Koszty studiów na wyższych uczelniach w USA

Z informacji US News & World Report wynika, że wysokość czesnego w amerykańskich prywatnych uczelniach notuje wzrost o 4 procent w stosunku do ubiegłego roku. To niemal o 400 tysięcy dolarów rocznie wiecej. W przypadku publicznej uczelni stanowej koszt ten wyniósł 10,5 tysiąca dolarów, co stanowi roczny wzrost o 0,8 procent dla studentów z danego stanu i około 1 procent dla osób  spoza stanu.

W najlepszych uniwersytetach, na przykład na Harvardzie  czesne wynosi 57,246 dolarów rocznie. Po dodaniu kosztów mieszkania, żywności, książek i innych elementów utrzymania, opłaty wzrastają do około 95,5 tysiąca dolarów.      

Po uwzględnieniu inflacji czesne na uczelniach wzrosło od 1963 roku o 747,8 procent.

Według raportu Georgetown University Center on Education and the Workforce, w latach 1980-2020 średnia cena czesnego, zakwaterowania i wyżywienia na studiach wzrosła o 169 procent. Raport wykazał, że w tym 40-letnim okresie zarobki amerykańskich pracowników w wieku od 22 do 27 lat wzrosły jedynie o 19 procent.

Ten aspekt częściowo wyjaśnia, dlaczego zaufanie Amerykanów do szkolnictwa wyższego spadło do rekordowo niskiego poziomu.  Wynika to z sondażu Gallupa na koniec sierpnia br. Natomiast badania w czerwcu br. wykazały, że tylko 36 procent Amerykanów ma zaufanie do szkolnictwa wyższego. To spadek o 20 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2015.

Dlaczego ceny studiów rosną tak szybko? Najwięcej kosztują pensje pracowników uczelni. Uniwersytety wydają obecnie więcej na usługi administracyjne i luksusowe wyposażenia obiektów. Ten rodzaj wydatków wzrósł o 29 procent w latach 2010-2018, w porównaniu do 17 procent wzrostu wydatków na kadrę instruktorską. Mniej środków na uczelnie stanowe przeznaczają też lokalne samorządy. Zgodnie z ostatnią analizą, w latach 2020-2021 stanowe finansowanie szkolnictwa wyższego spadło w 37 stanach średnio o 6 procent.

Dane z College Board wskazują na spadek ceny netto studiów w USA. Według tej niedochodowej organizacji z Nowego Jorku, przeciętny student prywatnej czteroletniej uczelni zapłacił w 2022 roku 32,800 dolarów za czesne, zakwaterowanie i wyżywienie. Po uwzględnieniu inflacji rzeczywista cena płacona za prywatne studia spadła o 11 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. W przypadku uczelni publicznych średnia cena netto wynosi nieco ponad 19 tysięcy dolarów i spadła o 13 procent w ciągu ostatnich pięciu lat.

Inne dane wskazują, że bez uwzględnienia inflacji, średnie zadłużenie z tytułu kredytów studenckich na studiach wzrosło o od 1970 roku aż o 2807 procent, a po jej uwzględnieniu o 317 procent. Zaległości finansowe w spłatach  kredytów na naukę w Stanach Zjednoczonych wynoszą obecnie 1,6 biliona dolarów.

Źródło: USNews.com