Od baroku do secesji

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Zwiedzając zamek w Olsztynie, Redakcja Polish News miała okazję zobaczenia kilku wystaw, dotyczących stylu i wyposażenia wnętrz domów na przestrzeni kilku epok.

Wyposażenie i architektura

Jak zauważyliśmy, w każdej epoce istniała pewnego rodzaju korelacja między wyposażeniem pomieszczeń mieszkalnych, a architekturą. Należy też nawiązać w tym miejscu do przeróżnych detali i dekoracyjnych szczegółów, które też znalazły swoje miejsce na tej wystawie.

Empire i salonik secesyjny

Na wystawach mogliśmy zatem zobaczyć komnatę barokową z przełomu XVII i XVIII wieku, salonik urządzony w stylu biedermeier z lat 1815-1850 oraz
gabinet w typie II empire z lat 1852-l870 i salonik secesyjny z przełomu XIX i XX wieku.

Delikatność styl i finezja

Mówiąc o wnętrzach barokowych, należy w szczególny sposób podkreślić niewymowną wręcz dekoracyjność, jaka wtedy obowiązywała. Finezyjne konsolki, aksamitne pikowane sofy, ławki i stoły z harmonijnością szeregu zaokrągleń i wygięć, nadają charakter wnętrza barokowego. Surowe, minimalistyczne pomieszczenia lubią się z luksusowymi, barokowymi meblami. Wnętrzarski eklektyzm to oczywiście najciekawsza forma barokowego wystroju.

Nie tylko wygląd

Barok to nie tylko efektowny wygląd, ale również funkcjonalność zachowana w każdym szczególe ówczesnej epoki. Ogromne sofy oczywiście cechuje wygoda. Pikowane pufy i krzesła, pełnią rolę siedziska, ale również mniejszych szafek. Fikuśne konsolki mogą być zarówno stolikiem jak też i szafką nocną.

Salonik secesyjny

Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są delikatne płynne wręcz falujące linie, wyglądu mebli. A urocza i delikatna ornamentyka oraz abstrakcja roślinna, jest wyrazem harmonii tego stylu. Subtelna pastelowa kolorystyka, dopełnia w szczególny sposób wymowy wspomnianej epoki.

Redakcja Polish News dziękuje Pani dr Kindze Raińskiej kustoszowi dyplomowanemu Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, za zaproszenie i możliwość wykonywania zdjęć na zamku.

Ewa Michałowska Walkiewicz