Muzeum Polskie w Ameryce – kolejny rok pracy za nami.

Muzeum

 

 

 

75 lat później, czyli w piątek 15 października 2010 w tym właśnie muzeum odbyło się doroczne spotkanie pracowników i wolontariuszy mające na celu uhonorowanie wszystkich, którzy wkładają w funkcjonowanie tego polskiego przybytku kultury swoje pieniądze, czas a przede wszystkim serce.

 Muzeum

Po raz pierwszy uczestniczyłem w tego typu spotkaniu i od razu urzekła mnie atmosfera i bezpretensjonalność tego mityngu. Atmosfera ciepła a jednocześnie konkretna i rzeczowa – wśród gości na próżno byłoby szukać gubernatorów, konsulów a na stołach z poczęstunkiem drogich dań i trunków. To było spotkanie profesjonalistów , którego celem było uhonorowanie wyróżniających się członków społeczności walczącej o propagowanie naszej historii i kultury w Ameryce.

 

Ciesla Na zdjęciach z łatwością rozpoznacie Panią Prezydent Marię Cieślę , z ikrą i kindersztubą prowadzącą spotkanie. Towarzyszył jej dyrektor muzeum pan Jan Loryś.

Wśród uczestników – między innymi Joseph A. Drobot, Jr. ; Chairman The Polish Museum of America. Mnie wprowadzała w temat Pani Krystyna Grell, którą poznałem na Wrigley Field. Ktoś może być zdziwiony, że właśnie tam , ale to właśnie charakteryzuje pracowników i wolontariuszy PMA – ich pomysłowość i przebojowość nie ma granic ; na Wrigley Field Pani Krystyna (wraz z naszymi młodymi rodakami) sprzedawała czapeczki Cubs z polską flagą. Pieniądze były przeznaczone miedzy innymi na potrzeby muzeum.

Pani Maria Cieśla i Jan Loryś

O samym muzeum mozna byłoby zapisać tony papieru – nie muszę chyba nikogo o tym przekonywać, ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na dwa bieżące wydarzenia naprawdę warte polecenia.

Już w niedzielę odbędzie się w PMA Dyktando 2010, Chicago. Organizatorami są Związek Nauczycieli Polskich w Ameryce, Konsul RP i PMA. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne a początek tej ortograficznej zabawy o 12:30 p.m. – oczywiście w Muzeum Polskim w Ameryce (984 N. Milwaukee Ave. , Chicago, IL.).

 nagrody

Pamiątkowa fotografia pracowników i wolontariuszy Muzeum Polskiego w Ameryce

Druga rzecz na którą chciałem zwrócić uwagę, to ekspozycja grafiki polskiej. Nie jest to jednak zwykła wystawa grafiki. Pozwólcie, że przytoczę jej opis, znajdujący się wlaśnie w PMA: „Kolekcja obejmuje ponad 1000 grafik datowanych od XVII po XXI wiek , ze szczególnie interesującą reprezentacją dwudziestolecia międzywojennego. Muzeum Polskie w Ameryce , dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie i wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotowało wystawę – w ramach cyklu ekspozycji Skarby Kultury Polskiej na Emigracji – 120 najciekawszych grafik 65 artystów z lat 1919 – 1995. Rarytasem są prace z Wystawy Światowej w Nowym Jorku 1939-1940 , z lat 50. i 60. XX stulecia , takich mistrzów jak Jerzy Panek, Józef Gielniak, Stanisław Wójtowicz a także wybitnych twórców osiadłych na emigracji , jak Stefan Mrożewski , Maria Werten i Stanisław Szukalski.

Obiekty poddano konserwacji i profesjonalnie oprawiono w Krakowie”.

wystawa

Serdecznie polecam tę wystawę tym bardziej, że towarzyszy jej pięknie wydany katalog, liczący 250 stron bogato ilustrowany album , który też jest prezentacją placówki. Wydawnictwo zawiera tekst Małgorzaty Kot poświęcony historii PMA oraz Moniki Nowak , po raz pierwszy omawiający tak szczegółowo kolekcję grafiki.

 O wszystkich aktualnych wydarzeniach Polskiego Muzeum w Ameryce możecie Państwo przeczytać na stronie internetowej www.polishmuseumofamerica.org . Jednak zdecydowanie ciekawsze będzie osobiste odwiedzenie naszego muzeum.

 Tymczasem jednak zapraszam do naszej galerii zdjęć, a w niej – zdjęcia z muzeum i z piątkowego spotkania.

https://polishnews.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=310

  Jacek Urbańczyk – Chicago, IL.

[email protected]