Nabrzeże Ołowianki zaatakowała łódź kaperska.

Walki kaprów, wystrzały, pokaz musztry piechoty morskiej. Projekt Garnizon Gdańsk przygotował w sobotę specjalny pokaz plenerowy.
Widzowie mogli przenieść się w czasy XVII- i XVIII-wiecznych walk morskich.

 


Dodatkową atrakcją był pokaz walki z przełomu XIV i XV wieku i pokaz musztry piechoty morskiej. Widzowie mogli wziąć lekcje obsługi broni i wykonywania zwrotów na komendę wydawaną przez dowódcę oddziału, a także zapoznać się ze sprzętem, którym posługiwali się dawni piraci i kaprowie.

W widowisku wzięło udział kilkunastu rekonstruktorów.

Pokaz odbył się z okazji zakończenia wystawy „Do abordażu”, którą można oglądać w Spichlerzach na Ołowiance – głównej siedzibie Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

– Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Można oglądać ją już tylko do niedzieli – mówi Anna Kowalczyk z Centralnego Muzeum Morskiego.

Wśród eksponatów jest broń biała i palna z XV, XVI i XVII w. wypożyczona z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Zamkowego w Malborku. Jest też uzbrojenie z kolekcji CMM wydobyte z wraku „Solena”, który zatonął w wyniku eksplozji komory prochowej podczas bitwy pod Oliwą. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji – mogą uczyć się strzelać z działa, dotknąć broni greckiego hoplity, perskiego piechura czy XV-wiecznych oddziałów zaciężnych.

Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta
Cały tekst: http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,14687878,Lodz_kaperska_zaatakowala_nabrzeze_Olowianki.html#ixzz2gWkth7yC