
Polish News w Pałacu Dietla
Rezydencja w Sosnowcu
Pałac Dietla to jak wiadomo jeden z najbardziej okazałych obiektów Sosnowca i całego Zagłębia. Redakcja Polish News udała się zatem do dawnego XIX wiecznego pałacu, który odzyskał w chwili obecnej swój dawny blask.
Na zaproszenie cara
Henryk Dietel żyjący w latach 1838-1911, był współzałożycielem zakładów w Werdau, produkujących wagony silnikowe. Dokładnie pochodził on z saksońskiej rodziny przemysłowców, a przybył do Sosnowca na specjalne zaproszenie cara. Był to jak wiemy okres zaboru rosyjskiego w Sosnowcu, a wizyta Dietla odbyła się w czerwcu 1878 roku, gdzie na terenach mu przekazanych założył on przędzalnię wełny czesankowej.
Budował też dom
Wraz z budową swoich zakładów, rozpoczął równoczesną budowę swojego domu. W połowie lat osiemdziesiątych XIX stulecia, początkowo dość mały jak na tamte czasy dom mieszkalny, został przebudowany na jednopiętrowy budynek, do którego została dobudowana neorenesansowa bryła własciwego pałacu. Głównym pomieszczeniem nowej części tej budowli była dwukondygnacyjna, wprost przepiękna sala balowa. Kolejna ostania już przebudowa tego budynku, dała w efekcie obecny wygląd tego obiektu. Miała ona miejsce w ostatnich latach XIX i na początku XX wieku. Podczas tej przebudowy do wysokości części południowej budynku dobudowano kolejne piętro, a przy okazji zrezygnowano z neorenesansu na rzecz neobarokowych i neorokokowych ozdób i wykończeń. Po pożarze dachu majacym miejsce w 1900 roku, jako element który spaja cały pałac, zaprojektowano wysoki dach z lukarnami, zdobiony attyką z girlandami oraz z wazonami.
Bel-etage
Pierwsze piętro pałacu, zwyczajowo nazwane jest bel-etage, stanowi zespół reprezentacyjnych, znacznie dekorowanych wnętrz posiadających różne style architektoniczne nawiązujące do historycyzmu. Wyposażenie, a przy okazji też udekorowanie pomieszczeń pałacowych, zostało zharmonizowane wraz z rodzajem stylu, w jakim zostały wykonane. Będące obok siebie sale pałacowe, utrzymane są w stylu neobarokowym, neoroccokowym, neoklasycystycznym, empirycznym, neoromańskim, a także secesyjnym.
Zdobyty majątek rodziny Dietlów, powstał dzięki realizacji znacznych zamówień wytwarzanego w rodzinnych zakładach materiału, na potrzeby umundurowania wojska zaborców. Fakt ten przełożył się na znaczną rozbudowę zakładów oraz na dobudowanie sąsiednich budynków przypałacowych. W tym też czasie powstał budynek kościoła ewangelickiego i szkoły publicznej.
Światowy kryzys
W okresie światowego kryzysu zakłady Dietlów, przynosiły ciągłe straty. By ratować swoją pozycję, rodzina zaciągnęła olbrzymi kredyt w złocie. Ich plany spełzły na niczym, po wybuchu II wojny światowej. Niespłacony kredyt Dietla spowodował przejście majątku na Skarb Państwa. Opuszczony pałac jak wiemy sukcesywnie niszczał popadając w ruinę.
Państwo Ewa i Stanisław Jerzy Kulisiowie pod koniec ubiegłego stulecia zakupili pałac. Podjęta pod koniec XX wieku, kosztowna interwencja remontowo-konserwatorska uratowała cały budynek pałacowy. Dziś możemy poczuć cudowną atmosferę tego miejsca i podziwiać wystrój istniejącego tu pałacu.
Ewa Michałowska- Walkiewicz