Legenda o Mikołajkach
W dniu 6 grudnia
Mikołajki, to cudowne święto celebrowane ku czci świętego Mikołaja biskupa Miry. Należy wiedzieć, iż do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. Mikołajki to obdarowywanie dzieci oraz bliskich łakociami i drobnymi prezentami, tak samo jak czynił to wspomniany święty.
Czasy średniowiecza
Od epoki wieków średnich w dzień 6 grudnia wierzono, że święty Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. Najczęściej podkładano wspomniane prezenty w kąt pokoju, w którym spały dzieci czekające na te dary. W Polsce obecnie, nocą również podkłada się dzieciom pod poduszki drobne upominki, którymi przede wszystkim są słodycze.
A wziął się ten zwyczaj….
Zwyczaj dawania prezentów w Mikołajki 6 grudnia, wywodzi się ze średniowiecznych legend. Legendy te rzecz jasna opowiadają nam o życiu świętego Mikołaja. Opowieści te, stały się popularne dzięki rozlicznym przedstawieniom teatralnym kreowanym od X wieku właśnie w dniu 6 grudnia każdego roku. Te amatorskie sztuki, najczęściej wystawiano na rynkach miejskich lub po prostu w kościołach. Najbardziej znana była, „Legenda o trzech córkach”, którą dokładnie zapisał w pierwszej połowie IX wieku w Konstantynopolu archimandryta Michał.
Legenda o Mikołaju
Jak nam mówi wspomniana stara legenda, młody Mikołaj, tuż przed wyborem na biskupa, miał bardzo chytrego ale bogatego sąsiada. Los sromotnie ukarał tego sąsiada za niebywałą chciwość, gdyż szybko zdarzyło się, że stracił on swój majątek popadając w biedę. Gdy nie miał jak utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki. Nikt nie był zainteresowany poślubieniem ich, ponieważ nie posiadały one posagu. Mikołaj po wieczornej modlitwie, postanowił uratować los tych dziewczyn. Wieczorem wrzucał on przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej z nich. Pewnego razu wspomniany sąsiad postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się te pieniądze. Czuwał on zatem całą noc i… o dziwo, zobaczył kto obdarowuje tak hojnie jego córki. Od tej pory, nie gardził już chytry człowiek swoim sąsiadem, a wręcz przeciwnie był mu bardzo wdzięczny. Podobno stąd rozpowszechnił się zwyczaj obdarowywania się nawzajem prezentami w dzień imienin wspomnianego świętego.
Na średniowiecznym Starym Kontynencie, uważano tego świętego za patrona dzieci. W XVI wieku w Wielkiej Brytanii, pojawił się zwyczaj wynoszenia tego dnia dyrektora ze szkoły, a władzę w szkole przejmowali jej uczniowie. Święty Mikołaj ma pewne atrybuty, które czynią go bardzo rozpoznawalnym, a są nimi długa siwa broda, laska pasterska, czerwona szata biskupia no i oczywiście wór z prezentami. Tego dnia wszyscy bez względu na wiek, objadają się słodkościami, a podczas tych spotkań śpiewane są piosenki o tym świętym.
Święty Mikołaju daj prezentów z raju
Daj nam dużo cukierasów oraz innych rarytasów…
Ewa Michałowska – Walkiewicz