Nieznany walc znanego kompozytora

FOTO: www.deutschegrammophon.com

Nieznany walc znanego kompozytora

W skarbcu Morgan Library & Museum w Nowym Jorku odkryto nieznany walc wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina. Utwór został napisany prawie 200 lat temu. Odnaleziono go w kolekcji pamiątek, obok pocztówek z podpisami P.Picassa, listów J.Brahmsa i P.Czajkowskiego. Gwiazda pianistyki Lang Lang nagrała walca dla „The Times”. 

Historia  tego zaginionego utworu muzycznego zaczyna się w Morgan Library w NY. Pewnego dnia kurator i kompozytor Robinson McClellan natrafił na niezwykły rękopis muzyczny. Utwór był nastrojowy i melancholijny, a u góry wypisano rzucające się w oczy imię: -F.Chopin-! McClellan zrobił zdjęcie i przesłał je Jeffreyowi Kallbergowi, badaczowi dzieł F. Chopina na Uniwersytecie Pensylwanii. „Szczęka mi opadła” – powiedział mi Kallberg: „nigdy wcześniej tego nie widziałem”.

Eksperci Morgana zaprosili mnie do obejrzenia rękopisu, którego autentyczność potwierdzili na podstawie analizy papieru, atramentu i stylu muzycznego. Chopin słynął z drobnego charakteru pisma, a w tym małym utworze zmieścił wiele. Jako pianista-amator dorastałem w uwielbieniu muzyki Chopina. Jego walce, nokturny, ballady i mazurki to oniryczna kraina nostalgii, tęsknoty, cierpienia i błogości.

  1. Nadal jest jednym z najbardziej ukochanych twórców muzyki. Jego serce w słoju spirytusu przechowywane jest w kościele Św.Krzyża w Warszawie. Poprzedni właściciele rękopisu, to rodzina z Connecticut, która nie była świadoma jego znaczenia. Z przyjemnością ćwiczyłem walca w sali do ćwiczeń niedaleko Lincoln Center i zastanawiałem się, czy ktoś w pobliżu ma pojęcie, co gram. Nowo odkryte dzieła są rzadkością w muzyce klasycznej, zwłaszcza u Chopina, który był mniej płodny niż inni kompozytorzy. Wiedzieliśmy, że czytelnicy, odbiorcy będą chcieli usłyszeć walca, ale potrzebowaliśmy pianisty, który zrobi to rzetelnie i prawdziwie. Od razu pomyślałem o Lang, jednej z największych gwiazd muzyki klasycznej, którą poznałem w 2016 roku, kiedy byłem chińskim korespondentem „The Times” w Pekinie. Napisałem do Lang o nowo odkrytym utworze F.Chopina i wysłałem partyturę, przed próbą w San Francisco.

„Wow, to świetny kawałek! To bardzo Chopinowskie. To musi być Chopin. Brzmi bardzo podobnie do Chopina, z bardzo dramatyczną ciemnością przechodzącą w coś pozytywnego. To jest piękne!” Podczas pobytu Lang w Nowym Jorku, na otwarciu sezonu w Carnegie Hall, w Steinway Hall na Manhattanie, udało się nagrać tego walca.

Siedząc przy fortepianie, zapytałem dlaczego ludzie powinni interesować się tym walcem, po 175 latach od śmierci F.Chopina. „Ten poziom tworzenia muzyki zawsze porusza nas najgłębiej. Mamy nowe dzieło wielkiego artysty na tym poziomie – jesteśmy po prostu szczęśliwi. Po prostu słuchajmy i cieszmy się tym.”

Źródło: The NY Times 

The New York Times

https://www.nytimes.com › Arts › Music

(-) While Lang was in New York earlier this month to open Carnegie Hall’s season, I met up with him at Steinway Hall in Manhattan to record the waltz. (-) why people should care about this waltz, 175 years after Chopin’s death. “This level of music making, it always touches us the deepest,” he said. “To have a new work by this great artist, we’re just so lucky. Listen and enjoy it.” Take a moment to read our story and listen to Chopin’s waltz yourself.

Opracowanie: bmz