Meble piękne … ale już dziś nie potrzebne

Stolik pod samowar

Meble piękne … ale już dziś nie potrzebne

Meblarstwo to dziedzina, która przez wieki bardzo ewoluowała, odzwierciedlając zmiany kulturowe, technologiczne i społeczne świata. Historia meblarstwa jest fascynującym świadectwem kreatywności człowieka, a zrozumienie jej pozwala lepiej docenić obowiązujące trendy i stylizacje. Przyjrzyjmy się zatem, jak meble zmieniały się na przestrzeni wieków, począwszy od starożytności aż po okres międzywojenny.

Stolik karciany

Początki Meblarstwa

Pierwsze meble pojawiły się już w starożytnych cywilizacjach egipskich, rzymskich i greckich. W starożytnym Egipcie meble były przeznaczone głównie dla elit. Z tego okresu pochodzą zatem bogato zdobione krzesła, łóżka i skrzynie wykonane z drewna cedrowego, hebanowego, a nawet z kości słoniowej. Charakterystycznym elementem były zdobienia mebli w formie hieroglifów i motywów roślinnych.

W starożytnej Grecji natomiast, meble były bardziej funkcjonalne i eleganckie, wykonane głównie z drewna, z dodatkiem drogich metali. Greckie krzesła o nazwie „klismos” wyróżniały się wygiętymi nogami i oparciami, które stały się inspiracją dla późniejszych stylów na całym świecie. Rzymianie natomiast, byli inspirowani stylami powyżej omówionymi, wprowadzając do swoich domów meble z brązu, marmuru i drewna. Łóżka z baldachimami, a także stoły z marmurowymi blatami były popularne w domach bogatych patrycjuszy i konsulów.

Stolik kawowy

Średniowiecze to funkcjonalność

Średniowiecze, przyniosło znaczące zmiany w meblarstwie, odzwierciedlając zarówno hierarchię społeczną, jak i praktyczność w użytkowaniu. Meble ówczesne były zatem masywne i funkcjonalne, odpowiednio dostosowane do warunków panujących w chłodnych zamkach i klasztorach.

Stolik szachowy

Materiały meblarskie

Głównym materiałem wykorzystywanym w meblarstwie było rzecz jasna drewno, przede wszystkim dąb. Meble były robione z grubych desek łączonych ze sobą za pomocą drewnianych kołków, wzmacnianych żelaznymi okuciami. Meble średniowieczne nie były klejone, co ułatwiało ich demontaż no i oczywiście transport.

Szafka na klucze

Na świętokrzyskiej wystawie

Redakcja Polish News, wybrała się na świętokrzyską wystawę, gdzie prezentowane były piękne meble dawne, o których przeznaczeniu dziś wiele osób już nie wie. A były to na przykład szafki listowe, stoliki karciane, stoliki fajczane i na przykład komódki panieńskie, gdzie przechowywane były dawne gorseciki i majtasy panien mieszkających w danym domu.

Ewa Michałowska- Walkiewicz