Muzeum Historii Radomia to nowoczesna ekspozycja, łącząca tradycyjną formę muzeum z multimediami. W zabytkowych wyremontowanych kamienicach radomskiego Rynku powstała efektowna, trzykondygnacyjna wystawa, będąca efektem zarówno pracy historyków oraz muzealników, jak i specjalistów od identyfikacji wizualnej. Bogate, ponadtysiącletnie dzieje Radomia przedstawione zostały zarówno za pomocą historycznych artefaktów, jak i licznych filmowych i fotograficznych aplikacji (w dużej części dźwiękowych), łączących walor edukacyjny z grą i zabawą
Na trzech kondygnacjach Domu Gąski i Esterki (Rynek 4/5) zaaranżowano wystawę, ukazującą dzieje Radomia od IX wieku do roku 1945. Zwiedzanie zaczniemy od piwnic Kamienicy Esterki. Tu na początek obejrzymy 10 – minutowy film o całej historii Radomia. W kolejnym pomieszczeniu można zapoznać się z historią badań archeologicznych na terenie najstarszego radomskiego grodu nazwanego w późniejszych latach Piotrówką.
Pierwsza sala poświęcona jest wczesnośredniowiecznym dziejom Radomia. Nowym rozwiązaniem jest prezentacja grodu z X wieku i współistniejących osad służebnych w specjalnie skonstruowanej niszy pod szklaną podłogą. Na specjalnych ekranach LCD zobaczymy prezentacje innych obiektów związanych z tamtym okresem. Całość ekspozycji jest mieszanką prezentacji autentycznych artefaktów z efektami multimedialnymi. W kolejnej sali znajdują się artefakty związane ze Starym Radomiem (tereny wokół kościoła św. Wacława). W gablotach są umieszczone zabytki odkryte na opisywanym terenie podczas badań archeologicznych. Zainstalowano tu też trzy stanowiska VR (wirtualnej rzeczywistości). Dalsza część ekspozycji przedstawia dzieje miasta w XIV i XV stuleciu. Atrakcją tej części jest odtworzony średniowieczny kram kupiecki.
Na parterze Kamienicy Gąski zobaczymy wydarzenia związane z radomskim zamkiem i okresem szlacheckiej wolności. W tej części oprócz ekranów LCD z grami dla dzieci jest też przygotowane stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć w strojach z epoki. Na piętrze zwiedzających przywita wnętrze gabinetu radomskiego historyka z przełomu XIX i XX stulecia Walerego Przyborowskiego.
Kolejna sala jest poświęcona dziejom miasta w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Na trójwymiarowej animacji zobaczymy wyzwalanie Radomia przez wojska napoleońskie z rąk Austriaków w 1809 roku. W tej sali zobaczymy także repliki pięknych mundurów wojskowych z tamtego okresu.
Kolejna sala poświęcona jest wydarzeniom powstania styczniowego, a dalej, przez stylizowane na zabytkowe drzwi, wejdziemy do Apteki pod Białym Orłem – meble z 1824 roku są tu oryginalne. Za apteką znajduje się fotoplastykon, w którym można oglądać wszystkie stare fotografie ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Dalszą część ekspozycji poświęcono gospodarce miasta w II poł. XIX wieku, miastu w czasach I wojny światowej oraz w XX-leciu międzywojennym. W ostatniej i zarazem największej sali zobaczymy Radom w czasach okupacji hitlerowskiej. W tym pomieszczeniu będzie także wyświetlany animowany film w 3D, który podsumuje dzieje Radomia od X wieku po czasy współczesne.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową Muzeum Historii Radomia.
https://www.muzeumhistoriiradomia.pl/