Obama kandydatem Demokratów na prezydenta USA

Barack Obama

Dla nas Polaków mieszkających w Chicago Obama jest „Naszym Senatorem”. On bowiem reprezentuje nas w amerykańskim Senacie, bez względu na to, jaką ktoś posiada przynależność partyjną.

Przez ponad 20. lat Obama pracował w jednym z najbardziej niebezpiecznych rejonów Chicago, gdzie wskaźnik przestępczości jest bardzo wysoki, pomagając ludziom, którzy stracili pracę.

Zdjecie archiwalne, 2003. Autor w trakcie wywiadu z Sen. Barackiem Obama
Zdjecie archiwalne, 2003. Autor w trakcie wywiadu z Sen. Barackiem Obama

Od kilku lat mam możliwość obserwować Obamę z bliska. Robiłem z nim wywiady w czasie, gdy ubiegał się o funkcje senatora federalnego. Już wtedy wiedzieliśmy, że to dopiero jego początek politycznej kariery.

Obama uczestniczył w wydarzeniach polonijnych takich jak Taste of Polonia, obchody Dnia Pułaskiego.

Pytałem kiedyś Obamę o opinie o polonijnym kandydacie Danie Kotowskim. Nagłośnione poparcie Obamy dla Kotowskiego pomogło Danowi dodatkowo w zdobyciu funkcji senatora stanowego.

Sen. Barack Obama w czasie spotkania z przedstawicielami Polonii na „Taste of Polonia” , 2004.
Sen. Barack Obama w czasie spotkania z przedstawicielami Polonii na „Taste of Polonia” , 2004.

Miałem przyjemność uczestniczyć w jego inaguracyjnym wiecu na Uniwersytecie Illinois kilkanaście miesięcy temu, gdy rozpoczynał pochód do fotela prezydenckiego w Białym Domu. Uczestniczyło wtedy kilkanaście tysięcy studentów i zwolenników Obamy.  Gdziekolwiek Obama występuje potrafi mobilizować słuchaczy do myślenia o lepszym jutrze.

Autor na spotkaniu inauguracyjnym kampanie prezydencką Sen. Baracka Obamy na Uniwersytecie Illinois. Autor stoi obok Sen. Richarda Durbina i Alexiego Giannouliasa, Skarbnika Illinois.
Autor na spotkaniu inauguracyjnym kampanie prezydencką Sen. Baracka Obamy na Uniwersytecie Illinois. Autor stoi obok Sen. Richarda Durbina i Alexiego Giannouliasa, Skarbnika Illinois.

Dziesiejsze  czwartkowe przemówienie inauguracyjne na stadionie mieszczącym 75,000 osób powinno być kolejnym jego apelem o budowanie lepszego jutra dla Amerykanów, dla Ameryki i dla Świata.

To wystąpienie będzie decydujące dla całej kampanii wyborczej Obamy. Bez  poparcia całego elektoratu Demokratów Obama nie wygra listopadowych wyborów prezydenckich.

Znamienne było spotkanie delegatów demokratycznych ze stanu Illinois na Konwencji w Denver. Pojednali się tam nawet najwięksi polityczni rywale. Znamienny był uścisk gubernatora Roda Blagojevicha z Michaelem Madiganem, w czasie konwencji Partii Demokratycznej. To było imponujące, gdy dwaj przywódcy Illinois, którzy walczyli z sobą na „kły i pazury” w ostatnich kilku latach uscisnęli się w czasie spotkania delegacji Illinois na Konwencji Partii Demokratycznej. Celem jaki im przyświeca jest wybór senatora Baracka Obamę na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podobnych postaw  wśród  Delegatów było znacznie więcej.

W ostatni czwartek sierpnia, miliony Amerykanów i mieszkańców całego globu wysłucha przemowienia Senatora z Illinois, Baracka Obamy, oficjalnego kandydata Partii Dmeokratycznej na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jest rzeczą fenomenalną, że Obama, który jeszcze kilka lat temu spłacał dług za swoje studia, dzisiaj jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci  zarówno w USA jak i w skali światowej. Patrząc z perspektywy kilku lat, sadzę, że jest to jego początek kariery politycznej.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się w Stanach Zjednoczonych 4 listopada, 2008.

@ Andrzej Mikołajczyk