Pałac Biskupów w Kielcach

 Historia

Najpiękniejszym obiektem miasta Kielce, jest Pałac Biskupów Krakowskich, który swym bogatym wyposażeniem zachęca nie tylko turystów do zwiedzenia znajdujących się tam orzekających swym pięknem komnat. Portal Polish News, dziękuje pani Bożenie Sabat za zaproszenie, możliwość wykonywania zdjęć, jak również za oprowadzenie po tej okazałej rezydencji.

Wnętrza pałacu
Bogato wyposażone wnętrza pałacu, są znakomitym i dobrze zachowanym przykładem architektury epoki panujących w Polsce królów pochodzących z dynastii Wazów. Układ wnętrz, podobnie jak i elewacja budynku, mają charakter osiowy. Reprezentacyjne pomieszczenia znajdują się na piętrze, posiadającym charakter barokowy, który charakteryzuje się pięknymi elementami zdobniczymi.

Sala reprezentacyjna

Pierwsza z dwóch wielkich sal, usytuowana na głównej osi pałacu to tak zwana Sień, nazywana też Salą Rycerską. Od strony ogrodu, znajduje się Wielka Izba Stołowa, nazywana również Salą Portretową. Przykryto ją bogato polichromowanym modrzewiowym stropem, którego powstanie datuje się na rok około 1640. Pod wspomnianym wyżej stropem, ściany kieleckiej rezydencji pokrywa fryz złożony aż z trzydziestu pięciu portretów krakowskich biskupów, poprzedników znanego w mieście biskupa Zadzika. W dolnej części tego fryzu, umieszczono portrety następców Zadzika, domalowane one zostały już w wieku XIX.

Orzeł wazowski
Na ścianie zachodniej, Sali Rycerskiej tuż nad oknami, znajduje się pięknie wyeksponowany Orzeł Biały z wazowskim Snopkiem na piersi. Dodatkowym elementem zdobniczym owej Sali, są portrety króla Zygmunta III i jego syna Władysława IV. Obok ich zacnych portretów, zobaczyć możemy konterfekt fundatora pałacu, wspomnianego wcześniej biskupa Jakuba Zadzika oraz Trzy Korony, które stanowią herb krakowskiej kapituły. Tutaj także znajduje się znany nie tylko kielczanom Korab, stanowiący herb rodu Zadzików.

Obok Sali Portretowej
Z Salą Portretową sąsiadują pięknie wyposażone w klasyczne umeblowanie apartamenty biskupie oraz pokoje senatorskie. W pomieszczeniach tych najcenniejszym elementem są plafony, powstałe w warsztacie Tomasza Dolabelli. Każdy z plafonów zawiera malowidło centralne, które połączone jest z czterema niewielkimi obrazami narożnikowymi. W pierwszym takim apartamencie senatorskim, na plan pierwszy wysuwa się plafon przedstawiający Władysława IV, który w mieście Kwidzyn, przyjmuje posłów szwedzkich, w celu rokowań pokojowo-ugodowych. W następnym pokoju, plafon przedstawia pożar Moskwy, która będąc oblegana przez wojska polskie w roku 1612, doznaje dotkliwych zniszczeń. W apartamencie biskupim, kolejny plafon obrazuje scenę rodzajową, której tematem jest sąd sejmowy nad arianami. W scenie tej sportretowano przewodniczącego wspomnianym obradom Władysława IV, hetmana Koniecpolskiego oraz biskupa Zadzika.

Pierwsze lata porozbiorowe
W roku 1789, pałac biskupów krakowskich, został upaństwowiony. Aż do roku 1971, pałac wykorzystywany był na siedzibę różnego rodzaju władz. Podczas remontu, mającego miejsce w połowie lat sześćdziesiątych XIX stulecia, stacjonujące we wspomnianym pałacu władze carskie, dotkliwie zeszpeciły wygląd tej rezydencji. Rosjanie zrobili wszystko, aby ta rezydencja nie przypominała nigdy swojej świetności, która nawiązywała do lat ekonomicznej potęgi państwa Polaków.


Muzeum kieleckie

W dobie współczesnej, we wspomnianym pałacu mieści się Muzeum Narodowe. Zgromadzono tu wiele znamienitych a zarazem cennych eksponatów, z zachowanymi starymi opisami pałacowych wnętrz. Mimo upływu setek lat, budynek ten, niewiele się zmienił. Zachowały się, co najważniejsze oryginalne wnętrza z unikatowymi elementami wystroju architektonicznego czyli są to stropy ramowe, fryzy podstropowe, marmurowe i kamienne kominki. Cudowną ekspozycją są tu oczywiście urocze meble drewniane, które zachowały w sobie dawne piękno swojej epoki. Jest tutaj znamienita ekspozycja, malarstwa polskiego. Na uwagę zasługuje bogata kolekcja porcelany, która niegdyś stanowiła piękne wyposażenie kuchni i jadalni.

Dziękujemy za zaproszenie do tej jakże pięknej rezydencji pałacowej.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]

Foto. Pałacu: http://www.krodo.pl