Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Wygląd dawnej wsi

Redakcja Polish News udała się na wycieczkę do Krakowa, by tam móc zobaczyć szereg interesujących eksponatów, które stanowiły niegdyś nieodzowny wygląd polskiej wsi.

Chata wiejska

To oczywiście dom wiejski, w którym niegdyś mieszkali mieszkańcy wsi. Często składały się te chaty z trzech podstawowych izb. Była to sień oraz izba czarna i biała. Czarna to dzisiejsza kuchnia, a biała to pokój. Rzecz jasna w największym pomieszczeniu stał piec, który potrafił ogrzać całą chatę. Obok białej izby, budowano często dodatkowe pomieszczenie, które nosiło nazwę komory. Komora to nic innego jak magazyn.

Podłogi z polepy

Podłogi pokrywane były tak zwaną polepą, ściany i sufity najczęściej stanowiła glina. Podłogi na przykład przed niedzielą posypywano żółtym piaskiem sądząc, że tak właśnie wygląda czysty dom. Niekiedy jeszcze w ubiegłym stuleciu, tuż przy izbie czarnej mieściły się pomieszczenia dla zwierząt.

Kredensy i stoły

Nieodzownym elementem chat wiejskich, były stoły pięknie rzeźbione, kredensy lub tak zwane półszafki, a także wodziarki, w których można się było umyć. Nad wodziarkami wisiały pięknie haftowane ściereczki oraz grubsze ręczniki płócienne.

Szafy i łóżka

W pokoju oczywiście były łóżka, szafy i stół, przy którym jadano tylko w niedzielę i święta. Obiady codzienne spożywano w kuchni. Zarówno w izbie białej jak i czarnej, musiało być dużo rzeźbionych świątków i obrazów, do których w obrządkach katolickich zanoszono przebłagalne prośby i modlitwy.

Te wszystkie cudeńka, zgromadzone w Muzeum Etnograficznym w Krakowie Redakcja Polish News miała okazję zobaczyć. Dziękujemy za możliwość robienia zdjęć.

Ewa Michałowska- Walkiewicz