Lutowe Dni Kultury Języka Ojczystego

\My ludzie współcześni, posiadamy wiedzę książkową, jak to było podczas szalejących w naszym kraju zaborów. Język polski, był wówczas dla każdego Polaka czymś istotnym, dlatego dziś musimy używać go w jak najlepszej formie. Młodzież, niejednokrotnie podczas wypowiedzi stosuje skróty sloganiczne, które dla niektórych są wprost nie do przyjęcia. Przynajmniej w te lutowe dni, skupmy się na tym, aby w należyty sposób używać ojczystego dobra, jakim jest język ojczysty.  

Kochamy tę naszą mowę….

– W Kieleckim Klubie Wichura, podczas obchodów Dni Kultury Języka Polskiego, spotykamy się wieczorami, po całym dniu ciężkiej pracy, by odetchnąć przy słuchaniu pięknych polskich wierszy, które ubogacają nam nasze szare życie- relacjonuje Adela Domańczuk.

Daremne żale próżny trud
Bezsilne uniesienia
Minionych kształtów żaden cud
Nie wróci do istnienia….

W naszych sercach

– Jesteśmy zrzeszone w niedawno powstałym Kole Robótka Polska. Na naszych spotkaniach tkamy kilimy i bieżniki, stylem dawnym, którym posługiwano się ponad dwa wieki temu. Podczas dni kultury naszego języka, do klubu przynosimy stare gazety, często są one nawet sprzed pierwszej wojny światowej i czytamy zawarte tam informacje – dopowiada Janina Poch.

Na wycieczkach zagranicznych

– Wraz z kilkoma kolegami, zapisaliśmy się na wycieczkę po Słowacji. Szukamy czy tutaj, są jakieś skrawki naszej kultury polskiej. Jest ich tu bardzo niewiele. Wspomina się tu raczej naszych sportowców, ale i to jest dla nas bardzo miłe. Przy pomniku cesarzowej Sisi, postanowiliśmy zatem poczytać trochę naszej rodzimej poezji, nie wiem czy to się podobało okolicznym mieszkańcom, ale nam Polakom bardzo.

Lecz zaklinam niech żywi nie tracą nadziei
I niosą narodom oświaty kaganiec
A gdy trzeba na śmierć niech idą po kolei
Jak kamienie rzucone przez Boga na szaniec…

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]