Na wystawie strojów ludowych

Wystawa w Otrębusach

Polskie stroje ludowe, to oczywiście ubiory codzienne i odświętne, używane przez większość mieszkańców dawnej Polski. Okres największego rozwoju krawiectwa dotyczącego strojów ludowych, przypada na XIX wiek. Wtedy to, było tak zwane uwłaszczenie chłopów i zdecydowany, rozwój gospodarki towarowej i przemysłu. Sytuacja ta, wpłynęła na wzrost zamożności tej warstwy społecznej co się odbiło na wyglądzie jej ubrania.

Dwudziestolecie międzywojenne

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, strój ludowy zaczął być używany jako odzież odświętna oraz ta, którą nie tylko używano okazjonalnie. Wygląd stroju uzależniony był od regionu Polski, gdzie on został uszyty. Był on doskonale przystosowany do warunków klimatycznych, stosunków społeczno-gospodarczych oraz historii tego miejsca.

Pomysły krawieckie

Pomysły na stroje ludowe, często czerpano ze strojów okolicznej szlachty jak też i mieszczaństwa. Natomiast jeśli chodzi o strój męski, często jego poszczególne elementy nawiązywały do mundurów wojskowych. Wpływ na wspomniane stroje miała również moda europejska. Zdobienie stroju, zależało od zamożności danej grupy ludności wiejskiej. Stroje ludowe w Polsce należy odróżnić od rodzimego stroju, w który ubrana była szlachta.

Osiemnaste stulecie

W XVIII wieku, kiedy na dobre zagościły w Polsce zabory, strój ludowy szczególnie nawiązywał do aspektów narodowych i nie tylko nosili go chłopi. Często był on elementem patriotycznym wielu innych warstw społecznych. Badania etnograficzne donoszą nam, iż w tamtym okresie, strój ludowy często był dzielony na obrzędowy i codzienny. Ale były w nich takie elementy, które używane były zarówno na codzień jak też i od święta.

Funkcje odzieży ludowej

Odzież ludowa, często pełniła funkcje praktyczne, estetyczne, a niekiedy i magiczne. Określała ona wiek właściciela i jego pozycję społeczną. W społecznościach tradycyjnych, odzież ludowa wskazywała na przynależność np. do konkretnej parafii. Pozwalała też ona, określić stopień zamożności swojego użytkownika, jego upodobania estetyczne oraz różnice regionalne.

Redakcja Polish News dziękuje dyrekcji Matecznika Mazowsze, za możliwość wykonania zdjęć z wystawy strojów ludowych.

Ewa Michałowska- Walkiewicz