bona Sforza (1494 – 1557), królowa, włoska żona Zygmunta Starego

POLISH NEWS – historia: https://polishnews.com/index.php?option=com_content&view=article&id=401:bona-maria-sforza-the-q

Maria Konopnicka (1842 – 1910), poetka, autorka “Roty”
Emilia Plater (1806 – 1831), kapitan WP w czasie powstania listopadowego

 

Źródła: Rzeczpospolita , esculap.pl