LIRA ENSEMBLE PARTYCYPUJE W WYSTAWIE „THE DESIGN MUSEUM OF CHICAGO”

The Design Museum of Chicago prezentuje wystawę zatytułowaną: ” Przygotowanie sceny: przedmioty chicagowskiego teatru”, celebrującą wiele etapów produkcji scenicznej. Wystawa, będąca częścią wydarzeń „Roku teatru chicagowskiego”, produkowanych z pomocą „Chicago Department of Cultural Events and Special Events”, jest czynna do 5 stycznia 2020 pod adresem 72 E. Randolph w śródmieściu Chicago. Wstęp jest bezpłatny; donacje w wysokości $5.00 mile widziane. Wystawa jest otwarta dla publiczności od poniedziałku do soboty od 10-tej rano do 6-tej wieczorem, a w niedziele od 11-tej do 4-tej.

The Lira Ensemble – jedyny profesjonalny zespól artystyczny specjalizujący się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu w USA, który przygotowuje produkcje sceniczne na równi z koncertami, partycypuje w tej wystawie. Lira prezentuje klasyczne i ludowe występy wraz z narracja przyblizającą historie i tradycje związane z pieśniami i tańcami, co zapewnia wazny aspekt kulturowy.

Na wystawie Lira prezentuje tradycyjny strój ludowy regionu krakowskiego z południowej Polski, będącego ojczyzna przodków ogromnej części polsko-amerykańskiej społeczności w Chicago i okolicach. Jest to wielobarwny i autentyczny strój ludowy noszony przez niezamęzne młode kobiety z tego regionu podczas uroczystości ludowych, wielu ceremonii kościelnych i innych waznych okazjach. Męzatki natomiast ubierały się w nieco inne stroje ludowe regionu krakowskiego. Lira Singers and Dancers występują w takich strojach zarówno w produkcjach scenicznych, jak i na koncertach.

 

Polska ma około 35-ciu regionów folklorystycznych, kazdy z odrębnym specyficznym wzorem stroju ludowego, tradycyjnie przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Konserwacja tego typu zabytkowych ubiorów odgrywa kluczowa role, poniewaz kazdy z nich jest dziełem sztuki.

 

Cala ludowa garderoba the Lira Ensemble jest wykonana w Polsce przez zakłady zatwierdzone przez Ministerstwo Kultury. Stroje Liry, chociaz kilkudziesięcioletnie, są szczególnie zadbane i wciąz wyglądają jak nowe. To jest unikalna metoda zespolu w podtrzymaniu tradycji pokoleniowej.

Więcej informacji o wystawie lub o „Design Museum of Chicago” pod numerem 312-894-6263 albo na stronie internetowej https://designchicago.org.

Więcej informacji o Zespolu Lira pod numerem 773-508-7040 lub na stronie internetowej www.liraensemble.org.