Obchody 55. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca

Poznan

Złożeniem kwiatów pod tablicami Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda zainaugurowano w niedzielę w Poznaniu obchody 55. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Obaj są symbolami powstań: Czerwca ’56 w Poznaniu i węgierskiego z 1956 roku.

Poznan “Romek Strzałkowski był ofiarą i jest symbolem Czerwca 1956 roku. Pamiętam ból jego rodziców, którzy w naszym szpitalu dowiedzieli się o śmierci Romka. Jego śmierć była przemilczana przez oficjalne władze, jego legenda przetrwała dzięki ustnym przekazom, m.in. pracowników szpitala” – powiedziała dziennikarzom Aleksandra Banasiak.

W 1956 roku, wówczas 21-letnia pielęgniarka ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei jako pierwsza wyszła na ulicę, by opatrzyć rannych.

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/966887,55-rocznica-powstania-poznanskiego-czerwca-1956-roku,id,t.html?kategoria=687#czytaj_dalej

 

Przesłanie Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego z okazji 55-tej rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Poznania

Jakie jest znaczenie Poznańskiego Czerwca 1956 w najnowszej historii naszego narodu?

Po raz kolejny zadajemy sobie to pytanie w przededniu 55-tej rocznicy Powstania Poznańskiego, pierwszego na taką skalę w historii PRL-u, wystąpienia społeczeństwa przeciwko władzom komunistycznym.

Odpowiedź na to pytanie przynoszą nasze najnowsze dzieje i wydarzenia takie, jak przyjęcie Polski do Unii Europejskiej, czy też przystąpienie naszego kraju do Paktu Północno-Atlantyckiego, które symbolicznie przypieczętowały powrót Polski do społeczności krajów demokratycznych po latach zniewolenia. 1 lipca br. po raz pierwszy obejmujemy przewodnictwo w Unii Europejskiej.

To, co wydarzyło się w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku okazało się punktem zwrotnym w powojennej historii Polski. Ludzie, których wolność na każdym kroku była tłamszona, zapragnęli ojczyzny niepodległej i suwerennej, dostatniej i bezpiecznej, Polski, z której nie musieliby uciekać przed prześladowaniami. To marzenie kiełkowało powoli, ale konsekwentnie. Po wielu nieudanych próbach rozmów z władzami, właśnie w Poznaniu ludzie po raz pierwszy upomnieli się o Boga, wolność, prawo i chleb, wypowiadając głośno to, czego pragnęli rodacy w całym kraju. Po raz pierwszy w bloku komunistycznym rozbrzmiał nasz silny głos, który wkrótce echem rozniósł się po całym kraju i poza jego granicami, stając się impulsem do przeprowadzenia koniecznych zmian.

Za wolność przychodzi jednak płacić wysoką, nieraz najwyższą cenę. 55-ta rocznica Powstania Poznańskiego Czerwca przypomina nam o ofierze wielu ludzi, którzy odważyli się przeciwstawić swoją nadzieję i wiarę w lepsze jutro nieznośnym realiom życia bez perspektyw i bezduszności totalitarnej władzy.

Oddajmy hołd Poległym, Zmarłym i Żyjącym Uczestnikom Powstania Poznańskiego. Zawdzięczmy im tak wiele – naszą wolność. Przekazujmy prawdę o tamtych czerwcowych wydarzeniach młodemu pokoleniu, które kiedyś będzie odpowiedzialne za Polskę, ponieważ przyszłość ma korzenie w przeszłości.

Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Poznaniakami!

Ryszard Grobelny

Prezydent Miasta Poznania

http://www.poznan.pl/