MAREK PROBOSZ NAGRODZONY W NOWYM JORKU.

Autor: Ania Navas

Jesienią 2022 roku w Nowym Jorku miała miejsce 13 edycja największego międzynarodowego Festiwalu Jednego Aktora „United Solo”. To znaczące wydarzenie kulturalne odbywało się w Teatrze Row na Broadwayu.

Festiwal trwał dwa miesiące i miał formę konkursu, w którym aktorzy z rożnych stron świata zaprezentowali niemal 90 różnorodnych spektakli monodramatycznych.

Laureatem jednej z głównych nagród festiwalu został polski aktor i reżyser, pisarz i wykładowca, Marek Probosz. Jako wykonawca i reżyser spektaklu „ Powrót Norwida” według scenariusza prof. Kazimierza Brauna zdobył on nagrodę za najlepszą premierę festiwalową.

Składający się z czterech aktów monodram opowiada o ciężkich losach jednego z największych polskich poetów, wiecznego tułacza, Cypriana Kamila Norwida.

Marek Probosz znakomicie wcielił się w rolę jednego z naszych wieszczów narodowych i zachwycił swoim występem licznie zgromadzoną publiczność, która nagrodziła go po zakończonym spektaklu owacją na stojąco.

Jury konkursu w pełni podzieliło zachwyt publiczności nadając Markowi Proboszowi główną nagrodę za najlepszy spektakl premierowy festiwalu. Gratulacje!

Miejmy nadzieję, że nagrodzony spektakl znajdzie się wkrótce w stałym repertuarze jednego z licznych nowojorskich teatrów. Sztuka wystawiana jest w języku polskim, ale dla anglojęzycznej publiczności tekst wyświetlany jest na telebimach.