Obchody 400. rocznicy przybycia pierwszych Polaków do Ameryki

Polish Eagle

 

 

Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bogdan Borusewicz oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski. Obok zarządu i członków PaSO wsparcia dla obu koncertów udzielili m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Senat RP i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Ambasada RP w Waszyngtonie oraz Związek Polek w Ameryce.

Pierwszy koncert, który odbędzie się 4 października o godz. 10 rano, skierowany jest do uczniów sobotnich szkół języka polskiego oraz całej polonijnej młodzieży. Gościem specjalnym będzie Wiceminister Spraw Zagranicznych Sekretarz Stanu Jan Borkowski, który przed rozpoczęciem koncertu spotka się także z dyrektorami szkół polonijnych oraz wyróżniającymi się uczniami. Obu koncertom towarzyszyć będzie premiera wystawy „400 lat Polaków w Ameryce, 1608-2008”, przygotowana przez Ambasadę RP w Waszyngtonie.

Na wieczornym spektaklu galowym, który rozpocznie się o godz. 8 wieczorem, obecni będą m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski, który przybywa na to wydarzenie w imieniu Prezesa Rady Ministrów RP Pana Donalda Tuska, Sekretarz Stanu Pan Jan Borkowski, Ambasador RP Pan Robert Kupiecki, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Pan Maciej Płażyński oraz wielu przedstawicieli lokalnych władz polskich i amerykańskich.

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na unikalny charakter spektaklu, w którym wystąpi niemal 200. artystów, w tym gwiazdy z Polski: Przemysław Firek, Artur Ruciński, Jacek Wójcicki i Adam Zdunikowski, którym towarzyszył będzie Chór Fermata. Pierwszą część koncertu, nawiązującą do 400-letniej historii osadnictwa w Ameryce i opartą na defiladowych marszach i muzyce filmowej, wypełnią m.in. utwory Vangelisa, Williamsa, Hammersteina i Sousa, ale także np. symfoniczno-chóralne wykonanie „Góralu czy ci nie żal”. Druga część koncertu, nawiązująca do 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, to ulubione melodie naszych rodziców i dziadków, które – w ich czasach często zakazane – będą mogli Państwo nie tylko usłyszeć, ale i zaśpiewać. Autorem współczesnych aranżacji znanych polskich pieśni patriotycznych oraz piosenek wojskowych i ułańskich jest Włodzimierz Korcz. Któż z nas nie zna skomponowanej przez niego pieśni do słów Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, która pojawi się w finałowej części koncertu. Serdecznie zapraszamy do wspólnego wykonania „Ostatniego Mazura”, „Piechoty”, „Marszu Pierwszej Brygady”, „Rozmaryna” i wielu innych.

Więcej informacji o multimedialnym spektaklu „Pieśni Wolności – Songs of Freedom” znajdą Państwo na stronach: www.polishconsulatechicago.org oraz www.pasochicago.com (na tej ostatniej znajdują się także szczegółowe informacje w/s rezerwacji i zakupu biletów).

Do zobaczenia 4 października!