Wyróżnienia dla działaczy Polonijnych
CHICAGO-IL: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zorganizował uroczyste obchody Święta Niepodległości w Muzeum Polskim w Ameryce, w miejscu, które jest skarbnicą wiedzy o Polonii.
Uroczysta akademia odbyła się 9 listopada 2010 roku, w której uczestniczyło około 200 zaproszonych gości, których powitał Jan Loryś, dyrektor Muzeum Polskiego oraz Joseph Drobot, prezes Unii Polsko-Rzymskokatolickiej. Hymny polski i amerykański odśpiewala Magdalena Walkosz-Strzelec.
Zygmunt Matynia, Konsul Generalny RP w swoim przemówieniu powitał przedstawicieli organizacji polonijnych jak: Kongres Polonii Amerykańskiej, Związek Klubów Polskich, Związek Podhalan w Ameryce Północnej, Związek Harcerstwa Polskiego oraz przedstawicieli innych organizacji polonijnych.
Powitał także przedstawicieli władz stanowych, duchownych, nauczycieli i studentów.
W powitalnym przemówieniu konsul Matynia powiedział: „11 listopada , to dzień szczególny dla każdego z nas. Świętujemy bowiem 92 rocznicę powrotu Rzeczypospolitej Polskiej do grona europejskich państw szczyczących się własną suwerennością. Reczypospolita zaistniała na nowo w 1918 roku, po 123 latach niewoli, na politycznej mapie świata”. Podkreślil ogromną rolę, jaką odegrał w odzyskaniu niepodległości Ignacy Jan Paderewski, „mąż stanu, kompozytor, wybitny pianista, którego 150 rocznicę urodzin świętujemy w tym miesiącu”.
Wypowiedź konsula miała szczególne znaczenie w Muzeum Polskim, gdzie Paderewski wielokrotnie spotykał sie z przedstawicielami organizacji polonijnych, aby szukać poparcia na rzecz odbudowania niepodleglości Polski.
W Muzeum Polskim znajduje się pokój Paderewskiego, a wśród zbiorów pamiątek jest między innymi pióro, którym został podpisany Traktat Wersalski, przyznający Polsce niepodległość.
Paderewski był jednym z wybitnych Polaków, który usiłwał przekonywać amerykanskie elity, w tym prezydenta Wodroowa Wilsona, do idei odbudowy niepodległej Polski.
Rok 2010 to rok, w ktorym obchodzone są także inne ważne rocznice związane z walką o niepodłeglość Polski na przestrzeni historii Polski, jak chociażby 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem, pod dowództwem króla Władyslawa Jagiełły. Byla to jedna z najważniejszych bitew w historii Polski i świata, która stała się symbolem skutecznego oporu przeciwko najezdzom oraz źródlem narodowej dumy.
Kolejna rocznica to 90. Rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej Cudem nad Wisłą.
Inne ważne rocznice, to 30. Lecie Solidarności, która zapoczątkowała ogromne przemiany społeczno-polityczne nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.
W tym roku obchodzimy również 70. Rocznicę zbrodni Katyńskiej, w czasie której zamordowano ponad 20,000 polskich żołnierzy i oficerów. 10 kwietnia 2010 roku doszło także do tragedii lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent RP – Lech Kaczyński i 95 innych wybitnych Polaków.
Historia Polski jest obfita w wiele tragicznych wydarzeń. Jest to jednak „nasza historia, takie jest nasze dziedzictwo, o którym nie mogą zapomnieć także nasze dzieci”, mówił konsul. „Historia jest ważna dla każdego narodu, ponieważ pozwala wyciągnąć wnioski na przyszłość, pozwala także odnaleźć swoje miejsce wśród innych narodów, wreszcie pozwala określić, kim właściwie my – jako naród – jesteśmy”.
W USA 11 listopada obchodzony jest Dzień Weterana. Z tej okazji złożone zostały życzenia polskich i amerykańskim weteranom.
Z okazji Święta Niepodległości Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przyznał odznaczenia zasłużonym dla promocji Polski działaczom polonijnym. Listę odznaczonych osób podajemy poniżej wraz z uzasadnieniami do odznaczeń.
Program muzyczny z okazji Swieta Niepodleglosci przygotował Jarosław Gołęmbiowski, kompozytor, pianista i muzykolog. Wykonał w czasie koncertu utwory skomponowane przez Tadeusza Kosciuszkę, które odnalazł w Muzeum Polskim, utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz własne kompozycje. Tytuły utworów:
T. Kosciuszko Waltz in G major, Polonaise B – flat major
I. J. Paderewski Menuet in G Op. 14 No.1
J. Golembiowski Homage to Paderewski
Fr. Chopin Polonaise B-flat major, Polonaise Op. 53
W dniu 11 listopada zostało nadanie ulicy im. Kaczyńskiego nadany fragment ulicy Belmont w Chicago im. Lecha Kaczyńskiego, tragicznie zmarłego Prezydenta RP w tragedii pod Smoleńskiem.
Kaczyński, odwiedzał kilkakrotnie Chicago, gdzie spotykał się z burmistrzem miasta, władzami stanu i był zawsze gorąco podejmowany przez Polonię.
W roku 2006 byłem pomysłodawcą wydania specjalnego magazynu „POLISH NEWS” wydawanyym przez Krystynę Teller , który był poświęcony wizycie prezydenta Kaczyńskiego w USA. Publikacja ta okazała się dziennikarskim hitem w czasie bankietu na cześć Prezydenta.
Wyróżnienia dla działaczy Polonijnych
KRZYŻ KAWALERSKI ORDERU ZASŁUGI
Pan Stanisław Dzierżęga wyemigrował do USA w 1974 r. jako uchodźca polityczny. Od 1975 r. jest członkiem Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Z jego inicjatywy powstało Koło Biały Dunajec #40, którego był wieloletnim Prezesem. Współzałożyciel Komitetu Edukacji ZPPA, w którym zajmował się m.in. zbieraniem funduszy na stypendia naukowe, kursy komputerowe i języka angielskiego, porady prawne, wsparcie finansowe dla Szkoły Biznesu w Nowojowej k/Nowego Sącza. W latach 1987-90 pełnił funkcję wiceprezesa, a od 1990 do 1992 prezesa ZPPA. Z jego inicjatywy w 1991 r. powołano Stowarzyszenie Biznesmenów Podhalańskich w Ameryce.
Edward Kuczyński jest wybitnym inżynierem. Na początku II wojny światowej (1940) wraz z rodziną został zesłany na Syberię. Po ogłoszeniu amnestii na podstawie umowy Sikorski-Majski w 1943 roku poprzez Bliski Wschód dostał się do Polskiej Oficerskiej Szkoły Wojskowej w Palestynie. Po zakończeniu II wojny światowej został w Anglii, gdzie ukończył studia inżynierskie na Hammersmith Engineering College. W 1957 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1958 roku otrzymuje licencjat na Wayne State University w Detroit. Swoją działalność zawodową związał z korporacją General Motors, w której przepracował jako inżynier ponad 30 lat.
Ojciec Wacław Lech jest kapłanem z Zakonu Ojców Karmelitów Bosych. Kształcił się w Niższym Seminarium Duchownym Zakonu Karmelitów Bosych w Wadowicach. Ukończył studia filozoficzne w Poznaniu oraz teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie 21 czerwca 1974 r i przyjął imię o. Wacław. W 1980 r. został absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie po studiach prawa kanonicznego. W sierpniu 2003 r. podjął obowiązki duszpasterskie w parafii św. Kamila, a w październiku 2004 r. arcybiskup archidiecezji chicagowskiej kard. Francis George mianował o. Lecha proboszczem parafii św. Kamila. W czerwcu 2009 r. o. Wacław obchodził 35 lat swojej kapłańskiej posługi.
Pan Władysław Pawlikowski był wiceprezesem Związku Podhalan w Ameryce Północnej w latach 1993 –94. Ponadto w latach 1990-99 pełnił funkcję kapelmistrza ZPAP. Od roku 1995 do dnia dzisiejszego jest również wiceprzewodniczącym Komitetu Edukacji a także prezesem Kola Maruszyna oraz Kola Literacko –Dramatycznego. Lutnik, artysta, muzykant.
Pan Władysław Tokarz poświęcił 45 lat swojego życia na działalność społeczną w organizacjach polonijnych. Zaraz po przybyciu do Stanów Zjednoczonych w 1963 r. wstąpił do Koła Nr. 5 im. Władysława Zamojskiego działającego przy Związku Podhalan w Ameryce Północnej. W niedługim czasie dal się poznać jako bardzo dobry działacz i świetny mówca. Członkowie Kola widząc jego zaangażowanie powierzyli mu urząd Prezesa, który pełnił przez dwie kadencje. Z okazji 70-lecia istnienia ZPAP wyróżniony złotą odznaką Związku Podhalan. Ponadto pięciokrotnie zasiadał w Jury cieszącego się dużą popularnością Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „ Na Góralską Nutę”. Autor dziesiątek artykułów na różne tematy, które ukazywały się w największej polonijnej gazecie poza granicami kraju – „Dzienniku Związkowym”, w ,,Tatrzańskim Orle” oraz w ,,Podhalaninie”, w którym nadal pracuje jako redaktor.
ZŁOTY KRZYZ ZASŁUGI
Pan Józef Bafia jest założycielem, a jednocześnie prezesem i dyrektorem Koła Białka Tatrzańska. J. Bafia bardzo czynnie włącza się w działalność organizacyjną i kulturalną Związku Podhalan w Ameryce Północnej. W 1987 r., Zarząd ZPAP podjął decyzję o rozpoczęciu nadawania programu radiowego na stacji WPNA 1490 AM i prowadzenie programu „Radio Związku Podhalan” powierzył p. Józefowi Bafia, który przez 5 lat prowadził go. Obecnie jest on współwłaścicielem programu radiowego „Na góralską nutę”. Ponadto jest także wielokrotnym konferansjerem międzynarodowego festiwalu „Na góralską nutę”. Jest współredaktorem książki „Historia Kół- 75 lat Związku Podhalan” oraz autorem wielu utworów poetyckich.
Andrzej Baraniak, dziennikarz i fotoreporter, jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jeszcze w Polsce pełnił funkcję fotoreportera Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” oraz dwutygodnika „Wielkopolskie Zagłębie”. Stały współpracownik „Głosu Wielkopolskiego”, „Gazety Poznańskiej” i „Przeglądu Konińskiego”. Po przyjeździe w 1991 r. do Stanów Zjednoczonych został piszącym fotoreporterem „Dziennika Chicagowskiego”. Od 1995 r. jest stałym współpracownikiem „Dziennika Związkowego” (najstarszej polonijnej gazety na świecie) oraz tygodnika ilustrowanego „Express” (wcześniej „Alfa”). Od 1994 r. autor godzinnego programu radiowego: Polonijny Magazyn Informacyjny „Co? Gdzie? Kiedy?” emitowanego w każdą sobotę o godzinie 8 wieczorem na falach Radia WPNA 1490 AM Związku Narodowego Polskiego. W ciągu 18 lat pracy dziennikarskiej w Chicago dał się poznać jako wnikliwy i rzetelny obserwator życia społeczności polonijnej na wielu jej płaszczyznach.
Pan Andrzej Gędłek od niemal 30 związany jest z krzewieniem kultury podhalańskiej na ziemi amerykańskiej. Do Związku Podhalan w Ameryce Północnej wstąpił w 1981 r. W latach 1983-92 był współpomysłodawcą i współorganizatorem międzynarodowego festiwalu folklorystycznego „Na góralską nutę”. W 1987 r. w związku z decyzją zarządu ZPAP o powołaniu programu radiowego p. Gędłek był jednym z dwóch prowadzących „Radio Związku Podhalan”. W 1992 r. wspólnie ze swoim redakcyjnym kolegą założył program radiowy „Na góralską nutę”, który istnieje do dziś. P. Gędłek miał również swój wkład w zredagowaniu i wydaniu książki „Historia kół – 75 lat Związku Podhalan”. W latach 1993-96 piastował funkcję Sekretarza Generalnego Zarządu Głównego ZPAP, a w 1996 został wybrany na 3 lata na I Wiceprezesa Zarządu Głównego ZPAP. Także od 1996 r. p. Gędłek jest Prezesem Koła #40 Biały Dunajec istniejącego przy ZPAP.
Pani Anna Zalińska jest członkiem Związku Podhalan w Północnej Ameryce oraz Związku Narodowego Polskiego. Od 1996 r. należy do komitetu imprez przy Zarządzie Głównym ZPPA. Pod jej bezpośrednim nadzorem i kierownictwem przygotowywane są wszystkie spotkania, imprezy, festyny, m.in. największy festiwal kultury góralskiej w USA “Na góralską nutę”. Od 2008 r. wspólnie z Wojciechem Dorulą redaguje kolumnę “Dziennika Związkowego” pt.: “Co słychać u Podhalan?” Prowadzi także stronę internetową ZPPA oraz redaguje jego kronikę. Od 1996 r. jest wiceprzewodniczącą Komitetu Edukacji ZPPA. 28 marca 2009 w uznaniu zasług dla popularyzacji i krzewienia kultury, oświaty i tradycji polskiej w Ameryce otrzymała Brązowy Medal Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”.
@ Tekst: Andrzej Mikolajczyk
Zdjęcia: Andrzej Urbaniak Teresa B. Bukner
Wiecej zdjęć w galerii:
https://polishnews.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=310