Nagrody „Siła Korzeni” przyznane! Kończymy przedostatni dzień 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich!

 Grupa ”Sopron Tancegyuttes” z Węgier

Rozdanie nagród „Siła Korzeni” podczas uroczystego koncertu oraz Bacowski Osod – Redyk – najważniejszymi punktami szóstego wieczoru 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Wieczór uświetniony został jubileuszowym koncertem zespołu Skalni, świętującego 70-lecie działalności oraz filmem o grupie – „Wspólnota Skalnych”.Podczas szóstego dnia festiwalu, poranne warsztaty i animacje poświęcone były tworzeniu z wełny toreb oraz zabawek, odbyły się także ostatnie konkursowe występy podczas Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni-Tutki oraz Koncertów Konkursowych. Dzień Narodowy odbył się pod węgierską flagą.

Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym konkursowym zmaganiom jest koncert „Siła Korzeni”, podczas którego już od trzech lat przyznawane są wyróżnienia dedykowane tym, którzy nieprzerwanie promują dziedzictwo kulturowe Podhala. Nagroda, czerpiąc inspirację z limby, drzewa zmuszonego przetrwać w trudnych warunkach gór, symbolizuje wierne trwanie w tradycji. Korzenie drzewa sięgają bowiem głęboko, pobierając życiodajne soki z ziemi i skał. Korzenie pozwalają zarówno drzewu, jak i całym pokoleniom, żyć długo i współistnieć przeplatając swoje dzieje w połączeniu z nierozerwalną w folkowej tradycji – naturą.

Wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: dla osób, które odniosły wybitne osiągnięcia w szerzeniu kultury, za ich szczególną dbałość o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego przekazywane kolejnym pokoleniom oraz dla osób, które odniosły osiągnięcia w szerzeniu kultury, za ich szczególną dbałość o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego, rozpoczynających drogę artystyczną.

Tegorocznymi laureatami nagrody „Siła Korzeni” zostali:

  • Halina Jawor – wokalistka zespołu Krywań, jednego z najpopularniejszych polskich zespołów z Podhala;

  • Piotr Haza – wybitny multiinstrumentalista, zdobywca wielu nagród w konkursach muzyki regionalnej;

  • Dawid Lubowicz – wybitny, nagradzany skrzypek, aranżer i kompozytor;

  • Bartłomiej Koszarek – regionalista, multiinstrumentalista, tancerz i działacz.

Na festiwalową scenę zaproszeni zostali wręczający nagrody: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Wiceburmistrz Agnieszka Nowak – Gąsienica, Przewodnicząca Komisji Kultury Lucyna Galica oraz Naczelniczka Wydziału Kultury Joanna Staszak.

-„Festiwal to nie tylko piękny śpiew czy taniec, to głównie pokazanie wartości i tradycji podhalańskiego życia, przywiązania do ludzi i ziemi, i to jest właśnie Siła Korzeni – powiedział Burmistrz Leszek Dorula, gratulując wyróżnionym – Każdy z nas ma tę siłę, lecz nie każdy zawsze potrafi ją z siebie wydobyć a co dopiero rozwinąć. Nagrodzone osoby nie tylko ją wydobyły, rozwinęły, ale przede wszystkim, pokazały jak wykorzystać ją ku dobru innych.”

Pięknie, sens pracy dla lokalnej społeczności, ujął słowami bukowiańskiego poety Józefa Pitoraka, odbierający, dzisiejszą nagrodę Bartłomiej Koszarek przypominając, że kto za serce sercem płaci, ten ma syćkich siostry, braci.

Istotnym punktem wieczoru, nawiązującym do pasterstwa, jako głównego motywu tej edycji festiwalu, był tradycyjny Bacowski Osod-Redyk, który przy akompaniamencie skrzypiec kroczył ulicami Zakopanego, aby dotrzeć do Wioski Festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej. Rozpalenie watry rozpoczęło artystyczną część wieczoru.

Na scenie pojawił się zespół Skalni, świętujący w tym roku 70-lecie swojej działalności artystycznej. Zaprezentowane tańce i śpiew przyjęte zostały z ogromnym entuzjazmem tłumnie zgromadzonej publiczności. Gromkie „Sto lat” dla zespołu, odśpiewane na stojąco przez wszystkich zgromadzonych w wiosce festiwalowej, niosło się głośno i donośnie po całym Zakopanem. Wyświetlony na telebimach film „Historia Skalnych”, przybliżył widowni dzieje zespołu.

Zespół„Kecera” ze Słowacji

Wśród zgromadzonej publiczności na trybunach, prócz wręczających nagrody Siła Korzeni, znaleźli się: Poseł na Sejm, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy z małżonką, Jan Gluc Przewodniczący Rady Miasta Zakopane, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher, Julian Kowalczyk Prezes zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, Kapelan Związku Podhalan w Polsce ksiądz Władysław Zązel, Michał Murzyn Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Zofia Kubiniec-Stanuch Kierownik Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy działający przy Związku Podhalan oddział Zakopane, Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Helena Buńda oraz Popularyzator Kultury Podhala Józef Pitoń, dr hab. Katarzyna Drąg z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.

W trakcie szóstego dnia festiwalu, prócz głównych uroczystości, w namiocie plenerowym festiwalu, na Dolnej Równi Krupowej, odbyło się spotkanie z Janiną Malaciną, która pokazała wszystkim chętnym sztukę tworzenia wełnianych toreb oraz z Anną Bundą- Dorulą, która zaangażowała dzieci w zabawę wełną, wykonując wełniane owieczki.

Na scenie festiwalowej po raz ostatni zobaczyliśmy dziś reprezentantów pretendujących do nagród w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni-Tutki.

 Zespół Węgierski

A podczas Dnia Narodowego, którego gospodarzem były Węgry, spróbowaliśmy prawdziwego węgierskiego gulaszu i zatańczyliśmy do tradycyjnych tańców prowadzonych przez grupę ”Sopron Tancegyuttes”.

Podczas ostatniego Koncertu Konkursowego zaprezentowały się: grupa z Serbii „Dimitrije Tucovic”, zespół „Turnie” z Polski, „Kecera” ze Słowacji i „Mexico” z Meksyku. Trybuny na Dolnej Równi Krupowej zapełniły się do ostatniego miejsca pasjonatami gorących brzmień, kolorowych strojów i barwnej kultury.

 Tancerka  zespołu „Mexico” z Meksyku.

Zespół „Turnie” z Polski

Szósty dzień festiwalu zakończyliśmy Balem Pożegnalnym, na którym kapele góralskie zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy!

Serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy do udziału w jutrzejszych, wyjątkowych wydarzeniach festiwalu, na których na Koncercie Finałowym Górale Świata przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi! Niech w Zakopanem wybrzmiewa muzyka!

Więcej informacji na stronie

www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru


oraz Facebook, Instagram, YouTube: MFFZG.Zakopane

Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorami 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.

Wydarzenie dofinansowano ze środków
MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, a Festiwal jest jednym z wydarzeń wpisujących się w projekt WIZYTÓWKI MAŁOPOLSKI

Partnerem Festiwalu jest Marka LOTTO.

Partnerem wydarzenia jest NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI, ZWIĄZEK PODHALAN ODDZIAŁ ZAKOPANE,
MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DR. TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO.

Patronatem honorowym wydarzenie objęło NARODOWE CENTRUM KULTURY.

Partnerami wydarzenia są BACHLEDKA SKI&SUN, SPOŁEM ZAKOPANE, ŚWIAT LNU(www.swiatlnu.pl), OSHEE, BĄKOWO ZOHYLINA WYŹNIO, BĄKOWO ZOHYLINA NIŹNIO

UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI oraz UNIWERSYTET PAPIESKI IM. JANA PAWŁA II otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.

Patroni Medialni:
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, TVP, TVP KULTURA, TVP KOBIETA, TVP3 KRAKÓW, TVP 3 KATOWICE, Radio Kraków, Polska Press Grupa, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info, Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24,  POLISH NEWS, Podhale24,,TV Podhale, Zakopiec Info.