Kredyty Social Security gdy ciężko o pracę

Co najmniej 40 kwartałów

Artykuł ten wyjaśnia, jak dociągnąć do 40 kwartałów Social Security, nawet wtedy, gdy nie pracuje się w żadnej firmie.

W roku 2012 musimy zarobić 1,140 dol, żeby zaliczyć jeden kwartał stażu pracy. Dochody muszą być zarobione oficjalnie, czyli podatki rozliczone i zapłacone składki Social Security.

Dziesięć przepracowanych legalnie lat jest również niezbędne, by imigrant, który przyjechał do USA po 22 sierpnia 1996 roku mógł kwalifikować się do otrzymania zdrowotnego ubezpieczenia rządowego Medicaid i innych form pomocy społecznej.

Dlaczego dłuższy staż pracy popłaca

Dlaczego opłaca się pracować jak najdłużej, wyjaśniamy tu.

Praca na własną rękę

Przykład: Pani Krystyna jest po sześćdziesiątce. Niedawno straciła posadę w kopertowni, gdzie pracowała przez 9 lat. Obawia się, że już nikt jej na starsze lata nie przyjmie. Teraz dorabia sprzątając domy. Do emerytury Social Security brakuje jej jeszcze rok. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Wyjście: Rozwiązanie problemu pani Krystyny jest proste. Niezależnie od tego, czy dostaje od klientów czeki czy gotówkę, powinna rozliczać się z podatków jako osoba będąca na własnym rozrachunku (self-employed). Nie musi w tym celu zakładać żadnego biznesu. Wypełnia tylko formularz 1040, załącznik Schedule C i Schedule SE. Szczegóły wyjaśnia książka pt. Jak oszczędzać na podatkach. Dowody przychodu nie są konieczne, bowiem jest oczywiste, że wielu przedsiębiorców jest opłacanych przez klientów w gotówce (ogrodnicy, sprzątaczki itp.).

Uwaga: Osoby pracujące na własnym rozrachunku płacą całość podatków Social Security, który wynosi 15.3% zarobków, plus podatek dochodowy.

Praca w biznesie dzieci

Jeżeli syn albo córka mają biznes, to mogą zatrudnić swoich rodziców w dowolnym charakterze, a ich wynagrodzenie wpisać w koszty prowadzenia biznesu. Rodzice mogą być konsultantami, sprzedawcami, albo odpowiadać na telefon, sprzątać biuro, jeździć na posyłki. Od zarobków muszą być odciągane podatki dochodowe i składki na Social Security i na Medicare.

Zatrudnienie rodziców ma szczególnie sens wtedy, gdy ktoś i tak pomaga im finansowo, tym bardziej, że prawdopodobnie rodzice zapłacą niewielkie podatki dochodowe, a może nawet żadnych.

Praca przy wychowaniu wnuków

Przykład: Babcia pracowała zarobkowo 8 lat, ale przerwała pracę, by pomóc w wychowaniu wnuków. Mija rok za rokiem, babcia jest ciągle nieodzowna, ale obawia się, że nigdy nie będzie miała już sposobności ani sił na dopracowanie lat brakujących do emerytury i ubezpieczenia dla osób starszych Medicare.

Wyjście: Radą jest zatrudnienie babci przez jej syna czy córkę w ich domu. Rodzice mogą dopracować lata brakujące do emerytury Social Security nawet w domu swoich dzieci, pod warunkiem, że będą opiekować się nieletnimi dziećmi albo osobą niepełnosprawną. Rodzice pracujący dla dzieci uważani są przez IRS za family employees. Spytaj o szczegóły swojego księgowego.

Jeżeli babcia czy dziadek opiekują się nieletnim wnukiem, to ich pobory podlegają składkom na Social Security. Ale jeżeli w domu nie ma nieletnich dzieci, wtedy rodzice nadal mogą pobierać od dzieci wynagrodzenie, ale te zarobki nie podlegają podatkom na Social Security.

Wniosek: Jeżeli babcia pracuje w rodzinie swoich dzieci, w której nie ma nieletnich dzieci (wnuków) ani osoby niepełnosprawnej, to jej praca nie podlega składkom na Social Security i i nie liczy się do emerytury Social Security. Co robić wtedy? Raczej rozliczyć się jako osoba pracująca na własny rachunek (self-employed)  na zeznaniu podatkowym 1040 plus załącznik Schedue C.

Również nie liczy się praca zarobkowa w domu swojego małżonka. Małżonek może jednakże zatrudnić żonę w swoim biznesie.

Zaliczenie kwartałów przepracowanych nielegalnie

Jeżeli pracowałeś kiedyś na inny numer Social Security czy na numer podatkowy, to powinieneś zwrócić się do Urzędy Social Security, żeby ci te zarobki zaliczono. Również powinieneś naprawić pomieszane, sporne czy nie zaewidencjonowane zarobki. Pomoże ci w tym książka pt. Życie od nowa. Jak uporządkowac problemy w urzędach.

Skoryguj swoją historię zarobkową jak najszybciej, gdyż są pewne limitacje czasowe. Utrzymanie poprawnych i kompletnych rejestrów płacowych wszystkich pracowników w USA jest obowiązkiem Administracji Social Security. Posłuż się drukiem SSA Form 7008, Request for Correction of Earnings Record, zbierz niezbędną dokumentację dowodową i udaj się po pomoc do biura Social Security.

Kiedy nie warto ubiegać się o dodatkowe kredyty

Jeżeli np. mąż ma za sobą długie lata intratnej pracy, a żona nie, to nie musi się ona martwić dopracowaniem do 10 lat, gdyż dostanie ona rentę z tytułu małżeństwa, która wynosi w pełnym wieku emerytalnym połowę jego stawki.

Nawet jeżeli żona ma 10 lat pracy, ale znacznie niższe zarobki niż męża, to Social Security Administration przeliczy, co jest większe: jej własna emerytura czy połowa emerytury męża. Żona dostanie to, co jest większe.

W razie rozwodu żona dostanie rentę po mężu, jeżeli była z nim w związku małżeńskim co najmniej 10 lat, a wdowa – 9 miesięcy.

Kopalnią informacji o ubezpieczeniu społecznym Social Security jest witryna www.ssa.gov.

Jeżeli nie dociągniemy do 40 kwartałów

Do niedawna niemożność dopracowania do 40 kwartałów było tragedią dla imigranta, bowiem brak nawet jednego kwartału powodował utratę szansy na emeryturę i utratę wpłacanych przez lata składkek (15.3% zarobków). Ale dla polskich imigrantów po 1 marca 2009 roku ratunkiem stały się lata pracy w Polsce, gdyż z pomocą przyszła Polsko-amerykańska umowa o zabezpieczeniach społecznych.

Jeżeli mamy w Stanach od 6 do 39 kwartałów legalnie zaliczonej pracy, to możemy ubiegać się o zaliczenie nam stażu pracy w Polsce, żeby uzupełnić brakujące okresy ubezpieczenia w Stanach. Nazywa się to połączeniem emerytur (totalization), choć jest to określenie nieprecyzyjne. To nie emerytury są łączone, lecz okresy ubezpieczeniowe. Wyjaśniam do szczegółowo w książce pt. Emerytura polska i amerykańska.

Elzbieta Baumgartner 

http://www.poradniksukces.com

Poradnik w radio

Elżbiety Baumgartner można słuchać co tydzień w następujących programach radiowych:

Polskie Radio (www.polskieradio.com) w Pomonie, NY, nadaje 24 godziny na dobę w paśmie WRKL 910 AM. Adres: 1551 Rt. 202, Pomona NY 10970, tel.: 1-845-354-2000. Pogadanki Elżbiety Baumgartner nadawane są w środy o 9:30 rano w programie Ewy Jaczyńskiej. Rozmów na żywo, w których Elżbieta Baumgartner odpowiada na pytania słuchaczy , można słuchać w programie Ewy Strzałkowskiej w czwartki o 2:10 po południu. Nowojorskiej edycji Polskiego Radia można słuchać w sieci pod adresem: http://www.polskieradio.com/radio910.asx.

Radio Pomost Wiktora Zółcickiego od 1986 roku nadaje w Phoenix w stanie Arizona, obecnie dwa razy w tygodniu w czwartki i niedziele o 8pm. Można ich słuchać ze stacji 1010AM lub w Internecie w www.radiopomost.com.

Polski Express Andrzeja Gromadowskiego w New Britain, CT. Program nadawany jest w każdą niedzielą na fali 1120 AM w godz.od 9.00- 10.00am. http://www.polskiexpress.com.

Radio Courier (http://www.radiocourier.com/) Waldemara Sokalskiego nadaje swoją audycję w Houston na fali 1050 AM na żywo w każdą sobote od godziny 11:00 czasu lokalnego.Słuchać programu można również w Internecie poprzez www.kchnradio.comRadio Courier prowadzi interesujacą strone internetowągdzie w dowolnym czasie słuchać można miedzy innymi pogadanek redagowanych przez Elżbietę Baumgartner.

Polskie Radio Rozmaitości działa w Detroit, MI, od 1930 roku, a od 1978 roku jest w rękach Jurka Różalskiego. Słuchać go można na stacji WNZK, 690/680. Pogadanki Elżbiety Baumgartner nadawane są w soboty o 8:45 rano. Tel. 1-313-945-0860 i w studio 1-313-557-3300.

Polskie Radio Filadelfia, 308 Walnut St., PA 19106 Philadelphia, Tel.: 1-215-923-2888, e-mail: [email protected].