Redakcja Polish News, wybrała się z aparatem fotograficznym na wycieczkę do Królestwa Danii. Tam chciała zgłębić historię Zamku Hamleta, by móc ją zaprezentować Naszym Czytelnikom.
Duńska rezydencja
Kronborg to piękny i monumentalny zamek, znajdujący się w duńskim mieście Helsingor. Blisko tego zamczyska usytuowana jest cieśnina Sund, oddzielająca Danię od Szwecji. Wspomniany zamek zlokalizowany jest na najdalej wysuniętym na wschód duńskim cyplu. W roku 1420 datuje się jego wybudowanie przez ówczesnego króla Danii, Szwecji i Norwegii, Eryka Pomorskiego.
Szybkie bogacenie się mieszkańców Danii
W roku 1429, wspomniany wyżej król Eryk Pomorski wprowadził w Danii przypływ gotówki poprzez pobieranie ceł. Polegało to na tym, iż statki pod obcą banderą przepływające przez cieśninę Sund musiały zakotwiczyć i uiścić opłaty, które znacznie zasilały królewski skarb Danii.
Przebudowa zamku
W latach 1574- 85, zapisana jest w historii Kronborga przebudowa zamku pod kierownictwem Antoniego van Obberghena. On to nadał tej siedzibie wyglądu renesansowej budowli. Po przejściu Danii na wyznanie luterańskie podejrzewa się, że katolicy pod zamek podłożyli ogień, dlatego iż podejrzewali oni króla, że sprzeniewierzył się on wierze katolickiej i pozwolił na szerzenie się w państwie wiary protestanckiej. Miał ten wielki pożar miejsce w roku 1629.
W roku 1629, miało miejsce zakończenie prac związanych z renowacją zamku po wielkim pożarze. Lecz nie był to czas dobry dla Danii. W roku 1658, na mocy zawartego pokoju w Roskilde, Dania utraciła znajdującą się po drugiej stronie Sundu krainę Skanię, wraz z miastem Helsingborg, oczywiście ze znajdującym się tam zamkiem. Dania już nie mogła pobierać przynoszącego ogromny wpływ gotówki podatku od przypływających statków.
Więzienie w zamku
Od roku 1739, wspomniany zamek Kronborg, pełnił rolę więzienia. Słynął on z wymierzania osadzonym tutaj skazańcom, okrutnych kar cielesnych. Podobno zamordowani w nim więźniowie, starszą całą okolicę każdego wieczoru okresu zimowego.
Do ubiegłego stulecia
Od 1785 roku, aż do roku 1922 wspomniana twierdza obronna, była koszarami dla duńskiego wojska garnizonowego. Kronborg zawsze budził lęk w żeglarzach i do dziś jest kojarzony z dwoma legendarnymi postaciami. A mianowicie z duńskim księciem Hamletem oraz z Ogierem Duńczykiem. Hamlet był legendarnym królewiczem duńskim. Zaś Ogier Duńczyk był legendarnym rycerzem nieustraszonym, broniącym Danię przed wrogim wojskiem. Te dwie postacie także straszą na murach zamczyska szczególnie te osoby, które zbliżają się nocą do fosy zamkowej. Przed zamkiem znajduje się ogromny monument Ogiera Duńczyka, który to o północy schodzi z cokołu, a obleczywszy się w ciężkie łańcuchy wchodzi do zamku snując się po pokojach i długich korytarzach.
Ewa Michałowska- Walkiewicz