W audycjach „Radia Wolność” wrócimy do tamtych chwil, by je przypomnieć i skomentować, a przede wszystkim spojrzeć na nie z dzisiejszej perspektywy – w kontekście doświadczenia wolności w różnych wymiarach.
Radio Wolność
nadajemy od 2 do 30 czerwca 2009
słuchaj na 94,9 MHz
oraz na stronie www.centrumjp2.pl/6czerwca
Przemówienia Jana Pawła II, kronika papieskiej pielgrzymki do Polski, audycje dokumentalne poświęcone życiu i posłudze Karola Wojtyły, debaty i cykle publicystyczne, odcinki literackie, wspomnienia (m.in. prof. Władysława Bartoszewskiego i ks. Bogdana Bartołda) oraz goście specjalni – wszystko to czeka na słuchaczy „Radia Wolność” w dniach 2–30 czerwca na falach radiowych 94,9 MHz i w Internecie na stronie http://www.centrumjp2.pl/6czerwca.
Ramówkę „Radia Wolność” wzbogaci dobra – i różnorodna – muzyka. Można będzie posłuchać piosenek sprzed trzech dekad, ale także klasyki rocka czy popu i dzisiejszych hitów. Zaprezentujemy też listę przebojów poświęconych pojęciu wolności, a wieczorem i nocą będziemy nadawać utwory napisane do poezji Karola Wojtyły oraz muzykę poważną dedykowaną Ojcu Świętemu.
Czas nadawania został podzielony na dwie zasadnicze części:
I. Dni pielgrzymki: 2–9 czerwca
Przeniesiemy się 30 lat wstecz, by posłuchać kroniki papieskiej pielgrzymki. W czasie historycznym trwania kolejnych papieskich spotkań pojawi się audycja komentująca, co Papież robił o danej godzinie. Materiały opatrzone będą fragmentami homilii, wspomnieniami i współczesnymi komentarzami.
II. Dni po pielgrzymce: 10–30 czerwca
Usłyszymy najlepsze materiały archiwalne, a także powtórki z najciekawszych momentów pielgrzymki.
AUDYCJE CYKLICZNE
1. Krzysztof Skowroński (Radio Wnet) poprowadzi debatę o wolności 2 czerwca. W ciągu miesięcznej emisji usłyszymy również inne jego audycje.
2. Artur Moczarski (Radio Vox) w programie „WOLNO BYĆ WOLNYM”: rozmowy z ludźmi polityki, sportu, kultury i sztuki (pisarze, dziennikarze, aktorzy, muzycy, satyrycy, reżyserzy); codzienna rozmowa ma pomóc słuchaczom usłyszeć o WOLNOŚCI OD… i WOLNOŚCI DO…; wychodząc od wspomnień sprzed trzydziestu i dwudziestu lat, autor i jego goście dotykać będą tematu WOLNOŚCI OSOBISTEJ.
Artur Moczarski zaprezentuje też cykl miniatur radiowych (5 minut) „27 wiosen”, przypominający istotne wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II.
3. Rafał Porzeziński (TVP) w porannym paśmie RADIA WOLNOŚĆ – „UŚMIECH WOLNOŚCI”: wspomnienia dwóch osób z najbliższego otoczenia Jana Pawła II: Wandy Półtawskiej i kardynała Stanisława Dziwisza; znajdą się tu także fragmenty homilii Ojca Świętego w minicyklu „Katecheza dziejów”, jego wiersze, kalendarium I pielgrzymki, świadectwa w cyklu „Na własne oczy”, a także „Wiadomości Wolności” przygotowywane przez Patrycję Michońską-Dynek, z których dowiemy się o wydarzeniach związanych z obchodami 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski (w dniach 2–9 czerwca).
4. Jacek Kaniewski (Centrum Myśli Jana Pawła II) w cyklu audycji „MIŁOŚĆ WYZWOLONA”: o miłości, ciele, seksualności w kontekście rewolucyjnego nauczania Jana Pawła II; rozmawiamy wprost, bez „owijania w bawełnę”, ale po to, żeby dokładnie wytłumaczyć, a nie żeby się z kimś spierać.
5. Agnieszka Porzezińska (magazyn „Familia”) w audycji „WOLNOŚĆ SŁOWA”: dwudziestominutowe cykliczne rozmowy z Ernestem Bryllem (o PRL-u, przemianach, sierpniu, nowej rzeczywistości i o tym co dał nam Jan Paweł II) oraz z ks. Michałem Muszyńskim (w oparciu o czytania liturgiczne z danego dnia pielgrzymki, a po jej zakończeniu – z kolejnych wizyt Jana Pawła II w Polsce).
PROGRAM RAMOWY RADIA WOLNOŚĆ
7:00–9:00 WOLNOŚĆ O PORANKU – prowadzi Rafał Porzeziński (TVP)
8:35 WIADOMOŚCI WOLNOŚCI – przyg. Patrycja Michońska
9:00–11:00 HOMILIE, ŚWIADECTWA , KOMENTARZE, KALENDARIUM PIELGRZYMKI
W bloku wspomnienia świadków pielgrzymki, kalendarium wizyty Ojca Świętego z komentarzami i fragmentami przemówień
11:00 „CAŁY JEJ, czyli o Ukochanej Jana Pawła II” to cykl w którym wybitni mariolodzy, ale i maryjni sceptycy rozmawiać będą z Rafałem Porzezińskim.
12:00–14:00 REWOLUCJA Z DUCHA – prowadzi Tomasz Terlikowski (Wprost)
Audycja publicystyczna Tomasza Terlikowskiego, a także: komentarze, wspomnienia, przemówienia papieskie. Ponad to: relacje z bieżących wydarzeń obchodów 30-lecia I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – przyg. Patrycja Michońska
15:00 MISERICORDIA
Czas poświęcony życiu i nauczaniu Jana Pawła II: audycje dokumentalne Elżbiety Staniszewskiej (Polskie Radio) oraz fragmenty encyklik, adhortacji i listów Jana Pawła II.
17:00–19:00 debaty i audycje publicystyczne (m.in. Krzysztofa Skowrońskiego – Radio Wnet i Artura Moczarskiego – Radio Vox)
18:00 WOLNOŚĆ SŁOWA – Agnieszka Porzezińska rozmawia z Ernestem Bryllem (o PRL-u, przemianach, sierpniu, nowej rzeczywistości) i ks. Michałem Muszyńskim (w oparciu o czytania liturgiczne z danego dnia pielgrzymki, a po jej zakończeniu – z kolejnych wizyt Jana Pawła II w Polsce).
Ponadto podsumowanie rocznicowych wydarzeń dnia – przyg. Patrycja Michońska, kalendarium wizyty Ojca Świętego z komentarzami i fragmentami przemówień.
20:00 Powtórka: REWOLUCJA Z DUCHA – prowadzi Tomasz Terlikowski
21:00 AVE MARIA – LORENC (Apel Jasnogórski)
21:05 WIADOMOŚCI WOLNOŚCI – relacje i zapowiedzi dotyczące wydarzeń rocznicowych
W wieczornej części programu: fragmenty spotkań Papieża z młodzieżą w Oknie na Franciszkańskiej 3 oraz powtórki audycji z dnia.
00:30 Muzyka dla JP2
W nocy powtórki programów z cyklu: „Wolność słowa”, przemówień papieskich i audycji „CAŁY JEJ, czyli o Ukochanej Jana Pawła II”.
3:00–6:00 Powtórki małych form z dnia: Kalendarium cz. 1–6, Na własne oczy, Katecheza Dziejów – Jan Paweł II do Polaków
„Radio Wolność” nadawać będzie w dniach 2–30 czerwca z nadajnika umieszczonego na wieży kościoła
św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zasięg nadajnika to 15 km – dla słuchaczy z Warszawy i okolic. Ponadto radia będzie można słuchać w Internecie na stronie www.centrumjp2.pl/6czerwca/.
OKNO PAPIESKIE
W 30 rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Wydawnictwem Rhetos
wydało kronikę spotkań Jana Pawła II z młodzieżą w oknie rezydencji arcybiskupów krakowskich w latach 1979-2002 czyli dwupłytowy album „Okno Papieskie. Franciszkańska 3”.
Oprócz pamiętnego spotkania na Placu Piłsudskiego i słów: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi…Tej ziemi!” – czerwiec 1979 r. w świadomości Polaków pozostaje także pierwsze spotkanie Papieża
z młodzieżą w Oknie na Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Podczas wieczornych spotkań w oknie Jan Paweł II powracał do tematów, które poruszał w swoich homiliach i przemówieniach w danym dniu pielgrzymki.
2 CD zawierają m.in. nagrania: „Czy ja się mogę was o coś zapytać?” (1979), „Tych spotkań z młodzieżą nauczyłem się w Polsce” (1983), „Jest siła przebicia!” (1987), „Trzymajcie się!” (1997), „Pomimo starości, pomimo śmierci – młodość w Bogu” (2002), dodatkowo Komunikat abp Kazimierza Nycza (1999).
Materiały pochodzą z archiwum Radia Watykańskiego i nagrań prywatnych (z 1979 r.). Autorką projektu jest Elżbieta Staniszewska (Polskie Radio). Wydawca: Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Wydawnictwo RHETOS. Liczba egzemplarzy: 10.000 sztuk. Termin wydania: czerwiec 2009 r.
Fragment
Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie. Dar i zmaganie wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne. Całym sobą płacisz za wolność – więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc ciągle na nowo siebie posiadać. Tą zapłatą wchodzimy w historię i dotykamy jej epok: Którędy przebiega dział pokoleń między tymi, co nie dopłacili, a tymi, co musieli nadpłacać? Po której jesteśmy stronie?
Strona internetowa poświęcona 30. rocznicy
I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
WWW.CENTRUMJP2.PL/6CZERWCA
Główne obchody 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II odbędą się 6 czerwca na placu Piłsudskiego w Warszawie. Towarzyszy im kampania społeczna „Papież Wolności”. Z myślą o wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w tych uroczystościach lub chcieliby dowiedzieć się więcej o tej pielgrzymce, Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało także specjalną stronę internetową www.centrumjp2.pl/6czerwca.
Założeniem twórców strony www.centrumjp2.pl/6czerwca było przygotowanie kompleksowej bazy informacyjnej o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, a także pokazanie, jak ta pielgrzymka zmieniła Polaków.
Strona zawiera:
Liczne materiały multimedialne
– wywiady ze świadkami tamtych wydarzeń pokazujące społeczne, polityczne i duchowe znaczenie pielgrzymki z perspektywy 30 lat. Wywiadów udzielili m.in.: J.E. Arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika „Więź”, ks. Bogdan Bartold, wieloletni rektor kościoła św. Anny w Warszawie, ks. Grzegorz Kowalczyk z kurii metropolitalnej w Warszawie, a także przyjaciele Papieża, m.in. Jarosława Piekarczyk– Jagła z duszpasterstwa ks. Karola Wojtyły;
– filmy, fotocast i materiały dokumentalne dotyczące pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II;
– sonda uliczna – zapytaliśmy mieszkańców Warszawy czym dziś, w 2009 r., jest dla nich wolność oraz jakie znaczenie dla wolności Polski miał Jan Paweł II.
Szczegółowe kalendarium pielgrzymki wraz ze wszystkimi homiliami Ojca Świętego, mapą pielgrzymki w atrakcyjnej formie graficznej oraz jej tłem historycznym
Wypowiedzi Jana Pawła II dotyczące wolności
Polecane książki dotyczące wolności w aspekcie nauczania papieskiego
Internetowe Radio Wolność wraz z ramówką
Szczegółowy program obchodów
Księgę wspomnień