Niech żyje bal!

 

Już od 42 lat, co roku, na początku lutego odbywa się na Florydzie bal w wielkim stylu – Międzynarodowy Bal Polonaise. Zrodzony z marzeń Lady Blanki Rosenstiel, honorowego konsula RP na Florydzie, organizowany przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami, którego Lady Blanka jest założycielką, sponsorką i prezeską,
elegancki Bal Polonaise stał się wydarzeniem na skalę międzynarodową.

Na bal – który odbywa się pod auspicjami Ambasady RP w Waszyngtonie, DC – zjeżdżają się goście ze wszystkich kontynentów.
Bywają tu książęta, ambasadorzy, znani artyści, pisarze, naukowcy, dostojnicy duchowni, ludzie z wielkiego świata biznesu i polityki. Jest to wyjątkowo ważne wydarzenie w życiu społecznym i kulturalnym Polonii nie tylko z USA, ale również z wielu innych krajów, a także dla wszystkich, którzy kochają Polskę i jej wspaniałe tradycje.

W gronie dostojnych gości w ostatnich 42 latach znaleźli się międzyinnymi: prezydent Lech Wałęsa, kardynał Dziwisz, kardynał Król, kardynał Maida, członkowie arystokratycznych rodzin: Czartoryskich, Radziwiłłów, Sapiehów, byli także Winston Churchill (wnuk), Gersende d’Orleans, książę Aleksander i księżna Katarzyna z Jugosławii, Sigvard i Marianne Bernadotte – para książęca ze Szwecji, król Rwandy Kigeli V, książę Etiopii Ermias Sahle Selassie i wielu, wielu innych znamienitych postaci z całego świata.

 Lady Blanka Rosenstiel, Mr. Jerzy Hoffman, Mrs. Barbara Kraftówna. Feb.7th. 2004

 Dochody z balu przeznaczone są każdego roku na szlachetne cele związane z propagowaniem i wspieraniem kultury polskiej.

Każdego roku zmienia się również tematyka balu. Czasem jest on zadedykowany wybitnej postaci z dziejów Polski, czasem ważnemu wydarzeniu w naszej polskiej historii, a czasem przyjaźni Polski z innym narodem.

 Lady Blanka Rosenstiel, Mr. John Conrad, Ms. Anna Niewiadomska

Na każdy bal Amerykański Instytut Kultury Polskiej na Florydzie zaprasza gości honorowych, którzy przyczynili się w znamienny sposób do rozsławienia Polski poza jej granicami i wnieśli ważny wkład do kultury, sztuki lub nauki polskiej. Od kilku lat na bal
zapraszany jest laureat pokojowej Nagrody Nobla, pierwszy prezydent niepodległej Rzeczypospolitej Lech Wałęsa.

A wszystko zaczęło się pewnego pięknego wieczoru w 1973 roku w Miami. Amerykański Instytut Kultury Polskiej z inicjatywy Lady Blanki Rosenstiel zorganizował uroczystą galę w hotelu Four Ambassadors pt. „Pod gwiazdami z muzyką Chopina”. Po wspaniałym koncercie niezapomnianego wybitnego pianisty Witolda Małcużyńskiego goście wieczoru mogli podziwiać odtworzoną z niezwykłym kunsztem w Sali balowej hotelu atmosferę parku warszawskich Łazienek, z jego fontannami, kwitnącymi krzewami, nastrojowym światłem, a nawet grającymi na skrzypcach, przechadzającymi się wśród gości muzykami. Kelnerzy ubrani byli w narodowe stroje polskie.

James J. Klein UM Law School student, Charlie Crist former Governor of Florida, Ania Navas journalist Nowy Dziennik. Photo: Carlos E. Sanchez.

Wydarzenie to było tak udane i niezwykle, że zapisało się trwale w kalendarzu dorocznych imprez kulturalnych na Florydzie i z czasem przerodziło się w tradycyjny Bal Polonaise Instytutu.
Z roku na rok rosła też liczba uczestników balu. Pomimo elitarnego charakteru imprezy czasami bywało na niej ponad 700 osób! Tradycją stało się również to, że na otwarcie wieczoru wybrane pary tańczą Poloneza. Damy ubrane w długie suknie wieczorowe i panowie w smokingach z dumą uczestniczą w tej tradycji.

 Ms. Claudine Smurfit, Mr. Erhan Sakaogla, Mrs. Monika Heftler, Mr. Roman Cooper and Barbara Cooper.  February 5, 2005

Nazajutrz po każdym balu wydawane jest uroczyste śniadanie, tzw. brunch, na którym goście spotykają się ponownie i dzielą wrażeniami z poprzedniego wieczoru. Brunch jest z reguły powiązany z odczytami naukowymi lub wystąpieniami wybitnych osób. Nie brakuje też występów artystycznych, związanych z tematyką balu.

Sceneria Międzynarodowego Balu Polonaise jest za każdym razem inna i za każdym razem wyjątkowa. Niezależnie od tematyki decorum nad salą zawsze króluje majestatyczny biały orzeł, nasze godło narodowe. 

Były bale poświęcone polskiej operze, kinematografii, Chopinowi i jego muzyce oraz świetności Polski jako naszej ojczyzny.
Był też bal poświęcony kawalerom orderu Virtuti Militari (pomysłodawcą był zasłużony dla Polonii prof. dr Zdzisław Wesołowski.
Wśród państw uhonorowanych w tematyce balu znalazły się między innymi: Kuba na wygnaniu, kraje Ameryki Łacińskiej, Wielka Brytania, Francja, Meksyk, Japonia, Grecja, państwa Unii Europejskiej, Indie, Kanada, a w tym roku Argentyna.

  Dr. Maria & Wieslaw  Wojnarski,  Marian Buch and Dr. Ewa Buch, Grazyna Orawiec and Dr. Bronisław Orawiec.  Feb 7th 2004

Kolejną tradycją balu jest wręczenie Złotych Medali – najwyższego odznaczenia ufundowanego przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej. Otrzymali je w przeszłości między innymi: prezydent Lech Wałęsa, który od wielu lat co roku jest gościem honorowym balu, senator Barbara Mikulski, aktorka Stephanie Powers, profesor Norman Davies, kardynał Stanisław Dziwisz, kompozytor Krzysztof Penderecki, pisarz James Mitchener, reżyser Jerzy Hoffman, Martha Stewart, prezydent Ryszard Kaczorowski i wiele innych znakomitych osobistości.

 Ms. Maria Knapik and Mr. Andrzej Pawlikowski

Prezydent Polski Bronisław Komorowski w liście wystosowanym do organizatorów i uczestników balu z okazji obchodzonego 2 lata temu 40-lecia działalności Instytutu i 35-lecia Fundacji Chopinowskiej napisał: „Obie te zasłużone instytucje, podobnie jak bal, stanowią owoc niewyczerpanej energii, entuzjazmu i inicjatywy Pani Blanki Rosenstiel”. Prezydent złożył także konsul honorowej Rzeczypospolitej Polskiej w Miami podziękowania i wyrazy uznania dla jej wielkiego wkładu w promowanie naszego kraju za oceanem.

 Prof. Dr. Zdzisław Wesołowski and Krystyna Teller (POLISH NEWS)  Feb. 5th 2005.

Naturalnie nie sposób opisać szczegółowo wszystkie 42 bale wraz z ich znakomitymi gośćmi, programami artystycznymi i tematyką. Nie sposób też wymienić wszystkich, którzy pomagają Lady Blance w stworzeniu tak wysoko cenionego wizerunku polskiej kultury i tradycji na obczyźnie.
Faktem jest, że Lady Blanka nie byłaby w stanie sprostać temu zadaniu bez pomocy przychylnych idei balu osób. Na przestrzeni ponad 40 lat do grona najbardziej zasłużonych w organizacji i sponsorowaniu tej wspaniałej imprezy zaliczają sięmiędzy innymi członkowie poszczególnych komitetów organizacyjnych na czele z hrabiną Barbarą Pagowską-Cooper, która przewodzi bardzo dynamicznemu Komitetowi Chicagowskiemu. Przez wiele lat funkcję tę sprawowała wraz z małżonkiem, wielce dla sprawy zasłużonym śp. Romanem Cooperem, wielkim filantropem i wielbicielem kultury polskiej. Od 14 już lat w organizacji tej pięknej imprezy pomaga także Beata Paszyc, dyrektor Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej i wicekonsul honorowy RP na Florydzie.
Szczególnie zasłużeni dla Instytutu członkowie zarządu to: dr Horacio Aguirre, założyciel Darios los Americas, były burmistrz Miami Maurice Ferre z żoną Mercedes, nieżyjący już Bolesław Łaszewski i Zygmunt Turski, Gerald Jaski, hrabina Barbara Pagowska-Cooper i jej mąż śp. Roman Cooper, Hariett Irsay (również nieżyjąca), która ustanowiła scholarship jej imienia, Alex Montague oraz Teresa Lowenthal.

Najważniejsze jest to, że Bal Polonaise od 42 lat w najbardziej elegancki sposób propaguje kulturę polską na ziemi amerykańskiej i znakomicie spełnia swoją rolę nie tylko wśród Polonii, ale także wśród przyjaznych nam innych narodowości, które z wielką radością uczestniczą w tym prestiżowym, pięknym wydarzeniu.

Tegoroczny bal organizowany przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej, pod auspicjami ambasadora Polski w USA Ryszarda Schnepfa, a poświęcony był tematycznie przyjaźni między Polską a Argentyną oraz historii tanga
42. Międzynarodowy Bal Polonaise odbył się 1 lutego 2014 roku w ekskluzywnym hotelu Eden Roc w Miami Beach.

Lady Blanka Resenstiel oraz hrabina Barbara Pagowska-Cooper, wiceprezes Instytutu i znana filantropka, były przewodniczącymi balu, zaś gościem honorowym. prezydent Lech Wałęsa.

Złote Medale Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej otrzymajli tym razem:
Maria Teresa Carrizo Sliva – balerina, choreografka i filantropka oraz Iwo Cyprian Pogonowski – wynalazca, historyk i wybitny literat.
Nagrodę Specjalnego Uznania przyznano dr. Witoldowi Zajewskiemu za wybitne zasługi dla społeczności polskoamerykańskiej w dziedzinie opieki medycznej.
Medialną Nagrodę im. Lecha Wałęsy otrzymał znany dziennikarz Andrew Nagorski, wieloletni korespondent i redaktor „Newsweeka”.
Natomiast odznaczenia Amicus Poloniae zostały nadane przez ambasadora Polski w USA Ryszarda Schnepfa wiceprezesowi Banku Interaudi, a zarazem sekretarzowi korpusu dyplomatycznego w Miami Nabilowi Achkarowi oraz rektorowi Międzynarodowego Uniwersytetu na Florydzie FIU, dr Markowi Rosenbergowi.

W tym roku Bal Polonaise zaszczycili swoją obecnością: prezydent Lech Wałęsa, ambasador Ryszard Schnepf, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej Florydy i Obu Ameryk, na czele z odznaczonym Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP prezesem tej izby Leszkiem Ładowskim (www.polishamericanchamber.com), a także dr Damian Valenzuela z Argentyny, znany biznesmen, z firmą inwestycyjną Latin American Invest (www.latinamericaninvest.net), Charlie Christ – były gubernator Florydy, burmistrz Coral Gables (FL) Jim Cason, konsul honorowy Las Vegas John Petkus, hrabina Barbara Pagowska-Cooper na czele
licznej grupy znanych i zasłużonych przedstawicieli Polonii z Chicago, król Rwandy Kigeli V, oraz wielu innych znakomitych gości ze Stanów Zjednoczonych, Argentyny i z Polski. Byli również przedstawiciele „Nowego Dziennika” (www.dziennik.com), największej gazety polonijnej w USA, ze współwłaścicielem Leszkiem (Nickiem)
Sadowskim i korespondentką z Florydy dla „Nowego Dziennika” Anią Navas.

Program artystyczny zaprezentował New Century Dance Company, zespół założony przez Marię Teresę Carrizo, która została odznaczona Złotym Medalem Instytutu (www.newcenturydancecompany.com).
Wystąpił również zespół taneczny Polanie z Sarasoty, który zatańczył Poloneza na zakończenie balu, a w programie muzycznym usłyszymy Orkiestrę Franka Hubbella. Wszyscy goście zaś mogli wykazać się umiejętnościami tanecznymi na parkiecie.
Powtarzając zatem za naszym wieszczem Adamem Mickiewiczem ogłaszamy: „Poloneza czas zacząć!” i zobaczenia na kolejnym balu w 2015 roku.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.ampolinstitute.org

Lady Blanka Rosenstiel
Honorary Consul of the Republic of Poland (305-866 -0077)
American Institute of Polish Culture, Inc. (305-864-2349)
1440 79 Street Causeway, Suite 117, Miami Beach, Florida, 33141