Korzystając z zaproszenia

Janowiec

 

 

 Janowiec Miejscowość Janowiec, położona jest w województwie lubelskim. Redakcja portalu Polish News, została zaproszona wraz z emerytami Zakładów Metalowych w Skarżysku – Kamiennej przez dyrekcję muzeów ziemi janowskiej, do zwiedzania tej pięknej okolicy.  

Janowiec nad Wisłą znajduje się w Kazimierskim Parku Narodowym. Jest on przez turystów nazwany, Nadwiślańską Perełką.

Własność Serokomli

– Po dobrach Janowca, oprowadzał nas Jerzy Sulimuszko, a podkreślił on, że miasto to, po raz pierwszy wymienia się w średniowiecznych kronikach historycznych w roku 1325. Od pierwotnego właściciela tych posiadłości nad Wisłą Jana Jerzego Lubomira trojga imion Serokomli, dzisiejszy Janowiec nosił wówczas nazwę Serokomli. Zmiana nazwy na Janowiec nastąpiła w roku 1547, na podstawie przywileju otrzymanego od króla Zygmunta Starego Jagiellona – dopowiada pan przewodnik.

Muzeum

Zysk na dowozie wołami

– Miasto to, miało obsługiwać i czerpać niebywałe wprost zyski z ważnego w szesnastym stuleciu, handlu dokonywanym na szlaku dowozu wołami prowadzącego z Rusi przez Małopolskę, na Górny i Dolny Śląsk. Ostateczne postanowienia Piotra Firleja, który pełnił obowiązki starosty radomskiego doprowadziły do utraty praw miejskich przez Janowiec, a co się z tym wiąże, nie posiadało ono należytego kapitału, który mógłby pozwolić na wspomniany handel i czerpanie zysków– wtrąca pan Sulimuszko.

Dwor

Dwór Wierzbickiego

– Jedną z piękniejszych atrakcji tego miejsca, jest dwór szlachecki, który został wybudowany w 1760 roku dla Jakuba Wierzbickiego, chorążego żytomierskiego i jego syna Jacka, cześnika urzędowskiego. Drewniany dwór, z dachem czterospadowym polskim, pobitym gontem, posiada wnętrze charakterystyczne dla ówczesnych dworów drugiej połowy XVIII wieku. Siedmioosiowy budynek, dwutraktowy z sienią, liczy dziewięć pomieszczeń na parterze i jedno na pięterku nad gankiem. W 1858 roku, ten piękny dwór został nabyty przez Ludwika Zembrzuskiego. W tym czasie był on wielokrotnie remontowany, według projektu Kazimierza Skórewicza (1866-1950), wybitnego polskiego architekta, autora projektu architekturowego dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a także rozbudowy gmachu warszawskiego Sejmu – dowiadujemy się od przewodnika.

Lata wojny

– W lipcu 1940 roku, grupa podkomendnych Armii Krajowej należąca organizacyjnie do Komendy Głównej Obrońców Polski, znajdująca się pod dowództwem majora Koperskiego pseudonim „Szymek” zaatakowała pod Janowcem oddział niemieckiej żandarmerii. Zbrojna akcja, miała zapobiec wykryciu przez Niemców tajnego magazynu broni. Już rok po udanej akcji Polaków, miejscowość została bestialsko spacyfikowana przez regularne oddziały niemieckie, podczas czego, zginęło wtedy 210 mieszkańców z całej okolicy. Intelektualiści z miasteczka i okolic, wywiezieni zostali do obozu koncentracyjnego na Majdanku – mówi przewodnik.

zbiory

zabytki

Wyzwolenie Janowca

– W dniu 29 lipca 1944 roku, został utworzony w Janowcu przyczółek rosyjski, wykorzystywany w ciężkich walkach pozycyjnych do stycznia 1945 roku. Pod koniec stycznia 45 roku, z przyczółku tego korzystali Polacy, wyzwalając spod okupacji niemieckiej okoliczne miejscowości. Do dziś zobaczyć tu można dworek Wierzbickiego, który zachęca swym urokiem, każdego turystę – relacjonuje pan Jerzy.

Portal Polish News, dziękuje za zaproszenie i udaną wycieczkę.

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz

[email protected]