Najwięksi tego świata

Morgan

 

Morgan Na listę Global 2000 co roku wchodzą spółki publiczne, które najskuteczniej zwiększają swoją wartość. Faza reorganizacji światowej gospodarki po kryzysie powoli dobiega końca, światowy wzrost w 2010 r. wyniósł 5 proc. po spadku o 0,5 proc. w 2009 r. Przyszedł czas na przetasowania i kolejną próbę sił – kogo spadek koniunktury wypchnął z gry, a kto potrafi prowadzić rentowny biznes w długim okresie.

Najlepsi w minionym roku nie tylko przetrwali końcówkę recesji, ale także wnieśli realną wartość do portfeli udziałowców – średnio o 16 proc. rocznie w ciagu ostatnich pięciu lat. Tegoroczni zwycięzcy odnotowali od ostatniej publikacji 17-proc. wzrost, podczas gdy indeks S&P dał w tym samym czasie zarobić inwestorom 14 procent.

Brano pod uwagę kapitalizację rynkową, sprzedaż, zyski oraz aktywa firm. Spółka, by zakwalifikować się na listę, musiała mieć sprzedaż o wartości co najmniej 1 mld dol. i dodatni kapitał, a ponadto być notowana na giełdzie w USA w postaci zwykłych akcji lub kwitów depozytowych. Przeanalizowano 26 branż, i z każdej z nich wyłoniono po 5 największych firm.

Czołówką Global 2000 zawładnął w tym roku sektor bankowy. Największą spółką świata, podobnie jak w zeszłym roku, jest amerykańska grupa bankowa JPMorgan Chase z kapitalizacją w wysokości ponad 182 mld dol. i zyskiem ponad 17 mld dol. Drugi na liście brytyjski HSBC zarobił nieco ponad 13 mld dol., a rynek wycenia go na przeszło 186 mld dol. Dalej jest koncern General Electric, a za nim aż trzy spółki paliwowe – ExxonMobil, Royal Dutch Shell i PetroChina. Co znamienne, do Chin należy również kolejne przedsiębiorstwo na liście – bank ICBC. Zarówno pod względem kapitalizacji, jak i zysku przewyższa instytucje finansowe z czołówki – odpowiednio 239 i 18 mld dolarów.

Dla niektórych miniony rok był rekordowy pod względem zysków i sprzedaży – taką firmą jest np. Indyjska Tata Motors. Inne utrzymują się na liście od zeszłego roku, co w wielu branżach jest rzadkością. Trwałą zdolnością do kreowania wartości wykazał się m.in. operator komórkowy America Movil należący do najbogatszego człowieka na świecie, Carlosa Slima.

Przedsiębiorstwa z Global 2000 uzyskały średnio 56 proc. sprzedaży poza rynkiem macierzystym. Wiele z nich zarabia głównie na działalności zagranicznych oddziałów – takimi firmami są np. izraelska Teva Pharmaceuticals, indyjska Infosys Technologies czy amerykańska First Solar.

Wśród polskich przedsiębiorstw na liście od zeszłego roku utrzymały się PKO BP (największa polska spółka w zestawieniu), PKN Orlen, KGHM, PGNiG oraz PGE. Odpadła Grupa Lotos, za to awansowała Grupa PZU. Łącznie są warte ponad 60 mld dolarów.

Pełną listę największych spółek świata można zobaczyć na www.forbes.com/global2000.

Źródło: Forbes.pl

Zdjęcie (M. Kappeler/AFP/East News) –