Kongres Protestu w Warszawie 31 marca 2012

Protest

W kongresie wzięło udział około 150 osób z całej Polski, reprezentujących różne organizacje społeczne.

Bezkarność sędziów i posłów

W czasie obrad wystąpili np. Janusz Sanocki (b. burmistrz Nysy, radny Rady Powiatu Nyskiego i szef tygodnika „Nowiny Nyskie”), profesor Jerzy Przystawa (Uniwersytet Wrocławski, lider Ruchu na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych), Jerzy Jachnik (Prezes Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu Sądów i Prokuratur), Teresa Borowska (Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP), przedstawiciel związku lekarzy, a także lider ruchu protestu przeciw ACTA oraz redaktor naczelny „Prawdę mówiąc” Marek Ciesielczyk (fragmenty tych wystąpień znaleźć można w naszych RELACJACH FILMOWYCH, zaś więcej zdjęć – w naszej GALERII ZDJĘĆ).

Protest Uczestnicy Kongresu Protestu uważają, iż ustrój państwa, w którym żyjemy, jest zły, a samo państwo, nazywane III RP, krzywdzi ludzi poprzez swe skorumpowane i antyobywatelskie instytucje, jak sądy, urzędy skarbowe, ZUS etc. W systemie ustrojowo-prawnym III RP zamiast logiki dobra wspólnego mamy logikę klik, interesów grupowych, mafii, koterii.

Prof. dr Jerzy Przystawa

Nad społeczeństwem dominuje „nowa klasa”, która wyzwoliła się z wszelkiej kontroli za pomocą niedemokratycznych ustaw (w tym Konstytucji RP), gwarantujących bezkarność sędziom czy też posłom.

Rzeczpospolita Wolnych Polaków

22-letnie doświadczenie pokazuje, że nie da się naprawić tego systemu. Konieczne jest całkowite odrzucenie ustroju tego państwa i zbudowanie nowej Rzeczpospolitej Wolnych Polaków. Należy najpierw przeprowadzić powszechne referendum obywatelskie, niezależnie od stanowiska Sejmu, który – jak pokazuje praktyka – lekceważy wolę społeczeństwa. „Nie będziemy pisać wniosku do tego pseudosejmu, po to żeby ci pseudoreprezentanci wrzucili potem miliony podpisów do kosza. (…) zorganizujemy obywatelskie komitety referendalne w każdym powiecie, w każdej gminie…” – piszą pomysłodawcy Kongresu Protestu.

Zdają sobie jednocześnie sprawę, że system III RP z jego układami nie odda władzy dobrowolnie. Jednak wynik referendum będzie podstawą do jego zanegowania. „Może nastąpić konieczność szerokiej akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa. Po skutecznym przeprowadzeniu referendum obywatelskiego społeczeństwo będzie zorganizowane i zdolne do takiej akcji”.

 

O co organizatorzy Kongresu Protestu chcą zapytać Polaków?

„Lista pytań ma na razie charakter propozycji. Być może zostanie jeszcze uzupełniona o jakieś kwestie. Na razie przedstawia się następująco:” – czytamy w biuletynie Kongresu:

1. Czy jesteś za tym, żeby sejm składał się z 460 posłów, wybieranych bezpośrednio przez obywateli w 460 jednomandatowych okręgach wyborczych, w jednej turze?

2. Czy jesteś za likwidacją finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

3. Czy jesteś za wprowadzeniem zasady wybieralności sędziów i prokuratorów?

4. Czy jesteś za likwidacją Krajowej Rady Sądowniczej?

5. Czy jesteś za likwidacją immunitetów dla sędziów i prokuratorów?

6. Czy jesteś za likwidacją przywilejów zawodowych dla prawników i otwarciem zawodów prawniczych, tj. likwidacją tzw. aplikacji?

7. Czy jesteś za uporządkowaniem władzy wykonawczej i:

a) Powierzeniem misji tworzenia rządu wybieranemu w wyborach powszechnych prezydentowi RP, a likwidacji stanowiska premiera?

b) Czy też za powierzeniem w całości misji tworzenia rządu (całej władzy wykonawczej) w ręce wybieranego przez sejm premiera (a tym samym likwidacją powszechnych wyborów prezydenta RP)?

8. Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu emerytalnego i wieku przechodzenia na emeryturę mężczyzn w wieku 65 lat?

9. Czy jesteś za likwidacją przywilejów emerytalnych dla niektórych grup zawodowych i zrównaniem wszystkich obywateli w tym zakresie?

10. Czy jesteś za ograniczeniem i redukcją ilości stanowisk w administracji rządowej i samorządowej o połowę?

11. Czy jesteś za objęciem opieką rodzin i finansowaniem przez państwo w 100% żłobków i przedszkoli?

12. Czy jesteś za objęciem opieką rodzin i wprowadzeniem liczących się ulg podatkowych (co najmniej 100% podatku od najniższego) dla rodzin za każde wychowywane dziecko?

13. Czy jesteś za likwidacją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – jako instytucji zbędnej, likwidacją systemu koncesji na nadawanie programu, a rozdzielanie częstotliwości na zasadzie przetargu?

14. Czy jesteś za tym, by państwo polskie przejęło bezpośrednią odpowiedzialność za prowadzenie kluczowych dla gospodarki przedsiębiorstw, jak firmy energetyczne, kluczowe banki i ubezpieczalnie?

15. Czy jesteś za tym, by autostrady były utrzymywane przez państwo i były bezpłatne?

16. Czy jesteś za likwidacją Narodowego Funduszu Zdrowia – jako zbędnego pośrednika między Ministerstwem Zdrowia, a lekarzami i pacjentami?

http://www.prawdemowiac.pl/index.php/newsreader/items/329.html