Muzeum w Mrągowie

Wystawa upamiętniająca Ernsta Wiecherta

Zwiedzając Muzeum Mrągowskie, znajdujące się w tamtejszym Ratuszu, Redakcję Polish News zachwyciła wystawa poświęcona pewnemu mieszkańcowi Mrągowa, a mianowicie Ernstowi Wiechertowi. Jest tam bowiem powołana do istnienia Izba Pamięci tego niemieckiego pisarza, urodzonemu w polskim mieście Piersławek koło Piecek.

Kim był

Ernst Wiechert, był pisarzem i wielkim humanistą. Urodził się dnia 18 maja 1887 roku. Dzieciństwo i młodość spędził on na Mazurach, co znalazło stosowne odbicie w jego twórczości. Po ukończeniu gimnazjum w Królewcu, podjął on studia na tamtejszym uniwersytecie. Studiował on między innymi przyrodoznawstwo, filozofię, filologię angielską oraz germańską. W 1933 roku, zamieszkał w Ambach i poświęcił się całkowicie literaturze.

Krytyka hitleryzmu

W 1938 roku, za krytykę hitleryzmu został on osadzony w więzieniu w Monachium. Stamtąd został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Po uzyskaniu wolności, Wiechert opisał swoje przeżycia obozowe. Po wojnie opuścił Niemcy i osiadł w Szwajcarii, w której zmarł w 1950 roku. Twierdził on, że w jego żyłach płynie krew germańska, słowiańska i romańska. W swoich utworach propagował proste, skromne życie w bliskim związku z naturą. Nienawidził on przemocy, a nade wszystko ukochał on człowieka.

Polish News mogła delektować się mrągowską Izbą Pamięci Ernsta Wiecherta, dziękując jednocześnie za zaproszenie i możliwość wykonywania zdjęć.

Ewa Michałowska- Walkiewicz