Mateusz Morawiecki został szefem EKR – partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Mateusz Morawiecki został szefem EKR – partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Były premier Mateusz Morawiecki został 14 stycznia 2025 r. wybrany przez aklamację na przewodniczącego partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Kandydaturę Morawieckiego zgłosiła premier Włoch Giorgia Meloni.

Czym jest EKR?

Decyzja o wyborze Mateusza Morawieckiego zapadła w Brukseli na posiedzeniu partii EKR, w skład której wchodzą m.in. PiS oraz ugrupowanie Giorgii Meloni, Bracia Włosi.

Na stanowisku przewodniczącego EKR polski polityk zastąpił szefową włoskiego rządu, która piastowała je od 2020 r.

EKR to europejska partia polityczna o orientacji prawicowej. Należą do niej także m.in. czeska Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) i Szwedzcy Demokraci. Partią partnerską EKR są amerykańscy Republikanie.

Przejęcie kierownictwa EKR przez Mateusza Morawieckiego jest wynikiem wewnętrznych ustaleń w ramach politycznej rodziny europejskich konserwatystów. W wyniku tych przetasowań przedstawiciel Braci Włochów prawdopodobnie zostanie wiceszefem partii. Wybrany zostanie też drugi wiceprzewodniczący, bo według statutu zarząd liczy trzy osoby.

Giorgia Meloni sprawowała funkcję przewodniczącej EKR od 2020 r. W grudniu w Rzymie ogłosiła, że zrezygnuje z dalszego przywództwa, i zapowiedziała, że udzieli poparcia Morawieckiemu.

„Uważam, że wykonałam swoje zadanie, i chcę ogłosić, że ustąpię ze stanowiska przewodniczącej partii Europejskich Konserwatystów – rodziny zasługującej na to, by mieć takiego przewodniczącego, który może się nią w pełni zająć. Będziemy przyjmować kandydatury. Zakładam, że wśród tych, którzy będą kandydować, znajdzie się mój przyjaciel Mateusz Morawiecki” – powiedziała wtedy Meloni.

Pytany przez dziennikarzy, jakie cele postawi sobie jako szef EKR, Morawiecki odpowiedział, że „cel całej europejskiej prawicy, ale też wszystkich, którym los Europy leży na sercu, jest właściwie jeden: uczynić Europę znowu wielką”.

„Nasz wspaniały kontynent to serce świata. Tutaj zrodziły się idee, które zrewolucjonizowały świat. Tu zrodziła się filozofia, prawo, ale też banki, giełda i kapitalizm. To kontynent Platona, Arystotelesa, Kopernika, Kolumba, Marii Skłodowskiej-Curie, Nikoli Tesli, Enrico Fermiego i Alberta Einsteina” – powiedział Mateusz Morawiecki.

„Jesteśmy spadkobiercami tych wielkich umysłów. Naszym obowiązkiem jest rozwinąć to, co od nich otrzymaliśmy. Jeśli nie podejmiemy odważnej walki o przyszłość Europy, staniemy się jednym wielkim skansenem – krainą zabytków, muzeów i nędznej gospodarki. Nie chcę Europy, która jest jedynie cieniem swojej dawnej potęgi. Nie chcę, aby symbolem Europy było biurko brukselskiego eurokraty. Chcę natomiast Europy, która wygrywa z innymi kulturą, historią, ale i nowoczesną gospodarką” – powiedział nowy szef EKR.

Powiedział też o dwóch obszarach, które będą dla niego szczególnie ważne w ramach sprawowania funkcji szefa tej partii.

Pierwszy to program reindustrializacji Europy, który zatytułowałem Designed and Crafted in Europe 2040. Drugi to wielki program uszczelnienia finansów publicznych na poziomie UE, w tym dalsza walka z rajami podatkowymi. Chodzi o odbudowę siły finansowej Europy oraz odbudowę przemysłu, który na skutek działań brukselskich biurokratów od (Europejskiego) Zielonego Ładu bardzo mocno ucierpiał” – poinformował.

Europa jest w punkcie zwrotnym. Zamiast otwierać drzwi, Bruksela zamyka je biurokracją. Zamiast rozwiązywać problemy, tworzy nowe. Tak dalej być nie może. Musimy przywrócić Europie jej mocne strony — wolność, innowacyjność i szacunek dla narodów. Silne kraje oznaczają silną Europę. Odpowiedzią jest Unia Różnorodnych Ścieżek: współpraca w zakresie wspólnych celów, takich jak bezpieczeństwo i energia, przy jednoczesnym poszanowaniu unikalnej tożsamości każdego narodu i warunków społeczno-ekonomicznych – mówił Mateusz Morawiecki w wystąpieniu po wyborze go na szefa EKR.

Mateusz Morawiecki, który we wtorek przejął stery partii EKR, w latach 2017–2023 był prezesem Rady Ministrów stojąc na czele swojego pierwszego, drugiego i trzeciego gabinetu (PiS); w latach 2015–2017 był wicepremierem. Wcześniej był m.in. prezesem Banku Zachodniego WBK (2007–2015).

Mateusz Morawiecki o odnowieniu Unii Europejskiej

Europa doświadcza właśnie demokratycznego przebudzenia, które pokazuje, że musimy odnowić kontrakt społeczny, który stworzył ogromny sukces powojennej integracji – mówił na forum Parlamentu Europejskiego Mateusz Morawiecki jeszcze w 2018 r. Jego zdaniem kontrakt ten polegał na odbudowie poczucia bezpieczeństwa oraz polityce gospodarczej oferującej względny dobrobyt dla wszystkich. „Dziś musimy aneksować ten kontrakt poprzez przywrócenie poczucia bezpieczeństwa i nadziei na to, że naszym dzieciom będzie żyło się lepiej niż nam samym. Tylko to może odbudować zaufanie do europejskiego projektu. Żeby sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami poradzić, trzeba na nowo zdefiniować równowagę między państwami narodowymi a współpracą na poziomie europejskim. Na tym właśnie powinna polegać „Unia Narodów 2.0”, wizja de Gaulle’a dostosowana do wyzwań współczesności” – mówił.

Całość jego wystąpienia można przeczytać na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tutaj: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/mateusz-morawiecki-polski-plan-dla-europy/ 

PAP/Łukasz Osiński/WszystkocoNajważniejsze/ad 

Źódło: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/