Oddaliśmy Rosji zwycięstwo i Puchar Świata

Siatkowka

Siatkowka

Koniec marzeń
Trzeci set okazał się jednak zimnym prysznicem. Rosjanie prowadzili przez całą partię i choć w końcówce Polacy się nieco przebudzili, to set zakończył się wynikiem 25:23 dla naszych rywali.
Nadzieje na zwycięstwo obudził czwarty set, w którym Polacy rozbili Sborną 25:17. To zasługa przede wszystkim trenera Władimira Alekno, który pewny już zwycięstwa w turnieju wpuścił na boisko siatkarzy rezerwowych. Wydawało się, że Polacy uskrzydleni tym małym zwycięstwem wygrają cały mecz. I na to się zanosiło, gdy prowadziliśmy 14:10 w ostatniej partii. Podopieczni Anastasiego nie potrafili jednak wykończyć akcji i oddali zwycięstwo Rosjanom (17:15).
Za plecami Polski i Rosji trwa wyścig o trzecie miejsce dające przepustkę na igrzyska. Zajmuje je na razie Brazylia, która wyprzedza Włochy jednym setem wygranym więcej. Włosi w niedzielę grają z Iranem. Po tym spotkaniu Brazylia spotka się z Japonią.

Powrót po latach
Pierwszy turniej Pucharu Świata odbył się w 1965 roku w Warszawie – wtedy biało-czerwoni zajęli w nim także drugie miejsce. Potem nie udało się już ani razu stanąć na podium, a od 1985 Polacy w ogóle nie kwalifikowali się do turnieju. Udało się wrócić w 2011 roku, i od razu na drugie miejsce.

Od 1977 roku PŚ organizuje Japonia. Grają w nim przede wszystkim mistrzowie i niektórzy wicemistrzowie kontynentów, Japonia jako gospodarz oraz dwa zespoły dzięki tzw. dzikiej karcie przyznawanej przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). To właśnie dzięki niej w Japonii wystąpili także Polacy, którzy w Mistrzostwach Europy zajęli trzecie miejsce.

Droga do Londynu
Polacy zaczęli 20 listopada. Zwiedzili Nagoję, Osakę, Fukuokę, a na koniec Tokio. Siatkarze Anastasiego do dziś ulegli tylko Iranowi i Brazylii, ale właśnie porażka z Canarinhos 2:3, dała im wyjazd do Londynu.
Igrzyska Olimpijskie to będzie najbardziej elitarna impreza siatkarska, bo poza chłopcem do bicia – gospodarzami z Wielkiej Brytanii – o złoto zagra tylko 11 drużyn.