Obchody 35-lecia „Solidarności” w Lake Forest

 

Dnia 5 czerwca 2015 r. odbyło się uroczyste przyjęcie w posiadłości p. Barbary Pagowskiej Cooper w Lake Forest z okazji 15-lecia Konwentu Seniorów „Solidarności” oraz 35-lecia powstania Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego (NSZZ) „Solidarność”.

Na uroczystość przybyło wielu dostojnych gości z Polski oraz Chicago: prezes Konwentu Seniorów Tadeusz Jedynak, prof. Jerzy Stępień, Krzysztof Porowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula i in.

Uroczyste przyjęcie z okazji 35-lecia NSZZ „Solidarność” i 15-lecia Konwentu Seniorów „Solidarności” w Lake Forest, IL. Rezydencja p. Cooperów, 5 czerwca 2015 r.

Podczas uroczystości zostały wręczone pamiątkowe wyróżnienia w postaci statuetek „Solidarności”, które otrzymały następujące osoby: dr Jerry Zwierzycki, p. Agnieszka Ptasznik, dr Bronisław Orawiec, prof. Maria Siemionow, dr Józef Mazurek, dr Neal Gold, dr Maria i dr Janusz Dudek, dr Tomasz Osołkowski, dr Ewa Jachimowicz, dr Grażyna i dr Cezary Kąkol oraz dr Kornelia Król. P. Barbara Pagowska Cooper została uhonorowana przez prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longina Komołowskiego okolicznoœciowym medalem. Otrzymała także kopię Ryngrafu ofiarowanego przez Konwent Seniorów Bazylice Matki Boskiej Licheńskiej. Uroczystoœć w Lake Forest prowadził prezes Jedynak, który wspólnie z prof. Stępieniem wręczał statuetki.

P. Barbara Pagowska Cooper w towarzystwie dr. Bronisława Orawca.

W czasie uroczystości głos zabrał dr B. Orawiec, który powiedział m.in: Dziękuję serdecznie za przyznanie mi statuetki Solidarności. Uważam to za wielki zaszczyt i honor, z którego jestem dumny. Jak wiemy, w tym roku obchodzimy 35-lecie powstania NSZZ „Solidarność”. (…) „Solidarność” doprowadziła do upadku komunizmu w Polsce. Dała także nadzieję na lepszą przyszłoœć wielu innym krajom. Doprowadziła do wolnych, demokratycznych wyborów, w których Lech Wałęsa został wybrany na urząd Prezydenta Polski. Nasze pokolenie solidarnoœciowe dobrze pamięta sytuację polityczną i ekonomiczną tamtych czasów. Wielu Polaków wyjechało za granicę i w nowych ojczyznach zaczęło na nowo swoje życie zawodowe i rodzinne. Wielu już nigdy nie wróciło do kraju, ale większoœć pozostawiła serca w kraju nad Wisłą (…).

 Dyplom B. Orawca z okazji 35-lecia „Solidarnoœci”, 15-lecia Konwentu Seniorów „Solidarnoœci” z podpisem prezydenta Lecha Wałęsy.

35-lecie Solidarnoœci to ważny jubileusz, ale w tym roku obchodzimy także rok Świętego Jana Pawła II, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 5 grudnia 2014 r. Z okazji Roku Św. Jana Pawła II miałem zaszczyt zorganizować widowisko pt. „Obrazki z Życia Świętego Jana Pawła II”, które zostało wystawione tydzień temu w Gminnym Oœrodku Kultury w Poroninie przez wielopokoleniowy Zespół Regionalny„Regle”działający przy Związku Podhalan Oddział Poronin w ramach XXIII Góralskich Posiadów dr. Orawca. W posiadach uczestniczyło wielu znakomitych goœci, przedstawicieli œwiata nauki, władz lokalnych i krajowych (…)

Jeszcze raz dziękuję za to wyróżnienie i życzę, aby nasz ukochany Kraj Polska, nadal się dynamicznie rozwijał, aby jego znaczenie na arenie międzynarodowej było coraz większe i aby dobrobyt Polaków się powiększał.

 Prof. Jerzy Stępień w rozmowie z dr. B. Orawcem.

Od prawej: prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski, dr Jolanta Tatara, prof. Maria Siemionow. Z lewej dr Bronisław Orawiec.

Od lewej: Izabela Pagowska Budys, Bronisław, Grażyna i Mieszko Orawcowie.

Statuetka „Solidarności” jako symbol zwycięstwa wręczona w Miami na Florydzie 8 lutego 2015 r.

Należy nadmienić, że główne uroczystości związane z 35-leciem „Solidarnoœci” miały miejsce w Polsce 27 czerwca 2015 r. w Licheniu. Statuetki „Solidarności” były także przyznawane podczas uroczystego brunchu, który odbył się 8 lutego 2015 r. w Miami na Florydzie z okazji 43. Międzynarodowego Balu Polonaise zorganizowanego przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej.
BO