Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947). /pl.wikipedia.org/
Żołnierze niezłomni
Nasi bohaterowie, o których każą nam zapomnieć
W dniu 1 marca każdego roku, w szczególny sposób pamiętamy o naszych bohaterach narodowych jakimi są Żołnierze Niezłomni, potocznie zwani Żołnierzami Wyklętymi. Kim oni są? Warto jest w tym miejscu podkreślić, gdyż nowy rząd polski, wymazuje ich nazwiska z kart podręczników szkolnych. Jest to czysta hańba dla narodu polskiego, dlatego będziemy pisać o nich w gazetach patriotycznych, bo pamięć o nich nie może zniknąć. Żołnierze Niezłomni, to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Jest to innymi słowy ruch partyzancki, stawiający opór wszechobecnej sowietyzacji, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Oddziały Żołnierzy Niezłomnych
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na około 180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej, na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu Józef Franczak pseudonim Laluś, zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych dnia 21 października 1963 roku.
Brak reakcji mocarstw
W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii, jako gwarantów postanowień konwencji jałtańskiej. Po masowych ujawnieniach członków podziemia w trakcie rzekomej amnestii, wyłapano i uwięziono masę prawdziwych patriotów polskich. W związku z zaistniałą sytuacją, powstała organizacja NIE, łącząca struktury cywilne i wojskowe, mająca na celu samoobronę i podtrzymywanie morale polskiego społeczeństwa. Organizacja ta jednak została znacznie osłabiona w wyniku aresztowania generała brygady Emila Fieldorfa i Leopolda Okulickiego. Dnia 7 maja 1945 roku, powołano nową organizację: Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, która przetrwała kilka miesięcy i została zastąpiona Ruchem Oporu Bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”.
Sfałszowane wybory
Sfałszowane przez PZPR wybory do sejmu, co było uznane przez europejskie mocarstwa, spowodowały ustalenie wielu uchwał w tym, ujawnienie się Żołnierzy Niezłomnych, co gwarantowało im amnestię. Oczywiście po szeregu ujawnieniach polskich żołnierzy, tak się nie stało, a naszych Wielkich Polskich Bohaterów zabijano jak najgorszych bandytów, chowając ich ciała w nieodnalezionych dotąd grobach.
fot: fiat.fm
Cześć Polskim Bohaterom
I Zarząd „WiN” pojmano, gdy szef Departamentu Śledczego MBP Józef Różański, obiecał aresztowanej kurierce Emilii Malessie, że nikomu nic się nie stanie. Ona prosiła polskie podziemie o ujawnianie się. Gdy do tego doszło, nastąpiły masowe aresztowania i mordowanie polskich Żołnierzy Niezłomnych. Kurierka natychmiast podjęła próby interwencji, domagając się dotrzymania umowy i uwolnienia ujawnionych przez nią żołnierzy podziemia, ale nie przyniosło to żadnego skutku. W 1949 roku w akcie protestu i rozpaczy popełniła ona samobójstwo. Szef IV Zarządu „WiN” podpułkownik Łukasz Ciepliński, został zmuszony torturami i obietnicami do zdekonspirowania współpracowników. W sumie, ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych w więzieniach NKWD i UB, część z nich wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40 ubiegłego stulecia, ponad 250 tys. polskich patrotów więziono i przetrzymywano w radzieckich obozach pracy.
Największą zorganizowaną jednostką prowadzącą na terenie powojennej Polski regularne walki z siłami bezpieczeństwa, była 6 Wileńska Brygada „WiN”. Działania przeciw siłom bezpieczeństwa prowadził również wielkopolski oddział Antoniego Fryszowskiego.
Ewa Michałowska- Walkiewicz