Kwas za miliardy złotych z Włocławka zaleje Europę

Orlen

Wraz z płockim kompleks petrochemiczny do produkcji paraksylenu (PX) inwestycja pochłonęła miliard euro.

W czwartek na otwarcie zakładu przy ul. Krzywa Góra we Włocławku przyjechał premier Donald Tusk.


Orlen – Bezpieczeństwo i rozwój PKN Orlen oznacza bezpieczeństwo energetyczne Polski. Im lepsza kondycja Orlenu, tym większe gwarancje, że paliwa nie będą straszyły nas drożyzną niezależnie od tego, co się dzieje na świecie – mówił premier.

– Nowy kompleks jest przedsięwzięciem o znaczeniu strategicznym dla rozwoju polskiego przemysłu petrochemicznego, zarówno z uwagi na skalę produkcji, zastosowanie nowoczesnych, nieobecnych dotychczas w Polsce technologii, jak i zainwestowany kapitał – zachwalał prezes Orlenu Jacek Krawiec.

PTA to podstawowy surowiec do produkcji PET (politereftalanu etylenu), z którego powstają opakowania oraz włókna poliestrowe. Do produkcji PTA potrzebny jest paraksylen. Orlen liczy, że inwestycja przyniesie mu zyski dzięki szybko rosnącemu popytowi na PTA w Europie Środkowo-Wschodniej oraz dużemu wykorzystywaniu tego surowca w Chinach, Indiach i Europie Zachodniej. Włocławsko-płocki kompleks jest drugim pod względem wielkości i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie. Rocznie będzie produkować 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie, czyli 20 proc. europejskiej produkcji. Budowa zakładu we Włocławku trwała trzy lata, pracowali przy niej fachowcy z Polski, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Włoch – w kluczowym momencie ponad 2 tys. inżynierów i robotników. Orlen współpracował przy budowie instalacji z firmami Mitsubishi Chemical Engineering Corporation, Mitsubishi Heavy Industries, Fluor SA i Universal Oil Product. Generalnym wykonawcą robót była spółka Polimex-Mostostal z Warszawy.

Orlen podaje szereg danych opisujących fabrykę: zajmuje 16 hektarów, liczy 15 nowych budynków oraz ponad 800 urządzeń i instalacji: zbiorników reaktorów, wymienników i pomp. Do budowy zużyto 25 tys. m. sz. żelbetu, a konstrukcje stalowe ważą 5,2 tys. ton. Niektóre urządzenia trzeba było transportować statkami ze względu na gabaryty.

Instalacje we Włocławku i Płocku kosztowały przeszło miliard euro – według czwartkowego kursu, to prawie 4 mld zł. Obsługiwać będzie je 200 pracowników.

Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń

Foto: PKN Orlen

Zobacz więcej na temat: inwestycje

http://wyborcza.biz/biznes/0,104259.html?tag=inwestycje