Koty, jako wyrażenie polskich uczuć

Koty

 

Koty Mieszkająca w Polsce w niewielkim świętokrzyskim miasteczku Anna Matejszczak, jako główny temat swoich prac plastycznych wykorzystuje koty. Swoje prace wykonuje ona techniką kolażu, korzystając do tego z różnych materiałów.

 Głównym motywem prac autorki, są koty. Pani Ania uwielbia akurat te zwierzęta, które jak zwykła ona mawiać mają, temperament i niezwykle oryginalny charakter. Potrafią dać one wiele ciepła i miłości nie tylko jego właścicielowi.

– Pokochałam te zwierzęta, a w moim przypadku zawsze jestem wierna swoim uczuciom, zatem zapewne to one zawsze znajdą się w moich pracach- mówi Ania Matejszczak.

– Bardzo mi się podobają prace pani Ani. Obrazy jej są dokładne i dopracowane w każdym calu. Ale co najważniejsze, na obrazach pani Matejszczak widać kawałki naszej polskości.

kominek

Jest to zarówno stary kominek, jaki polskie babcie miały w swoim domu, czy też jest to polska łąka, jaką pamiętają osoby na stałe zamieszkałe za granicą- dodaje Aniela. Pabis.

– Prace autorki, zachwyciły mnie pod względem doboru charakteru życia przedstawionych na obrazach kotów.

Ich ułożenie ciała podczas biegu i wypoczynku, nie mają sobie równych. Koty, ale i nie tylko one, potrafią dać człowiekowi wiele radości i miłości, o jakiej marzy każdy z nas. Gdy mieszkając na obczyźnie z dala od polskiej ziemi wspominamy zwierzęta, zawsze to będą te, które mieszkają w naszych domach. Pachną mlekiem i świeżą śmietanką, dają nam ukojenie swoim mruczeniem i są wyrazem naszych wspomnień o domu rodzinnym- wtrąca pan Edward Kosztal.

 

Matejszczak – Prace pani Anny Matejszczak, zawsze cieszą się dużą oglądalnością… Zachwycają one oko zarówno młodzieży jak też i osób starszych. Oprócz kotów czy ukochanych psów, z naszym domem rodzinnym, pozostawionym w Polsce kojarzą się półki z książkami, które stanowią wykładnik naszej kulturowości i pamięci narodowej. Polska łąka przedstawiona w pracach pani Anny, stary dom z pochylonymi ścianami, stanowią nierozłączny element naszej polskości. Ja sama jestem zauroczona pasją artystki – kończy pani Kasia Sorn.

– To dobrze, że autorka znajduje czas na swoją jakże niezwykłą pasję. Cieszmy się, że są takie talenty wśród nas- dopowiada Jan Kowalczyk.

Plastyczka – Anna Matejszczak

 kociki

Autor: EWA MICHAŁOWSKA WALKIEWICZ