O współpracy Polsko-Amerykańskiej w Afganistanie

Poniższy tekst został nam udostępniony przez mjr Dariusza Osowskiego, Rzecznika Prasowego PKW Afganistan i pokazuje jeden ze wspólnych projektów realizowanych w ramach współpracy polsko-amerykańskiej. Warto podkreślić, że w Gwardii Narodowej stanu Illinois służy wielu Amerykanów polskiego pochodzenia. 

 

Andrzej Mikolajczyk

 Co znaczy „Wiseguys”?  Mądrzy faceci.

„Koncepcja nazwy zespołu i logo zostały oparte na teorii, że jesteśmy bardzo ściśle powiązanym zespołem, jak nici utkane w silne płótno, który wspólnie realizuje zadania w Afganistanie.

Logo reprezentuje nie tylko 16 osobowy zespół żołnierzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois, ale też żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej Wojsk Lądowych i innych jednostek Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej wchodzących w skład XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, z którymi Amerykanie współdziałają w Ghazni, w Afganistanie.

Logo przedstawia nieznanego człowieka ubranego w garnitur, koszulę z krawatem, z kapeluszem typu fedora naciągniętym na górnej części twarzy. Reprezentuje on chicagowskiego „Mafioso” z lat 20-ych i 30-ych ubiegłego stulecia, czyli postawę zespołu opartą o najsilniejsze i nierozerwalne więzy rodzinne.

Na klapach marynarki umieszczone  znaki „A11” i „25BKP” by zaprezentować dwie zasadnicze jednostki ze strony polskiej i amerykańskiej. Po lewej stronie okrągłego szyldu jest flaga polska, na cześć Polaków.

Po przeciwnej stronie umieszczona jest flaga stanu Illinois przedstawiająca dom amerykańskiej części „mądrych facetów”. Podwizerunkiem gangstera” znajduje się polski biały orzeł, by podkreślić powiązanie nas wszystkich poprzez służbę w Siłach Zadaniowych „Biały Orzeł”.

 Tekst: mjr Dariusz Osowski (Rzecznik Prasowy PKW Afganistan)
                       Zdjęcia:          mjr Dariusz Osowski i mjr Marek Pawlak