Odsłonięcie tablicy upamiętniającej architekta budynku Konsulatu – Benjamina Marshalla

 

CHICAGO: Ambasador RP w USA Piotr Wilczek, Konsul Generalny Piotr Janicki i Prezes Towarzystwa Benjamina Marshalla Jane LePauw dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej mistrza architektury Chicago Benjamina Marshalla w poniedziałek, 10 kwietnia, 2017 roku.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej odbyła się w Konsulacie RP w Chicago w gronie kilkudziesięciu zaproszonych gości zwiazanych z Polonią, chicagowską architekturą, towarzystwem Benjamin Marshall Society, które stawia sobie za cel popularyzację osiągnięć Benjamina Marshalla.

Odsłonięcie tablicy. Ambasador RP w USA Piotr Wilczek, Konsul Generalny Piotr Janicki

Jane Lepauw, Prezydent fundacji „Benjamin Marshall Society” wygłosiła krótką prelekc ję na temat osiągnięć artchitektonicznych Benjamina Marshalla. Po ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej wręczyla Ambasadorowi Piotrowi Wilczkowi biografię Benjamin H. Marshall: Chicago Architect, napisaną w języku angielskim przez John Zukowsky i Jean Guarino. Książka ta została wydana w 2016 roku i błyskawicznie została wyprzedana.

W uroczystości wzięli również udział darczyńcy pamiątkowej tablicy Benjamina Marshalla dla Konsulatu RP w Chicago – Cynthia i Robert Piech, którzy chcą w ten sposób upamiętnić pamięć ich rodziców: Franka C. i Marthy E. Piech. Darczyńcy są przdstawicielami trzeciej generacji imigrantów z Polski. Fundując tablicę chcą pomóc w popularyzacji wiedzy o architekcie Benjaminie Marshallu. Chcą mieć także udział w projekcie związanym z Polską i Polonią.

Benjamin Marshall zaprojektował w 1916 roku rezydencję dla senatora stanu Illinois Bernarda Alberta Eckhardta. Od 1974 r. mieści się w nim siedziba Konsulatu Generalnego RP w Chicago.

Budynek Konsulatu jest jedną z perełek architektonicznych przy ulicy Lake Shore Drive. Ten zabytkowy budynek jest jednym z siedmiu budynków na chicagowskiej alei North Lake Shore Drive oznaczonych jako symbole architektoniczne miasta. Budynek ten obchodził w 2016 roku swoje setne urodziny.

Benjamin Marshall, chicagowski mistrz architektury, jest autorem wielu innych znaczących projektów architektonicznych znanych w Chicago: wśród najbardziej znanych są hotele: Drake i Blackstone. Pięć spośród 8 eksluzywnych budynków przy ulicy East Lake Shore Drive; Centrum Kulturalne South Shore – the South Shore Cultural Center, gdzie Barack i Michelle Obama mieli przyjecie weselne.
Budynek Konsulatu RP to kamienica w stylu angielskim z elementami włoskiego renesansu, znajdujaca sie pomiedzy chicagowskimi drapaczami chmur. Konsulat położony jest w północno-wschodniej części dzielnicy Gold Coast nad Jeziorem Michigan.

Budynek przeszedl w latach 2006-2008 remont zgodnie z wymogami architektury historycznej. Po zakończonym w 2008 roku remoncie budynek otrzymał zaszczytną nagrodę Chicago Landmark Award for Preservation Excellence.

Warto podkreślić bardzo popularną w ostatnich latach inicjatywe jaką są Dni Otwarte Konsulatu dla miłośników architektury w Chicago. W 2016 roku odbył się przy tej okazji koncert, miała miejsce prezentacja fotografii budynku przedstawiających zmiany budynku na przestrzeni dekad. Można było posłuchać wspomnień fanów architektury Benjamina Marshalla o tym, jak zmieniała się siedziba Konsulatu przez kolejne dekady.

Odsłonięcia tablicy upamiętniającej architekta budynku Konsulatu Benjamina Marshalla było kolejną okazją dla miłośników architektury do porozmawiania o dorobku architekta, o jego wkładzie dla miasta Chicago. W tym roku była to wyjątkowa okazja do spotkania, poznania Ambasadora Piotra Wilczka, który pełni od listopada 2016 roku swoją funkcję w Waszyngtonie. Była to jego pierwsza oficjalna wizyta w Chicago w nowej roli. Uczestniczyłem w konferencji prasowej z nim i wkrótce opublikujemy kolejny artykuł.

@ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikołajczyk
więcej na temat Benjamina Marszala: http://www.benjaminmarshallsociety.org/