Wystawy strojów ludowych

 

W Koręcinie Małopolskim, miała miejsce wystawa strojów ludowych. Eksponaty na tę wystawę, zbierały koła gospodyń wiejskich z tego regionu przez ponad pięćdziesiąt lat. Można było zatem na niej zobaczyć stroje męskie, które używane były do wyjścia na przykład do kościoła, jak również i te, które wkładano do pracy w polu. Stroje kobiet były niezwykle zróżnicowane. A szczególny podziw wzbudzały wspaniałe dekoracje kobiecych bluzek, typu haftowane tasiemki, czerwone korale, czy też bogato zdobione świecącym brokatem, śląskie czepce.

Stroje dziewiętnastowieczne

Zwiedzanie wystawy stałej, zorganizowanej w domu pani Kamili Strumskiej, to ciekawa wyprawa w przeszłość. Unikalne, pochodzące głównie z XIX wieku eksponaty są źródłem wiedzy o naszej polskiej kulturze ludowej. Zabytki folklorystyczne, kolorowe stroje wiejskie oraz archiwalne fotografie pozwalają zapoznać się dokładnie z minionymi już niestety bezpowrotnie obrazami polskiej wsi. Przywołują one w naszej wyobraźni zwyczajne, codzienne życie rolnika, cicho opowiadają nam o zdarzeniach uroczystych i niezwykłych, związanych z tradycyjnymi obrzędami, a nawet magią.

Stroje ludowe

W świat stroju ludowego, przenosi nas kolekcja odświętnych i roboczych ubiorów z regionu małopolskiego. Strój ludowy manifestował przynależność do danej wsi, regionu, a często był on też symbolem uczuć patriotycznych. Na tej wystawie można było zobaczyć kobietę w spódnicy i zapasce, z koralami i chustą wiązaną na głowie. Podziw wzbudzał też strój mężczyzny, ubranego w białą sukmanę i siermiężny kaftan przewiązany skórzanym pasem, w czapce magierce.

Na tej wspaniałej wystawie, mogliśmy zobaczyć stroje związane ze świętami rocznymi, które obowiązywały w kościele katolickim. Piękno tej wystawy nie ma sobie równej. A ciekawe opowieści pani Kamili, przenoszą turystów w miniony świat.

Ewa Michałowska -Walkiewicz