Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy z 10 kwietnia rozpocznie się o godz. 8.41 – dokładnie w chwili, w której siedem miesięcy temu pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot. “Prezydent od dawna planował z prezydentową udział w uroczystościach na Powązkach, gdzie będzie także okazja do chwili rozmowy z rodzinami ofiar” – powiedział PAP doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz.
Podczas uroczystości na cmentarzu na Powązkach obecny będzie także premier Donald Tusk.
Pomnik na wojskowych Powązkach upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części; biały granit jest umieszczony na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu. Część główna białej bryły wznosi się nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach, które powstały w wyniku przełamania bryły, umieszczono napis: “Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010” oraz listę ofiar.
Poszczególne nagrobki wchodzące w skład memoriału będą zrobione z ciemnego kamienia. Na każdej z 28 mogił (szczątki tylu ofiar smoleńskiej katastrofy pochowano we wspólnej kwaterze na wojskowych Powązkach) umieszczony ma być biały krzyż.
Uroczystość rozpocznie się odegraniem hymnu narodowego. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na godzinę 9.05. Monument poświęci metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Modlitwy ekumeniczne odmówią duchowni różnych wyznań. O godz. 9.20 Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego odda salwę honorową; po niej rozpocznie się Apel Pamięci.
Składaniu wieńców towarzyszyć będzie odegranie utworu “Śpij kolego”. Chór Wojska Polskiego wykona “Requiem żałobne” oraz “Modlitwę katyńską”.
W środę o godz. 13 w Belwederze odbędzie się spotkanie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, w którym uczestniczyć będzie małżonka prezydenta. Nałęcz zaznaczył, że spotkanie jest w pewien sposób kontynuacją pielgrzymki rodzin do Smoleńska i Katynia 10 października, której patronowała Anna Komorowska.
Nałęcz dodał, że – jeśli pozwoli na to kalendarz – na spotkaniu może pojawić się Bronisław Komorowski. Doradca prezydenta zwrócił jednak uwagę na bardzo napięty kalendarza głowy państwa tego dnia i wiele uroczystości związanych z obchodami przypadającego 11 listopada Dnia Niepodległości.
Pierwsza dama wystosowała zaproszenie na 10 listopada do wszystkich rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta, zostało ono wysłane zarówno drogą mailową, jak i oficjalnie.
“Na środowe spotkanie, podobnie jak na pielgrzymkę, zostały zaproszone wszystkie rodziny osób, które zginęły w katastrofie, nie tylko te, które zdecydowały się wziąć udział w pielgrzymce” – podkreślił doradca prezydenta. Dodał, że 10 listopada bliscy ofiar będą uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia pomnika na Powązkach, dlatego uznano, że jest to też najlepszy termin na rozmowę z prezydentową.
Wcześniej, o godz. 12.30, w Belwederze zaplanowana jest msza święta.
Z kolei o godz. 16 w środę z rodzinami ofiar spotka się premier Donald Tusk. Z prośbą o spotkanie do szefa rządu zwróciły się rodziny 37 ofiar. Ich zdaniem jest ono konieczne w związku z istniejącymi wątpliwościami, z których najważniejsze dotyczą m.in. identyfikacji ciał i sekcji zwłok.
Pod listem do premiera podpisali się przedstawiciele rodzin m.in. Andrzeja Błasika, Franciszka Gągora, Grażyny Gęsickiej, Przemysława Gosiewskiego, Janusza Kochanowskiego, Janusza Kurtyki, Stefana Melaka, Tomasza Merty, Aleksandry Natalli-Świat, Arkadiusza Protasiuka, Krzysztofa Putry, Sławomira Skrzypka, Aleksandra Szczygły, Anny Walentynowicz i Zbigniewa Wassermanna.
Źródło:http://www.gazetaprawna.pl/
PAP