Największe i najciekawsze imprezy świata


Portal wyróżnił festiwal Holi w Indiach (organizowany także przez Bangladesz i Nepal), inaczej zwany: „festiwalem kolorów”. Odbywa się w noc pierwszej, marcowej pełni księżyca, a polega na obrzucaniu się kolorową farbą. Holi, oprócz przywitania wiosny, jest celebracją religijną.   

 

Fool Moon Party to propozycja z Tajlandii. Ta impreza ma charakter cykliczny – odbywa się co miesiąc na wyspie Koh Phangan. Powstała w latach osiemdziesiątych i początkowo była jedynie spotkaniem paru znajomych. Obecnie przyciąga około 10-20 tysięcy turystów miesięcznie. W Tajlandii obchodzone jest też inne święto wyszczególnione przez portal – Songkran. To obchody nowego roku w tym kraju, składające się z wielu pochodów i imprez w całym kraju (największe jednak odbywają się w stolicy – Bangkoku). 

 Na uwagę zasługuje także Mardi Gras w Luizjanie. Merdi Glas odbywa się we wtorek przed Środą Popielcową i jest imprezą kończącą karnawał w Nowym Orleanie. To święto jedzenia, picia i po prostu dobrej zabawy. Dobrze znany również w Polsce Oktoberfest, to dwutygodniowe święto od 1810 obchodzone w Monachium. Nieodłącznym elementem celebracji jest degustacja piwa. Festiwal doczekał się swoich naśladowców w Belgii, Hiszpanii czy w Chile. 

Calgary Stampede w Kanadzie, obchodzi się każdego roku, począwszy od 1912 r., podczas pierwszych dni lipca w Albercie (prowincja Kanady). Święto rozpoczyna uliczna parada z ponad 350 tysiącami uczestników. Trwa dziesięć dni, podczas których uczestnicy są świadkami widowiskowych rodeo, degustacji, wyścigów i koncertów. W 2006 roku festiwal odnotował rekord – do Alberty, na specjalne obchody przybyło 1,2 miliona osób.
  

La Tomatina obchodzona we Wspólnocie Walenckiej od 1950 roku, to chyba najsłynniejsze i najbardziej niekonwencjonalne święto Hiszpanii. To wojna na jedzenie, przede wszystkim wodę i pomidory. Obecnie ma miejsce na ulicach Buñolu. Pomidory pochodzące ze specjalnej plantacji w Estremadurze (uprawiane specjalnie na tę okazję), muszą być przed „wyrzutem” spłaszczone, aby nikogo nie zranić.

Dzień Królowej w Holandii, obchodzony każdego roku 30 kwietnia,  to przede wszystkim impreza i pochody na ulicach całego kraju. Naturalnie, Dzień Królowej najhuczniej obchodzą mieszkańcy Amsterdamu. 

Burning Man w Newadzie, to festiwal sztuki współczesnej trwający osiem dni. Kończy się spaleniem ponad dwudziestometrowych drewnianych figur mężczyzn przy świetle księżyca. Obchodzone w pierwszych dniach września święta, przyciąga ponad 50 tysięcy turystów.

San Francisco natomiast, może się poszczycić odbywającym się corocznie w trzecią niedzielę marca, dwunastokilometrowym wyścigiem o nazwie Bay to Breakers. Wydarzenie zostało zainicjowane w 1906 jako forma pocieszenia lokalnych po trzęsieniach ziemi. To jednak nie jest zwykły wyścig – mieszkańcy przebierają się i biesiadują na tę okazję. 

Ewa Hatała

Źródło: http://ttg.com.pl