Pewien kościół w Lublinie

 

Po zakończeniu bitwy pod Grunwaldem toczonej z Krzyżakami, która miała miejsce w dniu 15 lipca 1410 roku, król Polski Władysław Jagiełło, postanowił w szczególny sposób uczcić to niebywałe zwycięstwo. Zatem w dzień 15 lipca każdego roku, w całym królestwie rozbrzmiewały dzwony. Ponadto na pamiątkę zwycięstwa nad zakonem, król Władysław, postanowił ufundować w Lublinie pomnik – kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Praca przy budowie
Przy jego budowie zatrudnieni byli krzyżaccy jeńcy wzięci pod Grunwaldem, ale na rusztowaniach w pocie czoła pracowali wysoko urodzeni rycerze z licznych niemieckich księstw, którzy szukali sławy w świętej jak uważali wojnie z Polakami i Litwinami. Lubelski kościół, także budowali szeregowi żołnierze zakonu, głównie knechci i ciury obozowe, którzy służyli w niemieckich taborach. Mówili oni po niemiecku, co robiło wrażenie na mieszkańcach Lublina, według legendy trzymano ich we wsi niedaleko miasta, do której przylgnęła z tego powodu nazwa Niemce.


Wiktoria grunwaldzka, to szczególne święto dla wszystkich Polaków, zatem redakcja naszego portalu chciała zobaczyć kościół, który dla nas wszystkich stanowi nie lada pamiątkę narodową.


Polish News dziękuje za zaproszenie do Lublina i za możliwość wykonywania zdjęć wnętrza kościoła lubelskiego.

Ewa Michałowska – Walkiewicz