Lech Wałęsa na znaczku Poczty Polskiej

Znaczek z laureatem pokojowej nagrody Nobla po raz pierwszy został zaprezentowany w czasie premiery filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa – człowiek z nadziei”. Znaczek pojawi się w obiegu w niedzielę 29 września.

 

 Na znaczku widnieje portret Lecha Wałęsy umieszczony na granatowym tle. W najnowszej historii Polski Lech Wałęsa zapisał się jako lider polskiej transformacji ustrojowej. W latach 1980 – 1989 brał udział we wszystkich najważniejszych wydarzeniach w kraju. Zdjęcia z tego okresu zamieszczono na kopercie FDC (pierwszy dzień obiegu) która zostanie wyemitowana razem ze znaczkiem.

Te fotografie lidera „Solidarności” na bramie Stoczni Gdańskiej, fotografia Danuty Wałęsy, odbierającej w jego imieniu Pokojową Nagrodę Nobla, kadr z Kongresu Stanów Zjednoczonych, na którym Wałęsa przemawiał jako trzeci w historii obcokrajowiec niesprawujący oficjalnej funkcji publicznej – i podsumowująca galerię – fotografia z zaprzysiężenia Lecha Wałęsy na urząd prezydenta 22 grudnia 1990 r. czyli stempel, to Emisji towarzyszy okolicznościowy datownik czyli stempel – to dwie dłonie przedstawiające zwycięski gest litery V (ang. victory – zwycięstwo), które łączą się w literę „W”. Datownik będzie stosowany w placówce pocztowej nr 1 w Gdańsku.

 Autorem projektu jest Jacek Konarzewski. Znaczek o wartości 3,80 zł został wydrukowany w arkuszach po 12 sztuk techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym. Nakład to 300 tysięcy sztuk.

 Od 29 września znaczek będzie dostępny w placówkach pocztowych i w sklepie internetowym Poczty Polskiej: www.filatelistyka.poczta-polska.pl