Libero II: służby ćwiczą przed Euro 2012

Euro

 

 

Euro Uczestniczą w nich centralne struktury zarządzania kryzysowego oraz przedstawiciele służb z województw: lubelskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

 

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie procedur przygotowanych na wypadek kryzysowych zdarzeń podczas mistrzostw Euro 2012.

 

Likwidacja skutków katastrofy kolejowej w rejonie Małaszewicz (Lubelskie) przy granicy z Białorusią w czasie przejazdu kibiców piłkarskich – to zadanie sztabu zarządzania kryzysowego w Lublinie, który we wtorek (8 maja) bierze udział w ćwiczeniach.

 

Scenariusz ćwiczeń dla służb województwa lubelskiego przewiduje symulację katastrofy kolejowej w okolicach Małaszewicz: wykolejenia pociągu i rozszczelnienia cystern z amoniakiem. Zablokowana zostaje linia kolejowa E-20 prowadząca z Berlina przez Warszawę do Moskwy. W tym czasie kilka tysięcy kibiców z Rosji jedzie pociągami na mecz do Warszawy. Sztab kryzysowy organizuje zabezpieczenie terenu katastrofy przez policję i Służbę Ochrony Kolei oraz neutralizację niebezpiecznych substancji chemicznych przez specjalistyczne jednostki straży pożarnej. Trzeba także ewakuować około 300 mieszkających w pobliżu osób oraz zapewnić zastępczą komunikację dla kibiców. Na dworcu w Terespolu dochodzi dodatkowo do awantur z kibicami jadącymi na mecz.

 

– Ćwiczenia mają charakter teoretyczny, w terenie nic się nie dzieje. Członkowie sztabu kryzysowego i dysponenci poszczególnych służb mają za zadanie przećwiczenie podejmowania decyzji koniecznych, gdyby taka sytuacja wydarzyła się w rzeczywistości – wyjaśnia rzecznik wojewody lubelskiego Kamil Smerdel.

 

– Ćwiczenia będą trwały non-stop do godz. 14. w środę. Mamy za zadanie reagowanie w tym czasie na kolejne pojawiające się, zgodnie ze scenariuszem, problemy – dodaje Smerdel.

 

Z kolei w Poznaniu miejsko-wojewódzki sztab operacyjny Euro 2012 ćwiczył planowanie, koordynację działań i raportowanie przebiegu karambolu drogowego na autostradzie A2, do którego doszło w okolicach stolicy Wielkopolski. Jednym z zadań przeprowadzonych w Pomorskiem w ramach ćwiczeń było koordynacja służb ratowniczych na wypadek podtopień i połamanych drzew.

W ramach ćwiczeń służby porządkowe i ratunkowe w województwie małopolskim opanowywały sytuację po nawałnicy, która przeszła nad regionem. Spowodowała ona awarię prądu w strefie kibica na krakowskich Błoniach. Wśród rozpatrywanych scenariuszy w Warszawie i na Mazowszu są zagrożenia meteorologiczne.

 

Źródło: Rynekzdrowia.pl