Odszedł Jimmy Carter, najstarszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

Odszedł Jimmy Carter, najstarszy prezydent Stanów Zjednoczonych.
Jego doradcą był amerykański dyplomata polskiego pochodzenia, Zbigniew Brzeziński.

Jimmy Carter, amerykański prezydent, przywracający pokój wśród kryzysów, nie żyje.  Zmarł w wieku 100 lat.

Był najdłużej żyjącym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych. Carter, demokrata z Georgii znany był także ze swojej działalności charytatywnej. Do końca swoich dni pisał książki, nagrywał teksty audio i uprawiał niezwykłe hobby, malował krajobrazy, podziwiając harmonię natury. Zainteresowania Cartera obejmowały malarstwo, wędkarstwo muchowe, obróbkę drewna, jazdę na rowerze, tenis i jazdę na nartach. Interesował się także poezją. J. Carter był osobistym przyjacielem Elvisa Presleya od 1973 roku.

James Earl Carter Jr. urodził się 1 października 1924 r. w Plains w stanie Georgia, w Wise Sanitarium, gdzie jego matka pracowała jako dyplomowana pielęgniarka. Został pierwszym amerykańskim prezydentem urodzonym w szpitalu. Był najstarszym dzieckiem Bessie Lillian Gordy i Jamesa Earla Cartera seniora oraz potomkiem angielskiego imigranta Thomasa Cartera, który osiedlił się w Kolonii Wirginii w 1635 roku. 

W Georgii mężczyźni z pokolenia Carterów uprawiali bawełnę. Ojciec Cartera odnosił sukcesy jako biznesmenem, który prowadził sklep wielobranżowy i inwestował w pola uprawne. W młodości służył jako podporucznik rezerwy w Korpusie Kwatermistrzów Armii Stanów Zjednoczonych podczas I wojny światowej. Jimmy Carter marzył o studiach w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W 1941 roku rozpoczął studia licencjackie na kierunku inżynieria w Georgia Southwestern College w pobliskim Americus w stanie Georgia. W następnym roku Carter przeniósł się do Georgia Institute of Technology w Atlancie. W 1943 r. otrzymał nominację do Akademii Marynarki Wojennej od przedstawiciela USA Stephena Pace’a; J.Carter ukończył ją z tytułem licencjata w 1946 r. Podczas studiów Carter zakochał się w Rosalynn Smith, przyjaciółce jego siostry Ruth. Pobrali się wkrótce po jego ukończeniu studiów w 1946 roku i byli małżeństwem aż do jej śmierci 19 listopada 2023 roku. Mieli trzech synów, Jacka, Jakuba III „Chipa” i Donnela oraz jedną córkę, Amy, dziewięciu wnuków, trzy wnuczki, pięciu prawnuków i osiem prawnuczek.

Jimmy Carter został 39. prezydentem 20 stycznia 1977 r. Spełnił obietnice wyborcze poprzez wprowadzenie bezwarunkowej amnestii dla osób uchylających się od poboru do wojska w czasie wojny w Wietnamie. Kadencja Cartera była naznaczona utrzymującą się inflacją oraz kryzysem energetycznym w 1979 roku. Pod rządami J. Cartera Stany Zjednoczone doświadczyły pierwszego w historii zawieszenia działalności rządu w maju 1980 r., chociaż dotknęło to tylko Federalną Komisję Handlu.

Carter próbował załagodzić poważną ilość konfliktów na świecie, szczególnie na Bliskim Wschodzie. Podpisał Porozumienia z Camp David, oddał Panamie Kanał Panamski. Złożył podpis pod traktatem o redukcji broni nuklearnej SALT II, uzgodniony z sowieckim przywódcą Leonidem Breżniewem. Ostatni rok prezydentury J.Cartera został naznaczony kryzysem w Iranie z udziałem zakładników, co przyczyniło się do jego przegranej w wyborach w 1980 r. z Ronaldem Reaganem. 

en.wikipedia.org

Prezydent Jimmy Carter i sekretarz generalny Związku Radzieckiego Leonid Breżniew podpisują traktat o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (SALT II) 18 czerwca 1979 r. w Wiedniu (Austria). Brzeziński stoi bezpośrednio za prezydentem Carterem/

Amerykańskie poparcie dla niepopularnego już wówczas szacha w Iranie wzmogło nastroje antyamerykańskie. W listopadzie 1979 r. grupa irańskich studentów przejęła ambasadę USA w Teheranie. Studenci należeli do muzułmańskich studentów, wyznawców Imama i wspierali rewolucję irańską. Przez następne 444 dni pięćdziesięciu dwóch amerykańskich dyplomatów i obywateli było przetrzymywanych jako zakładników. Zostali uwolnieni dopiero po objęciu urzędu przez Ronalda Reagana 20 stycznia 1981 r. Teheran w 1980 r. pod nowym przywództwem czynił wszystko, aby świat uwierzył, że Imam Chomeini spowodował upadek i hańbę prezydenta Cartera. 

W 2019 roku Donald Trump zadzwonił do J. Cartera i wyraził zaniepokojenie, że Chiny „wyprzedzają” Stany Zjednoczone. Carter zgodził się z tym, mówiąc, że siła Chin wynika z braku zaangażowania w konflikt zbrojny i nazywając Stany Zjednoczone „najbardziej wojowniczym narodem w historii świata!” 

Wśród niezliczonej ilości nagród J.Carter otrzymał Nagrodę Narodów Zjednoczonych w Dziedzinie Praw Człowieka, przyznawaną w uznaniu osiągnięć w zakresie praw człowieka oraz Medal Hoovera, Pokojową Nagrodę Nobla w 2002 r. W 2009 r. lotnisko Souther Field w Americus w stanie Georgia zostało przemianowane na regionalny port lotniczy Jimmy Carter. W listopadzie 2024 roku Carter otrzymał 10. nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Album z własnym tekstem do nagrań audio swoich książek. Trzykrotnie zwyciężył, otrzymując następujące wyróżnienia: Our Endangered Values: America’s Moral Crisis (2007), – A Full Life: Reflections at 90 (2016) i – Faith: A Journey For All (2018). 
21 lutego 2024 r. Stowarzyszenie Historyczne Białego Domu odsłoniło oficjalną ozdobę bożonarodzeniową Białego Domu na rok 2024, upamiętniającą służbę morską Cartera i Jego liczne wysiłki na rzecz pokoju na świecie. 

Jimmy Carter zakończył swoją 100 letnią, ziemską, przygodę w dniu 29 grudnia 2024, w Hospicjum w Georgii.

Źrodło: The NYT

en.wikipedia.org

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński  ( z lewej) towarzyszy prezydentowi Jimmy’emu Carterowi podczas wizyty w kwaterze głównej Strategicznego Dowództwa Lotniczego w bazie sił powietrznych Offutt w Nebrasce.

W uznaniu zasług św. pamięci prezydenta Jimmiego Cartera nie sposób nie wspomnieć  o Jego doradcy, amerykańskim mężu stanu polskiego pochodzenia , o Zbigniewie Brzezińskim, Zbigu.

W 1975 r Jimmy Carter wybrał Zbigniewa Brzezińskiego na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego (NSA), ponieważ chciał, aby u jego boku znajdował się asertywny intelektualista, który zapewniłby mu codzienne rady w zakresie polityki zagranicznej. Brzeziński miał przewodniczyć zreorganizowanej strukturze Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zbigniew Brzeziński urodził się w Warszawie 28 marca 1928 roku. Podjął studia na Uniwersytecie Harvarda, aby pracować nad doktoratem u Merle Fainsoda, koncentrując się na tematach Związku Radzieckiego. Uzyskał stopień doktora w 1953 roku. Współpracował z Carlem J. Friedrichem nad opracowaniem koncepcji totalitaryzmu. W 1957 r. odwiedził Polskę po raz pierwszy od czasu, gdy wyjechał z niej jako dziecko. Utwierdził się w przekonaniu, że podziały w bloku wschodnim są głębokie. Rozwinął idee pod nazwą „pokojowego zaangażowania”. Zbigniew Brzeziński został naturalizowanym obywatelem amerykańskim w 1958 roku. 

en.wikipedia.org/wiki

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniewem Brzezińskim i innymi członkami Kolegium Połączonych Szefów Sztabów podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu, 5 października 1978 r.

Zbigniew Brzeziński był wykładowcą Uniwersytetu Harvarda od 1953 do 1960 roku i na  Uniwersytecie Columbia od 1960 do 1972 roku; stał na czele Instytutu Badawczego ds. Ruchu Komunistycznego. Był starszym profesorem stosunków międzynarodowych w Paul H. Nitze School of Advanced International Studies na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie. Mając gruntowne przygotowanie stał się zdeklarowanym krytykiem odprężenia ze Związkiem Radzieckim według doktryny preferowanej przez Nixona-Kissingera. Popierał natomiast układ helsiński, który skupiał się na prawach człowieka, według przepisów prawa międzynarodowego i z pokojowym zaangażowaniem Europy Wschodniej. Po zwycięstwie w 1976 r. prezydent Jimmy Carter mianował Z. Brzezińskiego doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Wówczas w Polsce wybuchły poważne zamieszki pracownicze, kładąc podwaliny pod Ruch Solidarności. Zbigniew Brzeziński w swojej misji dyplomatycznej podkreślał znaczenie praw człowieka w Akcie Końcowym Helsinek, który zainspirował Kartę 77 w Czechosłowacji. Z. Brzeziński popierał przekaz wolnościowy dla świata poprzez umożliwienie nadajnikom Radia Wolna Europa zwiększenie mocy i poszerzenie obszaru emisji ich programów. Kanclerz Niemiec Zachodnich Helmut Schmidt sprzeciwił się programowi Brzezińskiego, wzywając do usunięcia Radia Wolna Europa z niemieckiej ziemi. Departament Stanu był zaniepokojony wsparciem Brzezińskiego dla dysydentów tej części Europy. Z.Brzeziński przyjął twarde stanowisko wobec czegoś, co wydawało się nieuchronną inwazją sowiecką na Polskę. O planach z tym związanych ostrzegł papieża Jana Pawła II, którego pierwsza wizyta w Polsce w 1979 roku okazała się zapowiedzią powstania „Solidarności”. Stanowisko USA stanowiło znaczącą zmianę w porównaniu z poprzednimi reakcjami na represje sowieckie na Węgrzech w 1956 r. i w Czechosłowacji w 1968 r. Brzeziński opracował Doktrynę Cartera, która zobowiązała USA do użycia siły militarnej w obronie Zatoki Perskiej. W 1981 roku prezydent Jimmy Carter wręczył Zbigniewowi Brzezińskiemu – Prezydencki Medal Wolności. Zbigniew Brzeziński zmarł w maju 2017 roku w Wirginii.

Opracowanie:

BM Zmudka/USA/  12-30-2024