Polsko Amerykańskie Spotkanie na Kapitolu i Konsultacje w Białym Domu

 W czwartek, 12 maja br. odbyło się Polsko-Amerykańskie spotkanie na Kapitolu, w Hart Building, siedzibie amerykańskiego Kongresu. Jednym z mówców był Senator Mark Kirk z Illinois. Dodajmy, że senator Mark Kirk uczestniczył w tegorocznej polonijnej Paradzie 3. Majowej w centrum Chicago.

  Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele biura Sen. Richarda Durbina.


  
Organizatorem spotkania w Waszyngtonie była Polska Amerykańska Grupa Doradcza, Polish American Advisory Council (APAC), pod kierownictwem niezmordowanego Ambasadora gen. Edwarda Równego, który w kwietniu skończył 99. lat. 
 
Kolejnym mówcą był ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf.


 
Koordynatorami spotkań przywodców Poloniii Amerykańskiej  w Waszyngtonie, którzy przybyli z całych Stanów Zjednoczonych są  Darek Barcikowski i Agnes Barczak. 
 
Wśród polsko amerykanskich przeddstawicieli na Kapitolu Polonię chicagowską reprezentowali: Alina Mikołajczyk, członek Zarzadu APAC, Agnes Ptasznik, Mary Anselmo, Dr. Kornelia Król, Bogna Solak, Conrad Nowak, sędzia Wojciechowski z żoną i synem, Anna Tukiendorf-Wihite z mężem Kevinem, Marek Kowalczyk z małżonką Agnieszką. Obecną była również Beata Debek, pochodząca z Chicago i p. Maria Szonert – Binienda i wielu innych.

 

Alina Mikołajczyk (z prawej) z Chicago oraz  gen. Edward  Równy i uczestnicy spotkania

Dzisiaj, tj w piątek odbędzie się kilka innych ważnych  spotkań APAC w Waszyngtonie. Jedno z nich będzie miało miejsce w Ambasadzie RP. Najważniejszym bodajże spotkaniem będą konsultacje Polonijne w Białym Domu, na które zostało zaproszonych wielu przywódców polonijnych. Konsultacje te mają ogromne znaczenie przed nadchodzącym Szczytem NATO w Warszawie, w lipcu 2016 roku.
 
Konsultacje w Białym Domu będą dotyczyć spraw bezpieczstwa, spraw imigracyjnych i wielu innych spraw polsko-amerykańskich.
 
Wiecej informacji w języku nagielskim na stronie:
https://www.americanpolishadvisorycouncil.org/

https://www.americanpolishadvisorycouncil.org/component/k2/item/323-apac-to-host-second-annual-polish-american-reception-on-capitol-hill

AM
Zdjęcia: Alina Mikolajczyk