Lech Wałęsa, Aurelia Puciński, Konsul Generalny RP, Zygmunt Matynia
Gościem honorowym uroczystego koncertu był Lech Wałęsa, były prezydent RP, legendarny lider Solidarności i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Powitał go Alan Krashesky, znany prezenter amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC, który prowadził cały koncert. [Kraszewski] często omawia w swoich programach problemy związane z Solidarnością oraz przeobrażeniami w Polsce.
Koncert został zorganizowany przez Konsulat Generalny RP w Chicago
we współpracy z Miastem Warszawą i Stołeczną Estradą. Warszawa współpracuje z Chicago od kilku dekad w ramach programu Miast Siostrzanych. Uczestników koncertu powitała Hanna Gronkiewicz Waltz, Prezydent Miasta Warszawy poprzez nagranie video adresowane do Chicagowian.
Lech Wałęsa, Zygmunt Matynia, Anna Kordylewska i Ewa Sieradzki
W koncercie wystąpiło wiele gwiazd polskiej sceny muzycznej, m. in.: wybitni pianiści Janusz Olejniczak i Leszek Możdżer, wokalistka jazzowa Anna Serafińska i tenor Leszek Świdziński oraz muzycy – twórcy projektu “Rock Loves Chopin”. Towarzyszył im zespól baletowy Folies Dance Company, zespół reprezentacyjny Związku Narodowego Polskiego WICI oraz chór The Paderewski Symphony Orchestra of Chicago oraz zespół JUMP z Chicago.
W czasie gali zaprezentowano klasyczne utwory polskie, łącznie z twórczością F. Chopina. Większość wykonań posiadało współczesną aranżację, co było nieco kontrowersyjne dla tradycyjnie nastawionych odbiorców. Za to podobało się to bardzo młodej publicznosci.
Utwory muzyczne były ilustrowane zdjęciami, video klipami dotyczącymi historii Polski w okresie komunizmu, zmagań o wolność, o Solidarności i Lechu Wałęsie, o Janie Pawle II, o Sierpniu 80 i stanie wojennym, o ciężkich zmaganiach ludzi w okresie komunizmu, o Okrągłym Stole, o dzisiejszej Polsce i Warszawie.
Niezwykle przejmująco zabrzmiały “Mury” Jacka Kaczmarskiego, czy “Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, “Sen o Wiktorii” Dżemu, “Żeby Polska…” Jana Pietrzaka…
Krashesky podkreślił, że polskie zmagania o wolność stały się inspiracją do wielu przeobrażeń w innych krajach środkowo europejskich. Wolność jest wartością uniwersalną.
Alan Krashesky- prowadzący koncert
Pieśni o polskiej wolności prezentowane w centrum Chicago były kolejnym, niezapomnianym wydarzeniem w życiu Polonii, promującym Polskę i polskość w Wietrznym Mieście. Dla tysięcy polskich imigrantów w Chicago są okazją do refleksji nad przeobrażeniami, które dokonały się w Polsce, w Europie i na Świecie. Kilku młodych Amerykanów, z którymi rozmawialiśmy po koncercie, zupełnie przypadkowo tu trafiło. Byli zachwyceni atmosferą wieczoru, a także wizytą Lecha Wałęsy.
Audytorium im. Lecha Wałęsy na Uniwersytecie Northeastern
Od 28 maja 2009, audytorium Northeastern Illinois University nosi imię Lecha Wałęsy „North Veranda of Lech Wałęsa Hall” W uroczystościach odsłonięcia tablicy zorganizowanych przed budynkiem wziął udział d. przywódca Solidarności, senat uczelni, przedstawiciele lokalnych władz, a także około 450 osób. Konsulat Generalny w Chicago reprezentował Zygmunt Matynia. Wałęsa został entuzjastycznie powitany przez władze uczelni oraz uczestników.
Przygotowania na rzecz takiego uhonorowania byłego prezydenta zostały podjęte już w 2006 roku; duży udział w tym projekcie miała pani Ewa Sieradzki, pracująca w biurze gubernatora Illinois. W lutym 2006 roku Rada nadzorcza NEIU podjęła decyzję o nadaniu audytorium nazwy im. Lecha Włęsy. Plany te zostały ostatecznie sfinalizowane w miniony piątek, 29 mają 2009 r., odsłonięciem napisu na ścianie sali nazwy audytorium w obecności Lecha Wałęsy.
W tym wspólnym sukcesie mają też udział polonijni pracownicy i wykładowcy tej uczelni, jak np. dr Carla Knorowski, wiceprezydent uczelni, prof. Lidia Filus.
W zarządzie uczelni zasiada m. in. Edward Dykla, prezesem Rady Nadzorczej jest Walter Dudycz, były senator w Illinois. Uczelnia od lat jest silnie związana z polską społecznością, z organizacjami polonijnymi jak Związek Narodowy Polski, Zrzeszenie Rzymsko-Katolickie, Legion Młodych Polek, Zrzeszenie Nauczycieli Polonijnych, Fundacja Kościuszkowska. Do tego dochodzi owocna współpraca z Konsulatem RP.
Rezultatem tej współpracy są liczne wydarzenia polonijne na uczelni. Rozwija się również współpraca naukowa i programy wymiany studentów pomiędzy NEIU i polskimi uczelniami.
Northeastern Illinois University został założony w 1867 roku, jest uczelnią stanową i studiuje w niej aktualnie około 12,000 studentów. Uchodzi za jedną z najbardziej zróżnicowanych etnicznie uczelni w rejonie Midwestu.
Nadanie audytorium imienia Lecha Wałęsy na NEIU będzie utrwaleniem jego imienia jako symbolu wolności dla kolejnych generacji studentów – podkreśliła prof. Sharon Hahs, prezydent NEIU.
Chicagowskie media, w tym dziennik Chicago Tribune także poświęciły sporo uwagi temu wydarzeniu.
@ Tekst i zdjęcia Alina i Andrzej Mikołajczyk